tonksi
04.02.19,20:18
Mám sa vrátiť do práce po RD. Pracovala som v banke na pobočke s klasickými otváracími hodinami. Ponúkli mi alternatívu pracovať v shoppingovej pobočke s úplne inými otváracími hodinami. Čo sa stane, keď odmietnem? Budem mať nárok na odstupné?
Dakujem za odpoveď.
veronikasad
04.02.19,19:39
máš uvedené miesto výkonu práce v pracovnej zmluve ?
tonksi
05.02.19,05:44
mam tam uvedene, Bratislava
a dokonca mam aj v zmluve uvedene, ze mozem byt preradena na inu prevadzku
veronikasad
05.02.19,06:10
Ked nemas uvedenu adresu konkretnej filialky, moze, ale zmluva nie je celkom v sulade so Zakonnikom prace. Ak chces, napis dotaz na Inšpektorát prace bez konkretnyvh udajov o firme
Zuzanka_ba
05.02.19,10:59
Ak mas uvedene miesto vykonu prace len mesto, a chcu ta preradit na tu istu alebo aspon primeranu pracu v ramci daneho mesta, tak voci tomu namietat nemozes. Avsak dalsie otazky su

* Ci mas v pracovnej zmluve uvedeny pracovny cas? Mas tam len pocet hodin za tyden (napr. 40 hodin tyzdenne)?

* Mas tam uvedene aj ake je rozvrhnutie pracovneho casu, pozri si § 86, § 87, § 88 Zakonnika prace - rovnomerne ci nerovnomerne, ci s pruznym pracovnym casom?

* Mas tam uvedeny aj konkretne zaciatok-koniec pracovnej doby? (Napr. od pondelka do piatku od 08:00 do 17:00 s hodinovou prestavkou)

Mala by si zistit, ako je rozvrhovany cas v tej pobocke v shoppingu, kam mas ist. Predpokladam, ze ak je otvorena od 10 do 21 hod 7 dni v tyzdni, asi je rozvhnutie nerovnomerne.

Osobne ked som pracovala v predajni v shoppingu, tak rozvhnutie sme mali nerovnomerne, t.j. v praxi to vyzeralo tak, ze niektore tyzdne som mala odpracovanych viac hodin, niektore menej, volno som vacsinou nemala cez vikendy ale ako sa hodilo zamestnavatelovi, a dokonca sa stavalo ze som nemala ani 2 dni volna za sebou, ale len jeden den... atd. Ale tazko povedat ako si to riesi banka, s tym nemam skusenost.

Ak by si bola osamely rodic (teda skutocne zijes sama) alebo dieta nema este 3 roky, by si sa mohla branit tymto ustanovenim:

§ 87 Nerovnomerné rozvrhnutie pracovného času, odsek (7)
Zamestnancovi so zmenenou pracovnou schopnosťou, tehotnej žene, žene alebo mužovi, ktorý sa trvale stará o dieťa mladšie ako tri roky, osamelému zamestnancovi, ktorý sa trvale stará o dieťa vo veku do 15 rokov, možno rozvrhnúť pracovný čas nerovnomerne len po dohode s ním.

Ak nie si osamely rodic, mohla by si vyuzit ustanovenie ZP, a pisomne ziadat o upravu tak aby si mohla zladit pracovne povinnosti a starostlivost o dieta, avsak tie „vazne prevadzkove dovody” ktorymi tvoju ziadost mozu odmienut, su take vagne, ze sa tazko budes niecoho domahat ak ti nebude vyhovene.

Úprava pracovného času § 164
1 Zamestnávateľ je povinný prihliadať pri zaraďovaní zamestnancov do zmien aj na potreby tehotných žien a žien a mužov starajúcich sa o deti.
2 Ak požiada tehotná žena a žena alebo muž trvale sa starajúci o dieťa mladšie ako 15 rokov o kratší pracovný čas alebo o inú vhodnú úpravu určeného týždenného pracovného času, zamestnávateľ je povinný jej žiadosti vyhovieť, ak tomu nebránia vážne prevádzkové dôvody.

Myslim si, ze presun z „rovnomerneho” do „nerovnomerneho” rozvrhnutia pracovneho casu je dost podstatna zmena pracovnych podmienok, ktora by nemala byt jednostranne pre teba zmenena zo strany zamestnavatela (vo tvoj neprospech) bez ohladu na to, ci si povodne „rovnomerne” rozvrhnutie mala uvedene v pracovnej zmluve alebo nemala. V Zakonniku prace okrem toho ustanovenia pre osamelych zamestnancov som nenasla vyslovene napisane ako sa proti tomuto branit, mozno je to viac otazka na pravnika alebo na inspektorat.

Odborova organizacia asi nie je, urcite vsak musis mat aspon pracovny poriadok k dispozicii, tam by o pracovnom case mala byt rec..
*****
Ine ustanovenia okrem § 86, § 87, § 88 ZP ktore si prestuduj-
*****
Pracovná zmluva
§ 43
(1) V pracovnej zmluve je zamestnávateľ povinný so zamestnancom dohodnúť podstatné náležitosti, ktorými sú: a) druh práce, na ktorý sa zamestnanec prijíma (opis pracovných činností), b) miesto výkonu práce (obec a organizačnú časť alebo inak určené miesto), c) deň nástupu do práce, d) mzdové podmienky, ak nie sú dohodnuté v kolektívnej zmluve.
(2) Zamestnávateľ v pracovnej zmluve uvedie okrem náležitostí podľa odseku 1 aj ďalšie pracovné podmienky, a to výplatné termíny, pracovný čas, výmeru dovolenky a dĺžku výpovednej doby.
[...]
*****
Zabezpečenie zamestnanca pri dočasnej pracovnej neschopnosti, v starobe a zamestnávanie po návrate do práce

§ 157

Ak sa zamestnanec vráti do práce po skončení výkonu verejnej funkcie alebo činnosti pre odborovú organizáciu, po školení alebo po skončení zdokonaľovacej služby, mimoriadnej služby a civilnej služby vykonávanej namiesto zdokonaľovacej služby alebo zamestnankyňa (zamestnanec) po skončení materskej dovolenky alebo rodičovskej dovolenky (§ 166 ods. 1) alebo ak sa zamestnanec vráti do práce po skončení dočasnej pracovnej neschopnosti alebo karantény (karanténneho opatrenia), je zamestnávateľ povinný zaradiť ich na ich pôvodnú prácu a pracovisko. Ak to nie je možné preto, že táto práca sa nevykonáva alebo pracovisko je zrušené, musí ich zamestnávateľ zaradiť na inú prácu zodpovedajúcu pracovnej zmluve.