amia
04.02.19,13:50
Pracujem v 2-zmennej prevadzke v obchode. Mam mesacnu mzdu a povinnost odpracovat 37,75 hod / tyzden, nerovnomerne rozvrhnutie zmien V januari tohto roka , 2019, bolo, ak to spravne chapem, vo fonde 23 pracovnych dni a z toho 1den sviatok. Musela som odpracovat 23 zmien a dostanem len standardnu mesacnu mzdu. Je to v sulade so Zakonnikom prace? Nestacilo mi odpracovat len 22 dni? Nemal by byt ten 23. den hodnoteny ako nadcas?
veronikasad
04.02.19,12:58
Máš pravidelne alebo nepravidelne rozvrhnutý pracovný čas ? (pracuješ Po-PI, alebo aj cez víkendy)
amia
04.02.19,13:17
nerovnomerne, robim aj cez vikendy
veronikasad
04.02.19,13:23
Sviatok je súčasťou mesačnej mzdy. Pri nerovnomerne rozvrhnutom pracovnom čase, pokial zamestnávatel nenaplánoval smenu aj na sviatok, treba dodržať mesačný fond pracovného času, teda sviatok sa nezapočíta do fondu a musíš ho odpracovať iný deň.

Postup zamestnávatela je v súlade so Zákonníkom práce. 23. deň nie je nadčas.
amia
04.02.19,13:39
takze ludia, ktori nerobia cez vikendy mali 22 pracovnych dni a my, ktory robime aj vikendy az 23? To je dost neferove, nie?
ivka70
04.02.19,14:28
nie je
ked sviatok pripadne na nedelu a ty ho odpracujes v normalnej zmene, ktoru by si aj tak odpracovala, mas narok na priplatok za sviatok aj za nedelu. ako ktomu pride clovek, ktory bezne v nedelu nepracuje, ze ten sviatok zaplateny nema? :)
ty mas predsa na rozdiel od neho, volno v uplne ine dni
a keby sa tvoj zamestnavatel rozhodol, mohol ti naplanovat zmenu na sviatok, ktoru neodpracujes, lebo je sviatok a zaplatit ti ju v mesacnej mzde, ale zjavne sa tak nerozhodol ....
amia
04.02.19,15:30
na sviatok mi zmenu naplanobat nemoze, takze pre mna sviatky znamenaju o jeden pracovny den navyse v porovnani s nezmenne pracujucimi ludmi.
veronikasad
04.02.19,16:00
Pri nerovnomerne rozvrhnutom pracovnom čase to bohužial môže byť aj tak ...
marleau
04.02.19,16:19
nemať zaplatený sviatok, ktorý pripadol na nedeľu a nemať zaplatenú šichtu alebo sviatok, ktorý pripadol na pracovný deň je trošku rozdiel
veronikasad
04.02.19,16:24
Pri nerovnomerne rozvrhnutom pracovnom čase je to skoro to isté. Skoro preto, že zamestnávatel môže na sviatok smenu naplánovať, bohužial, väčšina to nerobí.