Eva Eva
04.02.19,08:10
Dobrý den,
prosila by som o radu a iny pohlad na vec..
Pracujem ako sociálna pracovníčka v zariadeni pre seniorov.
Stale sa hovorí o týraní a zanedbávaní seniorov... co ked je problem opačný... jedna klientka systematicky priam psychicky depta ostatnych obyvatelov, niektorí kvoli nej zvažuju odchod. Rozhvory nepomahaju, robi to sposobom, ze jej nic v podstane nemožno vycitat, hnusne poznamky, pohrdanie, pohlady plne opovrhnutia...
Aky postup by ste odporucili?
Dakujem za nazor
Mila123
04.02.19,07:48
psychiatrické vyšetrenie danej klientky, nech odporúča ošetrujúci lekár
marleau
04.02.19,07:50
reciprocitu
Eva Eva
04.02.19,07:53
Mhm, asi jedine tak. Len ono toto suvisi nie s diagnozou, ale s tým, že celý život to nebola najlepsia osoba.
Dáša_
04.02.19,09:01
mama bola v nemocnici a na izbu prijali presne takúto problémovú pacientku. Personál ju už poznal, nebola tam prvý krát. Po prvej noci, keď nebolo iné miesto všetko preorganizovali tak, aby daná pacientka bola na izbe sama. Izolovali ju od okolia. A oni si zrejme už nejak poradili. Len teda, to boli aj lekári, čo to riešili. Takže najrýchlejšie je pokúsiť sa čo najviac oddeliť.

Aj keď pravdepodobne ide skôr o osobu,, ktorá mala celý život problém s láskou. Aj ku sebe aj ku svojmu okoliu. Je otázka, či toto môže a dokáže suplovať personál a okolie. Asi len ťažko. Možno nejak zamestnať, dať jej niečo, v čom bude vynikať a nemyslím zrovna intrigi. Len fakt netuším, kto by také niečo mohol robiť. Tá pani je zrejme vo svojej prapodstate veľmi nešťastná. Ideálny stav by bol najsť jej napríklad nejakého dobrovoľníka, ktorý by ju vypočul. Reálne všat asi pomôžu lieky... Je to smutné, ale je to tak
Možno ak by bol psychológ, ale to je na dlhé hodiny rozprávania....

Naozaj ťažká situácia.

Robím ako dobrovoľníčka s dospelými mentálne postihnutými a viem, jak prahnú po tom, aby sa im venovala pozornosť. Nie tak všeobecne, ale aby si niekto našiel slovo, ktoré je iba pre nich. Nie také všeobecné, ale aby ich vypočul. A zároveň viem, aké je to ťažké.

Nedokáže tá pani napríklad písať? Nevedela by písať svoje spomienky?
Eva Eva
04.02.19,09:07
Krasne a pravdivo napisane... momeantalne nemame samostatnu izbu, co by aspon trosku eliminovalo jej dopad. A rozhovory s nou boli už take siahodlhe z mojej strany, zo strany vedenia, zdravotnej sestry.. plne porozumenia a trpezlivosti, ktore clovek doma potom predychava, lebo vyslovena zloba odobera strasne kvantum energie. J e z nej vystaveny personal, ludia...
Dáša_
04.02.19,09:08
a nedalo by sa to presmerovať napríkla do písania? Je pani ešte schopná písať?
Eva Eva
04.02.19,09:10
Nie, prsty ju neposluchaju, len tie usta :-)
Dáša_
04.02.19,09:12
Nedokázala by ani na počítači písať? Lebo jednoznačne, treba ju zamestnať čímkoľvek. Alebo utlmiť. Alebo skúsiť diktafón, nech to hovorí do neho.... A potom si prípadne prehrá.
Mila123
04.02.19,09:13
kňaz nepomáha?
Eva Eva
04.02.19,09:16
Mhm, to je vsetko skusene :-) ona intriguje aj v noci, proste nonstop, je posmesna k postihnutým, napr. jednemu klientovi za nohavice naliala vodu, a to je len zlomocek zloby.
buchač
04.02.19,09:45
Eva Eva (Dnes 09:53) Len ono toto suvisi nie s diagnozou..
Eva Eva (Dnes 11:16)ona intriguje aj v noci, proste nonstop, je posmesna k postihnutým, napr. jednemu klientovi za nohavice naliala vodu...
====================

Včul si daj dve a dve dokopy...čo z toho vychádza ?
To je proste chorá osoba.

Riešenie je buď patričná liečba alebo vylúčenie z DSS...nech sa stará rodina.
Eva Eva
04.02.19,10:11
Vylucenie, ale na základe čoho... zmluva na dobu neurčitu a domovy poriadok neporušuje
Oliwa
04.02.19,10:23
Na základe sťažností klientov sa nedá urobiť aspoň bububu...? či posudku psychológa/psychiatra, ak ju vyšetrí a zaujme stanovisko. Alebo sa nikto nesťažuje?
Dáša_
04.02.19,10:31
presne tak, musia sa sťažovať dotknutí klienti. Na vedenie, oficiálne. A vedenie to musí začať riešiť.
Eva Eva
04.02.19,10:36
Nestazuju... chcu pokoj a mlcia, to robime aj my, mielen bezbranny starí ludia bohuzial :-( ++
Pride cez týžden psychiatricka, tak uvidime co povie.
Dáša_
04.02.19,11:06
niekedy sa v personále najde ráznejšia osoba, ktorá dokáže takéto správanie ukorigovať v rámci prijateľnosti. Sranda je, že často to býva upratovačka, či jak sa konkrétne ten pomocný personál volá. A možno to je aj tým, že zrovna tieto žienky dokážu občas aj vypočuť. Ak takú osobu medzi sebou nemáte, treba ísť oficiálnou cestou. Alebo ubytovať s osobou, ktorá v podstate nepočuje :)
Oliwa
04.02.19,11:28
Kňaz povahu nezmení... Na starosť človeka vyplávajú na povrch jeho ozajstné povahové črty, aj tie negatívne, ktoré sa možno počas aktívneho pracovného života snažil ovládať. Problém môže nastať, ak prevládajú nad pozitívnymi...
buchač
04.02.19,11:42
Oliwa
04.02.19,12:32
buchač (Dnes 13:42) Oliwa (Dnes 13:28) Na starosť...
================
Na starosť ? Určite ???

http://slovniky.juls.savba.sk/?w=sta...tf-8&oe=utf-8#
================

Určite.
http://slovniky.juls.savba.sk/?w=starosť&s

starosť2 p. staroba
starosť2 -i ž. staroba iba v spoj. na s.: na s. nemal kde bývať, starosť: na starosť nemal kam ísť
starosť2, -ti ž. staroba: Nikdy si tetka nežila tak spokojne ako na starosť. (Skal.) Čo na tom, že starosť strávim osamote? (Kuk.)
staroba, starosť2 ž
1. pokročilé al. posledné obdobie života, vysoký vek:
Eva Eva
04.02.19,15:00
Dasi, pani je vypocuta hodiny a hodiny.,, existuju proste aj ,,zli,, stari ludia, to som si uvedomila v tejto praci.
Dáša_
04.02.19,15:11
ano, mne je jasné, že existujú. Ide o to, ako s nimi vydržať. Nie je to jednoduché. To je vlastne slabé slovo. Je to veľmi, veľmi ťažké. Vaša situácia je naozaj nezávideniahodná. Len riešiť ju musíte začať vy. Napríklad rozhovorom s vedením.
afrikánka
04.02.19,15:14
Ano, to máš pravdu, existujú. Nie je možné s nimi vychádzať, skrotiť, napraviť a takéto vlastnosti sa prejavujú už od mladosti, v starobe sa ešte zhoršia, klesá sociálna adaptovanosť na okolie, strácajú sa zábrany...je to akýsi prebytok "negatívnej" energie.
Domový poriadok nemáte nastavený na konfliktné správanie? Je možnosť vylúčiť ju zo zariadenia. Je to krajná možnosť, ale existuje
Eva Eva
04.02.19,15:17
Mhm, presne. Aj pre vedenie je to v podstate neriesitelna situacia bohuzial.
afrikánka
04.02.19,15:22
V prípade, že klienti mlčia, nesťažujú si a vedenie domova má záujem situáciu riešiť je oprávnené a má možnosť ako s klientkou "zatočiť"
Dáša_
04.02.19,15:22
Začnite to riešiť. Samé sa to nespraví. Nech vedenie neskrýva hlavu do piesku. Lebo veď sa nikto nesťažuje. Môžu povedať, že nikomu nevadí, lebo nikto nič. Len potichu všetci frflú.
Eva Eva
04.02.19,15:25
Ano, ved o tom to cele je... ci sa uz niekto s tym stretol a AKO to riesil. To je ta rada, ktoru by som potrebovala..
afrikánka
04.02.19,15:29
Je aj taká možnosť, že niekto z vedenia túto klientku "ochraňuje" a nemá záujem použiť opatrenia, aby ostatným klientom umožnili prežívať starobu v pokojnom prostredí...
???
Eva Eva
04.02.19,15:45
Nie, to v ziadnom pripade... ona intriguje ajmproti vedeniu :) hodnoti pred opatrovatelkami, ostatnymi klientami... len pochopte, svojpravneho cloveka nemozno nutit k psychiatrovi... taktiez kontaktovat rodinu? Dcera sa kmpersonalu sprava ako ku menejcennym prinajmensom.., na zaklade coho pistupovat??? Podpise iny stary clovek nejaku staznost ??? Nie. Ma na izbe pani ktora ma cukrocku... najnovsie vsadevrozprava, ze jej moc ako cukrovkarky zapacha tak, ze justipu oci, ze oslepne a vsetkym je to jedno... to su vymysly... ponukli sme jej vysetrenie u ocnej, ked ju bolia oci... ona nikde nejde.... proste milion veci
afrikánka
04.02.19,15:58
Riešenie ako postupovať v prípade, ak klient svojím správaním narušuje pokojný, primeraný chod zariadenia pre seniorov.
Ak má vedenie záujem a zlyhali všetky možnosti pohovoru, pomoci danej klientke, môže použiť v rámci domového poriadku, písomné upozornenia, výtky nevhodného správania. Ak je niekoľko týchto upozornení a náprava v správaní sa nedostaví, je možnosť klientku vylúčiť. Je to krajný prípad, ale ide to.
Ďaľšia možnosť je psychiatrička, ktorá dochádza do vášho zariadenia. Požiadať o odborné vyšetrenie a nasadenie psychofarmák. Je pravdepodobné, že vaša klientka takéto vyšetrenie odmietne, čo sa často stáva práve v takýchto prípadoch. Ak sa s tým stretnete, stále je s čím pracovať a dá sa dosiahnuť nútené vyšetrenie a pobyt na psychiatrii, napr., ak sa klientka pri nejakej konfliktnej situácii iba vysloví, vyhrozí, že niekoho fyzicky napadne...volá sa vtedy záchranka, polícia, ktorá klientku aj bez jej súhlasu odvedie. Podľa toho, aká bude diagnóza sa určí liečba. Ak by bola diagnóza vážna, ktorej prislúcha iný typ zariadenia pre seniorov, bude zaradená do špeciálneho zariadenia, zodpovedajúceho diagnóze.
Terezia13
04.02.19,16:35
toto je už prípad pre "zdatného" psychiatra, možno by stálo za pokus nepriame vyšetrenie psychiatrom, pripraviť psychiatričku na tento problém a v "rámci" akejsi vizitácie urobiť nejaký pohovor - na zakrytie manévru - aj so spolubývajúcimi - s tými len krátko - a s "milou" paňou už dôkladnejší - psychiater by mohol niečo zistiť a nájsť možnosť postupu po opakovaných rozhovoroch, "Pani" by ani nemusela nič tušiť, to jej správanie môže mať viac príčin, tie ale musí nájsť odborník
afrikánka
04.02.19,16:58
Ak je to "milión vecí", tak pôjde o nejakú diagnózu, netreba sa báť a začať konať. Nie je problém, že je svojprávna a má možnosť odmietnuť vyšetrenie, vždy sa nájde riešenie. Čítam, že má dcéru...upozornite ju, že jej ju môžete odveliť domov. Nie je predsa možné, aby nejaká osoba takto tyranizovala seniorov, vrátane personálu a vedenia.
Eva Eva
04.02.19,17:02
Dakujem krasne za super odpoved!!!
afrikánka
04.02.19,17:17
Každé zariadenie pre seniorov má možnosť, aby ich navštevoval psychiater, aj zadavateľka udáva, že k nim psychiatrička chodí. Pred rokmi bola stanovená povinnosť pri vstupe do DSS mať vyšetrenia, stery, najviac staré 2 týždne. Bolo tam zaradené aj psychiatrické vyšetrenie, práve kvôli selekcii záujemcov, aby bola možnosť odmietnuť problematického klienta. Neviem, či to platí aj dnes, aké si stanovujú podmienky jednotlivé zariadenia.
Aký postup si zvolí psychiater, je jeho vec, jedno je ale isté, pokiaľ sa nenaviaže vzťah s pacientom, akákoľvek snaha je bezpredmetná, pretože práve problematickí ľudia odmietajú vyšetrenie. Ako potom môže psychiater písomne stanoviť posudok, diagnózu, ak nemá súhlas od klientky?
afrikánka
04.02.19,17:37
Ja ďakujem taktiež...som rada, že moja odpoveď je tá, ktorú si potrebovala a očakávala
sosak
04.02.19,17:42
Činnosť sociálneho pracovníka v zariadení pre seniorov

Pri stanovení činností sociálneho pracovníka, ktoré vykonáva v zariadení pre seniorov budeme vychádzať z praxe.

Sociálny pracovník je v každodennom kontakte s obyvateľmi, poskytuje im informácie, rady, pomáhajú prekonávať rôzne náročné situácie, v ktorých sa ocitnú. Už pred nástupom občana do zariadenia získava a spracúva informácie o jeho sociálnej situácii, zdravotných ťažkostiach, rodinných pomeroch a spoločne s občanom sa snaží nájsť čo najlepšie riešenie jeho situácie. Ak je umiestnenie do zariadenia pre seniorov najvhodnejšou alternatívou, sociálny pracovník pokračuje v priebežnom získavaní údajov o obyvateľovi a v spolupráci s ostatnými zamestnancami pre neho vytvára čo najideálnejší program, aktivity, stanovuje individuálny plán rozvoja jeho osobnosti. Sociálna práca je dôležitá najmä v období adaptácie, kedy si obyvateľ zvyká na nové prostredie, nových ľudí, vtedy sa mu pomáha prekonať pocit vylúčenia z aktívneho života, pocit nepotrebnosti, straty zmyslu života. Zároveň sociálny pracovník pomáha obyvateľom pri riešení ich každodenných problémov, udržuje ich kontakty s rodinou, vonkajším prostredím.

Podľa Pavlovičovej (2008) komunikácia v rámci práce s klientom je iba jednou, aj keď veľmi dôležitou dimenziou. Okrem komunikácie sem zaraďuje aj interakciu a percepciu. Interakcia je vzájomné pôsobenie, organizovanie spoločnej činnosti, spolu práca, kooperácia, prípadne obojstranná pomoc alebo ochota k nej. Percepcia zahrňuje zase vzájomné vnímanie, poznávanie a pochopenie účastníkov vzťahu. Čím bohatšie je poznanie seba samého, tým bohatšie je poznanie iných a naopak. Sociálny pracovník:

zúčastňuje sa na rozhodovacom procese v zariadení, na procese prijímania občanov,
vykonáva sociálne šetrenie v domácom prostredí žiadateľa o umiestnenie do zariadenie pre seniorov,
spracúva sociálnu agendu, záznamy, správy, sociálne anamnézy, smernice,
podieľa sa na organizovaní kultúrno – spoločenských akcií pre obyvateľov.

Práca sociálneho pracovníka je zameraná na to, ako poskytnúť kvalitnú starostlivosť o človeka po všetkých stránkach, o rozvoj osobnosti, potrieb a hodnôt pre ľudí, ktorí žijú v tomto zariadení. Pracovná náplň pozostáva z/zo:

vytvárania socioterapeutických skupín, s cieľom vytvárania pozitívnej nálady, spoločného posedenia pri knihe, vzájomnej skupinovej komunikácie a podobne,
aktivizácie obyvateľov pre spoločné vychádzky,
relaxačných cvičení (cvičenie končatín, ktoré je možné robiť v sede,
dychové cvičenia a iné),
spoločného rozhovoru na aktuálne témy,
aktivizácie obyvateľov pre rôzne záľuby, ktoré mali v prirodzenom prostredí (vyšívanie, pletenie, spoločenská príprava na sviatky, životné jubileá),
sledovania a odporúčania obyvateľov pre individuálnu analýzu (duchovný rozhovor),
odvádzania pozornosti od melanchólie a skepsy (spoločenské a športové hry, vedomostné súťaže, hádanky, tanečné zábavy).

Sociálny pracovník si sústavne zvyšuje svoju odbornú spôsobilosť. Zaujíma sa o spríjemnenie prostredia obyvateľov vhodnou výzdobou ich spoločenských priestorov, robí nákupy, doprovod obyvateľom na odborné lekárske vyšetrenia.

Sociálny pracovník vykonáva aj individuálnu a skupinovú prácu s obyvateľmi.
Individuálna práca s obyvateľmi je založená na individuálnom prístupe práce s každým obyvateľom. Prostredníctvom sociálnej diagnostiky a rediagnostiky sociálny pracovník zisťuje individuálne schopnosti, možnosti, potreby a záujmy každého obyvateľa a na základe týchto informácií stanovuje individuálny plán rozvoja osobnosti obyvateľa. Vždy berie ohľad na jeho zdravotný stav, sociálne a intelektové možnosti. Jeho cieľom je v čo najväčšej miere podporovať fyzickú a duševnú kondíciu každého obyvateľa, zapájať ho do rôznych činností a aktivít, udržovať jeho kontakt so spoločenským prostredím.

Skupinová práca s obyvateľmi udržiava ich vzájomnú súdržnosť, podporuje schopnosť kooperácie, vzájomnej komunikácie a tolerancie rozdielnosti. Zároveň rozvíja ich tvorivé myslenie a zmysluplne napĺňa voľný čas. Obyvatelia majú možnosť navštevovať skupinové stretnutia , na ktorých sa spoločne rozoberajú témy podľa vlastného výberu a záujmu, diskutuje sa o aktuálnych problémoch a spoločne sa nachádzajú možnosti riešenia.

Autor: PhDr. Vojtech Ružička, PhD.

Zoznam bibliografických odkazov

[1] PAVLOVIČOVÁ, A. 2008. Sociálna komunikácia v zdravotníctve. In: Vybrané kapitoly z medicínskej etiky. Martin : Osveta, 2008. ISBN 978-80-8063-287-8.
[2] LEVICKÁ, J. 2004. Základy sociálnej práce. Trnava : Tlačové štúdio Váry, 2004. 172 s. ISBN 80-968952-3-0.
[3] LEVICKÁ, J. – MRÁZOVÁ, A. 2004. Úvod do sociálnej práce. Trnava : Slovak Academic Press, 2004. 124 s. ISBN 80-89104-35-5.
__________________________________________

Prednáška odznela na medzinárodnej vedeckej konferencii Aplikovaná etika v sociálnej práci a ďalších pomáhajúcich profesiách, ktorá sa konala 20. – 21. októbra 2010, v Piešťanoch a bola publikovaná v zborníku z tejto konferencie:
https://www.prohuman.sk/socialna-praca/socialny-pracovnik-v-zariadeni-pre-seniorov
-----------------------------------------------------------------------
buchač
05.02.19,05:49
Sorry....ale ty dávaš ako argumentáciu starú verziu slovníka a to je - Slovník slovenského jazyka z r. 1959 – 1968.
Použitú vetu (a slovné spojenia) by som skôr zaradil do skupiny nárečového slovníka....

Ale inak, šak v pohode.
Oliwa
05.02.19,07:11
Veď to, že - nijako... Len Buchy si chcel buchnúť...
buchač
05.02.19,08:32
Oliwa (Dnes 09:11) Veď to, že - nijako... Len Buchy si chcel buchnúť...
======================
OT

Ani nie...mám iné na starosť na starosť...;) :D :D :D

Podyebovanie nechám starobníkovi Smradovi...hlavne, že on tu "pomáha" jedna radosť...
misoft
05.02.19,09:00
Dohnojil si to TY - doteraz aj buchačove dvojzmyselné poznámky tu boli ako soľ, každý (teda skoro) to bral s humorom. Žiaľ - TY tu len trolluješ - SMRADÍŠ tu ako hnoj. Pcháš sa do každej témy, len aby si svojimi "inteligentnými" komentármi len sial zlo.
A kto pozná buchača (aj osobne) - tak vie, že on si servítku pred ústa nedáva, vybafne to rovno, bez obalu.
vlado 33
05.02.19,11:49
Tu odpoveď nehľadaj, tu to je skoro rovnaké. Veď čítaj.....
Oliwa
05.02.19,14:18
Si zabil, kámo...
vlado 33
05.02.19,14:49
Asi si nepochopil... vole! Odpoveď znie...nehľadaj tuná. Toto je fórum pre daňovníkov.
Kvaka
05.02.19,14:53
Ale má pravdu.:) pre nechápavého dopisujem, že toto som kometovala koment oliwy, teda, že máš pravdu Vlado, takže sa ukľudni, nie nehanbím sa, veď môj súhlasný bod je viditeľný, akurát že v profile som ti to polopate napísala. :) :)
vlado 33
05.02.19,15:05
Kto, ty? nerozumiem, ani nechcem. Tieto veci sa tuná neriešia, je to o ničom. Majú svojich nadriadených, je to v ich kompetencii, také niečo riešiť.
vlado 33
05.02.19,15:32
Čo jej chceš ty radiť? Majú svoje interné predpisy predsa! Seniláci... prestaňte už!!!
vlado 33
05.02.19,16:11
Kvaka,, prečo mi píšeš o tom do profilu? Asi sa hanbíš, nevadí. Vám ostatným odkazujem! Prečítajte si najprv niečo, než pustíte blbosti do éteru. Interné predpisy sú nadriadené zákonnými, každý si ich upravuje podľa seba. Nesmú prekročiť nad rámec zákona. Blbci, nepleťte sa do toho.
vlado 33
05.02.19,18:40
Fakt si myslela mňa? Prehľadal som všetko, ozaj si myslela mňa? Nechci ma najebať, vieš ako to končí.
afrikánka
05.02.19,20:01
Kvaka (Dnes 16:53) Ale má pravdu. pre nechápavého dopisujem, že toto som kometovala koment oliwy, teda, že máš pravdu Vlado, takže sa ukľudni, nie nehanbím sa, veď môj súhlasný bod je viditeľný, akurát že v profile som ti to polopate napísala.
================================================
A v čom má pravdu?
Kým som napísala odpoveď, tak som volala do dvoch zariadení pre seniorov...aké prekvapenie, ani tam nevedeli, ako by mali konať. Takže aké smernice? Možno ich majú, ale čítali ich?
Okrem toho som pozorne čítala komentáre, ktoré postupne upresňovali okolnosti a podľa toho som aj neskôr dala odpoveď "na mieru".
Ako postupovať s človekom, ktorý sa vyhýba psychiatrickému vyšetreniu, hoci opakovane prejavuje známky duševného ochorenia, ten je napísaný "podľa predpisov". Kto si myslí, že sa môže vyhýbať vyšetreniu, tak sa veľmi mýli. Aj tu platia nad-predpisy, ktoré zaručia ochranu pred ohrozením života, či už svojho, alebo iného človeka..