duves
01.02.19,08:40
Chcel by som poradiť, lebo dcéra účinkovala v roku 2018 v jednej nemenovanej TV relácii. Ako pozeram tu jej zmluvu o účinkovaní, je to zmluva podla autorského zákona. Viete mi prosím poradiť, do akého paragrafu DP typu B to zaradiť? To je jedna otazka a ešte jedna vec ma zaujíma. Účinkovala v čase, ked mala narok mať uzavretú zmluvu o brigadnickej praci študenta, resp. túto činnosť koli natáčaniu aj prerušila. Vzťahuje sa príjem zo zmluvy o účinkovaní vo vzťahu k jej spoločeskému postaveniu (študent denného štúdia) a výške odmeny (asi 750€) za účinkovanie nejaká výhoda vo vzťahu k daňovým odovodom a zdravotným odvodom? Môže analogicky postupovať podla pokynov: https://www.podnikajte.sk/dane-a-uctovnictvo/c/3647/category/socialne-a-zdravotne-odvody/article/brigady-studentov-dane-odvody-2018.xhtml
???

Vdaka účtovníci za vaše odpovede
ivka70
01.02.19,09:52
Ak to bol jej jediny prijme v roku 2018, nema povinnost podavat DP.
Katy a R
01.02.19,10:51
V tom priloženom článku sa píše len o brigádach podľa ZP.
Ona zrejme mala aj takýto príjem - ten dáš do§ 5 a aj príjem podľa autorského zákona - ten by mal ísť do §6 - bude to aj v tej zmluve asi uvedené .
Ak jej všetky zdaniteľné príjmy nepresiahli cca 1900 eur - tak nemá povinnosť robiť DP vôbec. Ak ale mala nejakú zrazenú daň - tak by sa jej oplatilo spraviť DP - bude preplatok :)
duves
01.02.19,12:14
No tak som z toho vedle, jak ta jedle. Lebo "Ak študent v roku 2018 dosiahol celkové zdaniteľné príjmy nižšie ako 1 915,01 eura a z týchto príjmov mu zamestnávateľ zrážal preddavky na daň, môže dobrovoľne podať daňové priznanie..." Lenže dcera z prijmu na zaklade autorskeho zakona nemala zražky.
tina.mm
01.02.19,12:28
A nemala sa dcéra aj zaregistrovať na daňovom úrade práve kvôli príjmom podľa autorského zákona?
veronikasad
01.02.19,13:23
od zamestnávatela kde brigádovala, dostala potvrdenie o zdanitelných príjmoch. Aká suma je na tom potvrdení v prvom riadku (uhrn príjmov) ? Mala zrazené preddasvky na daň ?
Katy a R
01.02.19,14:19
z čoho si vedľa? - ak neplatila daň a príjmy boli do 1915 - nerieši nič! ... Ale! naozaj neplatila daň ani z brigády?
Jana Motyčková
01.02.19,14:22
Ak jej úhrn prímov (z dohody o brigádnickej práci študentov a z tejto zmluvy) nepresiahol 1915,01, nemusí podávať daňové priznanie. Ale ak jej z dohody oBPŠ boli zrážané preddavky, môže to daňové priznanie podať a potom jej daňová povinnosť bude 0 (zrejme nemala príjmy z dohody vyššie ako cca 3000 €), zrazené preddavky sa jej vrátia. Ale príjem z aktívnych autorských honorárov (zdaní sa v §6 ods. 2) podlieha zdravotnému poisteniu - ak podá DP s týmto príjmom zaplatí z neho zdravotné poistenie. Z príjmu z autorských honorárov si môže uplatniť výdavky 60 %, v takom prípade ZP z toho príjmu by bolo cca 28,26 €.
Ak chce podať DP alebo musí podať DP (príjem nad 1915,01) , tak ešte je tam niekoľko problémov - treba zistiť podľa znenia zmluvy, či ide o poskytnutie licencie alebo vykonanie diela a či má v zmluve ustanovenie. že sa dohodli o nezdanení príjmu zrážkovou daňou.
Ak tam ustanovenie o nezdanení zrážkovou daňou chýba, mala jej daň zraziť televízia.
Ak je tam dohoda o nezdanení zrážkovou daňou (mala sa registrovať na DÚ ) :
- ak je to aktívny príjem = za účinkovanie bez poskytnutia licencie/práv na použitie diela, tak ako som písala, spadá to do § 6 ods. 2, môže si uplatniť nezdaniteľnú časť, ale platí ZP (rzzp urobí zdravotná poisťovňa)
- ak je to pasívny príjem = poskytnutie licencie/práva na použitie diela, spadá to do § 6 ods. 4, môže si uplatniť výdavky 60 %, zo zvyšných 40% zaplatí daň 19%, nedá sa z toho uplatniť nezdaniteľná časť ale neplatí zdravotné poistenie.
duves
02.02.19,20:12
Od jedneho ma potvrdenie na 256,62 EUR. Potom jej "lieta" ešte jedna brigada, tam nezarobila viac ako 190-200€. Ale potvrdenie nema, zražky asi boli, doteraz nedostala žiadny doklad (s tym zamestnávatelom je problem komunikovať) - píšem o tom inde. No a zo zmluvy o autorskom zakone ma ten príjem asi 800€.
veronikasad
02.02.19,21:07
Pozri na potvrdenie ci tam je nejaka suma v riadku uhrn zrazenyvh preddavkov na dan
duves
02.02.19,21:21
nie je
duves
02.02.19,21:48
Má tam 2 v body okolo zražky z odmeny. PRVY: Účinkujjúci berie na vedomie a súhlasí s tým, že ak vznikne Producentovi v zmysle ustanovení zákona č.13/1993 Z.z. povinnosť vykonať zrážku z odmien výkonných umelcov vo výške 2%, tak Producent túto zrážku vykoná a Odmena bude Účinkujúcemu vyplatená znížená o predmetnú zrážku.
DRUHY: Zmluvné strany podľa § 43 ods.14 zákona č.595/2003 Z.z. o dani z príjmov uzatvárajú dohodu, že Producent nebude uplatňovať daň vyberanú zrážkou podľa § 43 ods.14 zákona č.595/2003 Z.z.o dani z príjmov v znení neskorších predpisov a teda, že si Účinkujúci bude príjmy z tejto zmluvy zdaňovať sám prostredníctvom daňového priznania.
veronikasad
02.02.19,21:53
Celkovy prijem nepresiahol 1/2 rocnej NCZD, preddavky na dan neboli zrazene, neries, nemusi podavat danove priznanie
duves
02.02.19,21:57
veronikasad, ale vyššie pani Jana Motyčková niečo rozvinula okolo zrážkovej dani a registrácii na Daňovom úrade.
veronikasad
02.02.19,22:05
Registrovať sa mala, za to moze dostat pokutu, ale povinnosť podat DP jej kvôli výške prijmu nevznikla. Ak chces dobre spavat, nech sa zaregistruje dodatocne a pokutu uhrad. Telka ju zrejme na daňový urad nahlasi, potom ju DU vyxve na podanie DP.
duves
02.02.19,22:09
Kedy sa mala registrovať? Ved ona nie je umelkyna, nie je predpoklad, že sa zúčastní dalšieho nahrávania.
Katy a R
03.02.19,09:28
duves - podľa mňa to terazky nemusíte riešiť (nemá povinnosť DP) ... ale nabudúce - hlavne ak ten honorár a iný príjem bude vyšší - tak nezabudni - ako už máš napísané - brigádypodľa ZP §5 a honorár §6 - správne zaradiť a regitrácia ak bude treba
Katy a R
03.02.19,09:39
k registrácii pozri zák o DzP § 49a
Jana Motyčková
04.02.19,07:36
to druhé je tá uzatvorená dohoda o nezdanení zrážkovou daňou o ktorej som písala.
duves
06.02.19,11:58
Aj tak neviem ako dalej s tym postupovať.