mariapap
23.08.06,09:16
ahoj poradí mi niekto? FO živnostník má aj združenie s ešte jednou FO - živnostníkom. Združenie fakturuje tovar jednej s týchto FO a tá ho ďalej predáva. Je možná takáto prefakturácia medzi združením a FO ktorá je v tomto združení?
lenkak
23.08.06,15:46
elPi
23.08.06,17:22
ahoj poradí mi niekto? FO živnostník má aj združenie s ešte jednou FO - živnostníkom. Združenie fakturuje tovar jednej s týchto FO a tá ho ďalej predáva. Je možná takáto prefakturácia medzi združením a FO ktorá je v tomto združení?

No to je riadna haluz . . .

Doplňujúca otázka: Sú platitelia DPH?
Lebo ak ano, neviem si celkom dosť dobre predstaviť dodržanie § 4 ods. 3 zákona o DPH . . .

:confused: :confused: :confused:
elPi
23.08.06,17:28
A ešte doplňujúca otázka:
Čo je predmetom činnosti (účelom založenia) združenia?
Johanka
23.08.06,19:33
ahoj poradí mi niekto? FO živnostník má aj združenie s ešte jednou FO - živnostníkom. Združenie fakturuje tovar jednej s týchto FO a tá ho ďalej predáva. Je možná takáto prefakturácia medzi združením a FO ktorá je v tomto združení?
Na Slovensku je možné všetko, len či je to aj dobre ???:D Z toho ako je položená otázka vyplýva, že táto fakturácia "krížom-krážom" sa už deje a až z odstupom sa niekto zamyslel, či je to v poriadku ....
Okrem info o tom, či sú platitelia DPH, by ma ešte zaujímalo, na ktorú z týchto dvoch FO ako členov združenia sú vystavované doklady.
mariapap
24.08.06,07:02
doklady sú vystavované na druhého člena združenia
renča1
24.08.06,07:08
doklady sú vystavované na druhého člena združenia

Dvaja fo založili združenie. Jeden z nich musí byť evidov.na daň.úrade pod ktorým sa bude viesť účtov. Ty teraz máš na mysli, že ten druhý po ktorým sa nevedie účtovníctvo si kupuje od združenia nakúpený tovar? a ten ho dalej predáva, ale už nie pod združením, ale ako zvlášť príjem, ktorý si bude sám zdaňovať?
mariapap
24.08.06,07:19
ano presne tak
renča1
24.08.06,07:25
Ak je to teda tak, tak nie je žiadny problém. Problém by nastal, ak by ten ktorý vedie pod sebou účtovníctve nakúpy do združenia tovar a sám si ho sebe predá, s tým , že by ho chcel zasa neikomu inému predať a príjem z predaja by zdaňoval nie v združení ale, ako sám.Tu by bol problém z faktúrovaním, predávaním, aj ohľadom dph.
mariapap
24.08.06,07:27
to isté si myslím aj aj ale ako to odôvodniť pani kontrolórkam z DU???:cool:
mariapap
24.08.06,07:29
Oni sa odvolávajú na občiansky zákon ale ten tam nič také nevylučuje
Zita5
24.08.06,07:30
to isté si myslím aj aj ale ako to odôvodniť pani kontrolórkam z DU???:cool:


To budete asi ťažko oddôvodňovať ....
renča1
24.08.06,07:35
Oni sa odvolávajú na občiansky zákon ale ten tam nič také nevylučuje

kto sa odvoláva, aký § a aký odstavec?
mariapap
24.08.06,07:35
dopl.
združenie má obchod farby - laky a jeden z členov združenia (ten ktorý nemá evidenciu účtovnítva) prev. stavebnú činnosť a na základe faktúr si prevádza zo združenia tovar ktorý spotrebováva vo svojej samostatnej činnosti.
mariapap
24.08.06,07:36
na par. 830 - zmluva o združení
renča1
24.08.06,07:50
na par. 830 - zmluva o združení

Záleží aj na zmluve aká tam je dohoda a či to v zmluve je zakotvené. Neviem čo presne majú na mysli kontrolori, ale mne sa to zdá byť divné, prečo by nemôhol si kúpiť tovar zo združenia? Ved je to príjem združeniu...
elPi
24.08.06,09:40
dopl.
združenie má obchod farby - laky a jeden z členov združenia (ten ktorý nemá evidenciu účtovnítva) prev. stavebnú činnosť a na základe faktúr si prevádza zo združenia tovar ktorý spotrebováva vo svojej samostatnej činnosti.

Ak je to takto, a združenie nie je založené za účelom vykonávania stavebnej činnosti, ale len na spoločné prevádzkovanie obchodnej činnosti, tak je tá fakturácia podľa mňa v poriadku a odôvodnenie treba oprieť o rozdielnu činnosť - účel, na ktorý bolo združenie podľa zmluvy založené, a ktorú vykonáva druhý spoločník.