domi2
23.08.06,11:37
Ahojte poraďáci

Chcela by som sa Vás poprosiť, či náhodou nemáte popis alebo nejakú smernicu za čo je zodpovedná účtovníčka.Dnes u nás v práci som mala od mojej šéfky ekonomky pocit, že pomaly som zodpovedná aj za celý chod podniku.Tak som jej na to odpovedala, že som presvedčená, že zodpovednosť mám predovšetkým za správne zaučtovanie,číselnú kontrolu, odvody, ale určite nie za objednávky, kroré mám od nej podpísané a doložené k faktúram.Vraj ja jej mám vrátiť späť čo mi ona dala príkazom ak sa mi zdá, že to nie je správne.No myslím, že potom by som nepotrebovala nad sebou žiadneho nadriadeného, ktorý by ma mal kontrolovať, a podnik by ušetril jeden plat statutára a ja by som nemala siešnych pár korún, ale kľudne za tú drinu aj jej plat. Máte tiež také skúsenosti ? Ozve sa mi niekto ?
Jara
23.08.06,09:44
Je mi ťa ľúto. Máš dnes iste ťažký deň. Myslím, že sa ukľudníš, keď za ňou zájdeš a nie emotívne ale kľudne ju láskavo popros o náplň práce, že rada ju budeš dodržiavať keď ti ju dá. Dosť ale myslím, že veľmi ti to nepomôže, lebo ak je ešte stará štruktúra tak posledná veta bude: - a plní úlohy ktoré sú jej kladené jej nadriadenou...
Skús sa zasmiať... :D :D :D :mad:
domi2
23.08.06,10:45
Mám náplň práce .... a úlohy plní bla bla bla nadriadená- stará štruktúra,dokonca musím do pokladne zdôvodniť napísané na PC prečo je cez pokladňu vyplatená mzda/ nežartujem/ a priložiť žiadosť pracovníka prečo chce soj plat vyplatiť v otovosti.Papierová vojna takéto asi tvoria aj nové zákony.
Gabi03
23.08.06,10:52
Mám náplň práce .... a úlohy plní bla bla bla nadriadená- stará štruktúra,dokonca musím do pokladne zdôvodniť napísané na PC prečo je cez pokladňu vyplatená mzda/ nežartujem/ a priložiť žiadosť pracovníka prečo chce soj plat vyplatiť v otovosti.Papierová vojna takéto asi tvoria aj nové zákony.

Smutné, ale nerozmýšľala si nad zmenou zamestnania? Ja som tiež robila v jednej firme, kde som bola "dievča pre všetko", reku šak ma práca baví, platom by to mohlo byť aj horšie, tak prečo hneď neskočiť, keď oni zakričia. Až to vyvrcholilo istou situáciou, po ktorej našťastie súhlasili so skončením PP s dohodou. Asi po týždni som si začala uvedomovať (po tom, čo iní to videli len ja nie), že zrejme ma takto pekne chceli odtiaľ dostať preč.
Toď moja situácia.
Ale tebe držím palce, ak nemáš inú možnosť.
Danila
23.08.06,11:10
Nad týmto si nerob ťažkú hlavu. Ekonómka sa neoprávnene zichruje, čo keby náhodou. Si zodpovedná za to, aby si správne zaúčtovala, a zaúčtovala len také doklady, ktoré spĺňajú náležitosti z hľadiska daňovách a účtovných zákonov. V zmysle internej smernice o obehu dokladov v súlade s podpisovými vzormi, je zodpoedný ekonóm, aby skontroloval, či boli práce prevzaté, prípadne odovzdané, a či to je potrvdené zodpovedným referentom, ak nie je, tak konateľom a pod. Ak je tam iný nadriadený, tak svoje námietky mu prednes s dostatočnou argumentáciou a všetko v bude v pohode. Aj pani ekonómka.
alušik
23.08.06,11:17
Väčšinou je to o vzťahoch a o tom, aký chce byť nadriadený dôležitý... A v ešte viac prípadoch o tom, že my-podriadení sa bojíme niečo povedať z dôvodu obavy, že by nás prepustili.
Ja som na tom rovnako - pracovnú náplň som si mala napísať do pracovnej zmluvy sama, takže som tam obľúbenú poznámku "starých štruktúr" nedala. Lenže keď šéf zavelí, tak sa na nič nezmôžem. :mee: Nedovolím si povedať, že to nie je v mojej náplni práce, pretože automaticky môžem očakávať, že mi nepredĺži pracovnú zmluvu, ktorú mám, žiaľ, uzavretú na dobu určitú, hoci ústne sme sa pred nástupom dohodli samozrejme inak.:mad:
A tak, hoci to v pracovnej zmluve nemám, robím "dievča pre všetko" - od upratovačky, sekretárky - osobnej asistentky, umývačky riadu cez účtovníčku, mzdárku všetko. A to je mi do plaču, že šéf očakáva, že budem mať vedomosti na úrovni daňového poradcu, právnika a čo ja viem, koho všetkého za mizerný plat... :o
Lenže čo narobím, keď v regióne je príležitostí na zamestnanie sa málo a mám pocit, že človek si aj tak nenavyberá.
Lila
23.08.06,11:37
S Alenkou súhlasím, aj ja som mala takéto skúsenosti. Žiaľ -je to údel
podriadeného s nadriadeným.
Ide hlavne o arogantných "ekonómov", ktorým treba "vysvetľovať súvahu a výsledovku ......" a nehovoriac o tom, že treba po nich opravovať rôzne zmluvy, nakoľko tieto zmluvy nesĺňajú všetky náležitosti. Sú aj takí, ktorí
chcú už k 2.kalendárnemu dňu nasled. mesiaca mať výsledky na stole /výsledovku a súvahu/ za predošlý mesiac. A to nehovoriac o tom, že to chcú mať aj časovo rozlíšené po mesiacoch -čo sa týka DF.
A keď to nemajú, tak ste jednoducho neschopná!

Nedaj sa znechutiť. Viem, máš to ťažké. Ale pomysli si aj na tie ostatné, ktoré si už neťažkajú, lebo nemajú na výber.
Ale napriek tomu si myslím, že život bez prekážok by nás ani nebavil. :)
Držím Ti palce!
domi2
23.08.06,12:57
Díky za povzbudenie
Ľen ma stále uráža ľudská hlúposť, ktorá je niekedy nad rozumové chápanie, ked vám povie hlavný ekonom, že benzínové bloky platené cez terminál mám zaučtovať do banky a pripnúť benzínové bločky k bankovým výpisom a ešte mi povie, že počuje prvý krát,že cez banku okrem poplatkov banke môžem účtovať len napr.trojkové a na to vám povie, že ako potom účtujem faktúru a presviedčať svojo nadriadeného, že faktura je úč 321 alebo 311 tak možnosti chápania to že ona voľakedy účtovala náklady priamo cez banku a vraj už mala milion kontrol, ktoré jej to boli maximalne spokojné s jej prácou , tak ste asi v kolenách či sa smiať alebo plakať.A potom tie zmluvy, no hotová hrúza napísať do zmluvy ,,vyplácať platbu v rámci západoslovenského kraja,,pozeráte či to tvoril amatér alebo úplný....a keď ám ekonóm povie prečo bysom nemohla dať DPH do nákladov tak nechápem.Nevymýšľam si je to možno k neuvereniu ale je to bohužial tak
Inak som v poho nemám nejaký veľký stres, len som sa chcela podeliť o skúsenosti účtovníka ako si ja hovorím Fantosiho.Som rada že som si mohla vyliať srdce,ďakujem čaute myslím že porada je aj na toto celkom fajn, lebo aspoň viete o čom rozprávam.
Tweety
23.08.06,13:01
Díky za povzbudenie
Ľen ma stále uráža ľudská hlúposť, ktorá je niekedy nad rozumové chápanie, ked vám povie hlavný ekonom, že benzínové bloky platené cez terminál mám zaučtovať do banky a pripnúť benzínové bločky k bankovým výpisom a ešte mi povie, že počuje prvý krát,že cez banku okrem poplatkov banke môžem účtovať len napr.trojkové a na to vám povie, že ako potom účtujem faktúru a presviedčať svojo nadriadeného, že faktura je úč 321 alebo 311 tak možnosti chápania to že ona voľakedy účtovala náklady priamo cez banku a vraj už mala milion kontrol, ktoré jej to boli maximalne spokojné s jej prácou , tak ste asi v kolenách či sa smiať alebo plakať.A potom tie zmluvy, no hotová hrúza napísať do zmluvy ,,vyplácať platbu v rámci západoslovenského kraja,,pozeráte či to tvoril amatér alebo úplný....a keď ám ekonóm povie prečo bysom nemohla dať DPH do nákladov tak nechápem.Nevymýšľam si je to možno k neuvereniu ale je to bohužial tak
Inak som v poho nemám nejaký veľký stres, len som sa chcela podeliť o skúsenosti účtovníka ako si ja hovorím Fantosiho.Som rada že som si mohla vyliať srdce,ďakujem čaute myslím že porada je aj na toto celkom fajn, lebo aspoň viete o čom rozprávam.
Ak máš možnosť, tak od takej ekonómky utekaj čo najďalej. :cool: Tu sa nikdy nebude blýskať na lepšie časy.
domi2
23.08.06,13:08
Aj by som, ale riaditeľ je v pohode aj kolektív sa dá aj keď tie peniaze niesu najväčšie, prostredie je tieŽ dobré, len mám obavy, či všetky jej blbosti nemôže hodiť na mňa, ale hádam až taký somár nebudem.
Tweety
23.08.06,13:14
Aj by som, ale riaditeľ je v pohode aj kolektív sa dá aj keď tie peniaze niesu najväčšie, prostredie je tieŽ dobré, len mám obavy, či všetky jej blbosti nemôže hodiť na mňa, ale hádam až taký somár nebudem. A čo takto spoločná diskusia nad zákonmi s ekonómkou?:cool:
ucetni_fantozzi
23.08.06,13:14
uf, pevne nervy zelam!!!
domi2
23.08.06,13:30
Aj som sa parkrát snažila,ale kde nie je ani čert neberie.Vdzadili by ste sa, keby Vám niekto povedal, že ešte existuje aj 25 % daň, to myslela bohužial českú, asi si myslí že sme stále československo,a ďaľšia špecialita je tzv.u nej študentská daň/ to zase myslí odpočitateľnú položku/keď si študent u nás uplatní na základe vyhlásenie.No ja by som vydala najradšej brožurku gegov ekonoma , robím si už strandu, ale fakt je taký, že je to krutá pravda.Radšej sa jej nemám odvahu ani zdôveriť s nejakým účtovným problémom.Radšej idem na poradu a ozaj keď som už tu ako účtujete platby cez terminál, ja dávam cez 261 peniaze na ceste môže byť ? Raz som to započula na školení DPH daňačka nám to ta odporúčala.
Gabi03
23.08.06,13:32
Napadla ma otázka. Viem, že nie vždy je na ňu odpveď, ale predsa sa spýtam. Načo má firma takú ekonómku?!!! Žeby rodinka?
domi2
23.08.06,13:41
Nie je rodinka, ja to sama niekedy nechápem, ale riaditeľ je dobrý manager ale čo sa týka ekonomických znalostí tak absolútny amater.spolieha sa na ňu a častokrát keď počujem tie blbosti čo mu tára, tak sa mi ježia vlasy na hlave.Síce nie je rodina ale dôvod tam je.Len si on nevie uvedomiť, čo ho môže postretnúť pri jej radách.Zatiaľ sa snažím, aj keď mi príde čo sa z mojej strany týka napr.daňová alebo soc.kontrola mať v tomto poriadok,aj keď nikto nie je dokonalý a chyby sa nájdu.Veď poznáte.
Danila
23.08.06,13:48
Nie je rodinka, ja to sama niekedy nechápem, ale riaditeľ je dobrý manager ale čo sa týka ekonomických znalostí tak absolútny amater.spolieha sa na ňu a častokrát keď počujem tie blbosti čo mu tára, tak sa mi ježia vlasy na hlave.Síce nie je rodina ale dôvod tam je.Len si on nevie uvedomiť, čo ho môže postretnúť pri jej radách.Zatiaľ sa snažím, aj keď mi príde čo sa z mojej strany týka napr.daňová alebo soc.kontrola mať v tomto poriadok,aj keď nikto nie je dokonalý a chyby sa nájdu.Veď poznáte.Keby som ja bola Tvoj šéf a toto všetko by si mi predostrela ku konzultácii za prítomnosti ekonómky, tak by si dnes sedela na jej stoličke. Nemôžeš vedieť, či by to isté neurobil aj Tvoj šéf. Súdim podľa toho, že je dobrý manager. Ja by som sa určite ohradila a skúsila by som to. Horšie to mať nemôžeš. Takže skús zariskovať a možno bude Z l a t é v a j c e.
Sheila.chosen
23.08.06,14:08
U nas vo firme bolo vsetko "skryte", teda si robila vsetko, len sa o tom nehovorilo... A tak som dala jedneho dna vypoved a potom mi ece dodatocne bolo povedane ako "uzasne" som si viedla ako uctovnicka... Teda, ze vsetko co som robila, bolo uplne na 2 veci... ale v novej praci je mi fajn, menej prace, viac peniazkov :D A teraz uz len pocuvam staznosti byvalych kolegyn a pousmejem sa, ze som vlastne dobre urobila... :) lebo je to horsie a horsie
domi2
23.08.06,14:15
Aké fajné rozptýlenie už je mi oveľa lepšie,a radšej nech si nechá zlaté vajce moja šefka,len si hovorím aby raz pod ňou nepuklo.Účtujem a zároveň s vami diskutujem, no nie je to príma ?
Ale bez srandy díky za odpovede
LIZINKA
23.08.06,15:48
pred dvomi mesiacmi som si tu vylievala svoje srdiecko ako so mnou v praci vybabrali a musela som prejst na zivnost. robila som ekonomku a nad sebou som mala len majitela firmy, ktory mojej praci nerozumel ani trochu. bola som zodpovedna za vsetko a za vsetko aj patricne zvozena. dnes si neviem svoju pracu na zivnost vynachvalit. mam zmluvne vyhranene za co som zodpovedna a mozem zvozit ja ich ze mi doklady podla dohody neprichystali.
p.s. ak tu mam vela chyb, tak sa omluvam, vcera som si zlomila ruku.
kalkulka
24.08.06,05:09
Zdravím všetkých diskutujúcich. Pracujem na vedúcej pozícii už pekných pár rokov a zastávam názor, že dobrý šéf považuje svojich podriadených za svojich kolegov s ktorými spolu vytvárajú niečo, čo nakoniec opustí brány firmy. Ak im bude kolegom, tak sa podriadený nebude báť vysloviť svoj názor a nadriadený slušne povedať, čo treba robiť ináč. Ale tu je potrebné, aby na vedúcich pozíciach stáli ľudia, ktorí majú vedomosti a skúsenosti. Ináč je to na figu. Poznám to. A ja osobne som veľmi rada, že som prešla všetkými úsekmi účtovníctva v praxi a tak som získala reálnu predstavu o celom účťaku a daniach. Ako sa hovorí všetkým som prešla od piky, učila som sa na svojej vlastnej koži veľmi často sama, lebo okolo mňa bol takmer vždy kolektív, ktorý danej problematike príliš nerozumel a tak ma to vždy nútilo študovať, špŕtať sa po všetkom atď. Takže aj mňa rozčuľuje, keď na vedúcich miestach sú ľudia, ktorí si to vôbec nezaslúžia a doslova vyciciavajú svojich podriadených a tí majú s nimi ešte problém obhájiť svoje tvrdenie a ešte keď si nadriadený myslí, aký je nenahraditeľný a pritom si vôbec neuvedomuje ako sa zosmiešňuje. Ľudská hlúposť a nadutosť podľa mňa patrí medzi najhoršie vlastnosti človeka. Prajem všetkým, aby ju nikdy nikto nepoznal!
babenko1
24.08.06,06:35
No ja by som vydala najradšej brožurku gegov ekonoma , robím si už strandu, ale fakt je taký, že je to krutá pravdajooj.. skús to, nech sa zasmejeme...
Tweety
24.08.06,06:37
jooj.. skús to, nech sa zasmejeme...
A poučíme, čo všetko neovládame, respektíve nechceme ovládať.:p