thecrow17
05.02.19,11:01
Pekný deň želám,
potrebovala by som usmerniť v účtovaní.

Spoločnosť účtuje zásoby spôsobom B a jej hlavnou činnosťou je poskytovanie služieb .

V priebehu roka nakupuje rôzne materiály, ktoré potom využíva pri poskytovaní služieb klientom. Má rôzne balíčky, napr. :
balíček A (obsahuje službu s poskytnutím materiálu X)
balíček B (obsahuje službu s poskytnutím materiálu Y + F)
balíček C (obsahuje službu s poskytnutím materiálu X + Y + Z).

Klient si má možnosť vybrať rôzne balíčky poskytnutej služby a materiálov. Napr si zvolí iba balíček A, alebo si vyberie balíček A s použitím materiálu Z, jednoducho rôzne migrácie. Ale základ je stále služba (balíček), s voliteľným využitím rôzne drahých a rôzne kvalitných materiálov (X,Y,Z).

Vystavené faktúry vyzerajú asi takto:
služba - balíček A
doplnkový materiál - materiál Z
doplnkový materiál - materiál F

A teraz konečne moja otázka. Ako účtovať ten "doplnkový" materiál, teda príplatkový materiál k už základnému, vybranému balíčku služby. Ako súčasť služby 602 alebo samostatný predaj tovaru 604?

Mám v hlave, že má existovať súvislosť a nadväznosť medzi účtami 604 a 504, ale nákup všetkých materiálov sa účtuje na účet 501 a na začiatku roka pri nákupe veľkému množstva neviem dopredu určiť koľko z tohto materiálu sa použije ako súčasť balíčka služieb a koľko sa predá doplnkovo ako príplatkový materiál / tovar?.

Doteraz som to robila tak, že služba 602 a doplnky k službe 604. Len mi chýba nákup na účte 504...

Myslíte, že môžem účtovať tak ako doteraz, alebo je potrebné účtovanie pozmeniť?
Začína nový rok, tak to celé prehodnocujem.

Ďakujem krásne za každú radu.