anam
19.11.04,11:33
Mám faktúru na tovar od zahranič. dodavateľa zaregistrovaného pre daň vo svojej krajine. My sme PO - mesačný platca DPH.
Faktúra je vystavená 29.10.2004, tovar k dnešnému dňu nie je dodaný. Ako riešiť takýto problém? Podľa mňa, ak nebol dodaný tovar, nevznikla daňová povinnosť podľa § 20 zák.222/04. Ale na faktúre budem mať uvedené nesprávne dátumy a ešte neviem, aké doklady budú k dispozícii pri dodaní tovaru a ako budem preukazovať dodanie tovaru a správnosť účtovania DPH.
Nie je k tomuto nejaké usmernenie? Možno sa mýlim a mala by som uplatniť DPH podľa údajov na fa bez ohľadu na to, či mám alebo nemám tovar.
Vedel by mi niekto poradiť? Ďakujem!!!!!!!
alexaneta
19.11.04,11:43
anam-zo školení o DPh mám takéto info:zákon č.222/2004 už neprikazuje vyhotoviť faktúru za každé zdaniteľné plnenie najskôr v deň uskutočnenia zdaniteľného obchodu, čo inak znamená, že môže vyhotoviť aj fa pred zdaniteľným obchodom.čiže ak bola fa vystavená fa skôr ako obdržaný tovar vzniká daňová povinnosť 15. deň mesiaca nasledujúceho po obdržaní tovaru - výklad pracovníčky DÚ Trenčín
pekný deń
Mickya
19.11.04,11:58
Alexaneta, prosím, vzťahuje sa to aj na služby alebo len na tovar?
anam
19.11.04,12:32
Díky Alexaneta, tak nejako som si to vysvetľovala, ale ista som si celkom nebola.
Už budem spokojnejia :-)))
Luba
19.11.04,13:29
Ja som sa zas stretla na prednáške o DPH s takým výkladom, že tovar musí byť aj fyzicky dodaný. Viď §11 ods.(1) - nadobudnutím sa rozumie nadobudnutie práva nakladať ako vlastník .... - to sa ešte nedá, keď mám iba faktúru a nemám tovar. Podľa mňa treba najprv počkať na tovar, až potom riešiť samozdaňovanie pri fa z EÚ.
Katty
19.11.04,14:17
Mám podobný prípad kedy si bol odberateľ pre tovar v Rakúsku 2.11. faktúru mal už pripravenu s dátumom vyhotovenia 29.10..... takže potom to má účtovať ako?

29.10. prepočet kurzom pre účely DPH
2.11. prepočet kurzom pre účely zaúčtovania faktúry ako závazku a príjmu tovaru na sklad
2.11. pre účely INTRASTAT

???? nie je tá faktúra zlá???? Nemala by obsahovať dátum dodania tovaru čo má byť 2.11. ???
ESTER
21.11.04,11:50
Všetkých nás asi zavádza pojem "nakladať s tovarom ako vlastník." Čo to vlastne znamená. Je to mať tovar fyzicky k dispozícii - t.j. vo firme, alebo to znamená - vychádzať zo zmluvy s dodávateľom, kedy skutočne k dodaniu došlo o to nemusí byť vždy len situácia že tovar bol fyzický dodaný do našej firmy.
Luba
21.11.04,19:59
Katty, uvádzaš to správne. Tá faktúra je OK, veď ten dodávateľ si to pripraví vopred a kým príde pre tovar prepravca, tak to môže byť aj rozdiel pár dní. Ale anam mala faktúru z 29.10. a ešte 19.11. nemala tovar. Ak je mesačný platiteľ, tak 25.11. by mala uviesť do daň. priznania DPH z tej faktúry, keď by ešte stále nemala ten tovar? Tak to asi nie. Mala by ho tu už mať. Ty ho máš, tak v DP za 10/04 tam uvedieš DPH z Tvojej faktúry.