danastefan
23.08.06,10:34
Zdravím poradákov.
Potrebujem poradiť,zamestnanci nastúpili do PP na dobu neurčitú 06.03.2006 ,vznikol im nárok na 15 dní dovolenky ,v auguste mali neospravedlnenú absenciu,krátim im dovolenku na 13 dní t.j.za 8mesiacov?
Za dalšie firma od 01.09.precháza na inú pravnu formu nie je možnost vyčerpanie dovolenky preplatím im tých 13 dní alebo im potom vzniká nárok len na 6,5 dňa za 4 mesiace do 31.08.2006.A za tretie ak firma prechádza na inú právnu formu k31.08. im končí PP a k 01.09. im ponúkne novú zmluvu majú nárok na odstupné? Vopred vdaka za pomoc.Prajem pekný deň.
Zoltán Kovács
23.08.06,08:44
Zdravím poradákov.
Potrebujem poradiť,zamestnanci nastúpili do PP na dobu neurčitú 06.03.2006 ,vznikol im nárok na 15 dní dovolenky ,v auguste mali neospravedlnenú absenciu,krátim im dovolenku na 13 dní t.j.za 8mesiacov?
Za dalšie firma od 01.09.precháza na inú pravnu formu nie je možnost vyčerpanie dovolenky preplatím im tých 13 dní alebo im potom vzniká nárok len na 6,5 dňa za 4 mesiace do 31.08.2006.A za tretie ak firma prechádza na inú právnu formu k31.08. im končí PP a k 01.09. im ponúkne novú zmluvu majú nárok na odstupné? Vopred vdaka za pomoc.Prajem pekný deň.

Nárok na dovolenku vo výške 15 dní by náhodou nemala by byť 16 dní? Keď o rátam potom si im uznal dovolenku len za 9 mesiacov (a čo potom marec, veď aj v marci pracovali od 6.3.)
Krátenie je správne. Za každé A-čko sa môže krátiť o 2 dni dovolenky. Len to musí byť na papieri.
Nevyčerpanú dovolenku im preplatíš iba v alikvôtnej výške, teda 6,5 dňa.
Prechod na inú právnu formu som riešil tak, že ukončenie PP bolo dohodu, v tom prípade odstupné nedostanú. A zároveň hneď dostali PP z novej firmy. Ale toto je iba jedno riešenie. Viem, že keď sa jedná o premenu na iný právnický suubjekt je tam možnosť prevzatia zamestnancov aj iným spôsobom.
katkaj
23.08.06,08:50
Nárok na dovolenku vo výške 15 dní by náhodou nemala by byť 16 dní? Keď o rátam potom si im uznal dovolenku len za 9 mesiacov (a čo potom marec, veď aj v marci pracovali od 6.3.)


Pokiaľ nastúpili 6.3 tak majú nárok na dovolenku len za 9 mesiacov, pretože marec celý neodpracovali a dovolenka prináleží za každý celý odpracovaný mesiac ;).
danastefan
23.08.06,08:53
V zákone sa píše,že pri výpočet pomernej časti dovolenky za kalendárny rok patrí dovolenka za každý celý odpracovaný mesiac teda 20/12*9,ak som to dobre pochopila.
jankasm
23.08.06,08:54
Zdravím poradákov.
Potrebujem poradiť,zamestnanci nastúpili do PP na dobu neurčitú 06.03.2006 ,vznikol im nárok na 15 dní dovolenky ,v auguste mali neospravedlnenú absenciu,krátim im dovolenku na 13 dní t.j.za 8mesiacov?
Za dalšie firma od 01.09.precháza na inú pravnu formu nie je možnost vyčerpanie dovolenky preplatím im tých 13 dní alebo im potom vzniká nárok len na 6,5 dňa za 4 mesiace do 31.08.2006.A za tretie ak firma prechádza na inú právnu formu k31.08. im končí PP a k 01.09. im ponúkne novú zmluvu majú nárok na odstupné? Vopred vdaka za pomoc.Prajem pekný deň.

Keď firma prechádza na inú právnu formu, viem že existuje nejaká možnosť že do tej novej firmy prejdú zamestnanci a nemusí sa im ani preplácať dovolenka, proste sa im presunie do tej novej firmy. Len ja sa do toho nevyznám, tak snáď poradí v tomto smere niekto skúsenejší akou formou to ošetriť.
Ale táto téma tu bola už aj dosť často rozoberaná, skús si dať niečo vyhľadať.
alušik
23.08.06,09:03
No neviem, ja to určujem tak, že ak nastúpi do 15. v mesiaci, tak mu dám aj za ten mesiac 1/12 a ak po 15., tak mu ju nezapočítam. Veď ako on chudák, potom príde k tomu, ak prestupuje z jedného zamestnania do druhého v priebehu mesiaca - tak o tú 1/12 potom príde(ani v jednom zamestnaní potom nebude mať ten mesiac odpracovaný celý).:o
Možno to teda nerobím celkom správne, ale kto mi vytkne, že som mu dala o deň dovolenky viac...
Tweety
23.08.06,09:37
No neviem, ja to určujem tak, že ak nastúpi do 15. v mesiaci, tak mu dám aj za ten mesiac 1/12 a ak po 15., tak mu ju nezapočítam. Veď ako on chudák, potom príde k tomu, ak prestupuje z jedného zamestnania do druhého v priebehu mesiaca - tak o tú 1/12 potom príde(ani v jednom zamestnaní potom nebude mať ten mesiac odpracovaný celý).:o
Možno to teda nerobím celkom správne, ale kto mi vytkne, že som mu dala o deň dovolenky viac...
DÚ, ako nedaňový náklad jej preplatenie.:eek:
alušik
23.08.06,09:44
Áno, ale ešte sa mi ani raz nestalo, že by si daňový úrad pri kontrole miezd sadol nad pracovno-právne nároky. Zatiaľ vždy ich zaujímal len odvod dane zo závislej činnosti.;)
Ale súhlasím.:)