0verlord
05.02.19,18:22
Zdravím,
ako napovedá otázka, tak chcel by som zistiť nejaké informácie ohľadom tejto práce, pretože mám "vymyslené" nejaké veci do budúcnosti a chcel by som vedieť, či s týmto môžem rátať, v resp., či ma to bude baviť.


K tejto otázke by som dal dve podotázky, aby som upresnil smer:
1.) Čo zahŕňa práca policajného vyšetrovateľa - teda, čo presne robí, vychádza do terénu, apod.? (Videl som všetky popisy na MINV a podobných stránkach, ide mi o reálnu náplň práce a nie len to, čo je napísané.)
2.) Aké sú platy policajných vyšetrovateľov (približne) a do koľkých rokov slúžia? (Najlepšia by bola odpoveď od niekoho, kto je v PZ alebo tam má niekoho príbuzného či známeho, teda by mi vedel povedať skutočnosť.)


Ďakujem vopred všetkým za pomoc!
misoft
05.02.19,17:26
1) Robia to, čo je potrebné na objasňovanie trestnej činnosti. Ale na to treba mať školu!
2) Zarábajú toľko, koľko im povolia ich tabuľky. A slúžia dovtedy, pokiaľ nedosiahnu vek na odchod do dôchodku. Môžu slúžiť i kratšie, pokiaľ ich vzdelanie a katriérny postup a funkcia nezodpovedá ich veku.
ivka70
05.02.19,17:29
Toto si cital?
https://www.istp.sk/karta-zamestnania/60508/vysetrovatel-oddelenia-vseobecnej-kriminality-odboru-justicnej-policie-okresneho-riaditelstva-policajneho-zboru

Co sa platu tyka, zaklad sa da vycitat zo zakona, priplatky zavisia od odboru a miesta, kde vysetrovatel posobi (okres, kraj, specialka) , aj ako dlho, aj aku hodnost dosiahol.
Vseobecne sa na to odpovedat neda.
Narok na vysluhovy dochodok vznika po 15 rokoch sluzby, ale najskor v 50 rokoch.
0verlord
05.02.19,17:32
K 1.), toto je podobne napísané aj na vyššie spomínaných stránkach, viac ma zaujímalo o faktickú situáciu. Teda pokiaľ dostanú podnet na danú osobu, tak oni ho aj zatknú, alebo to vykonáva iný oddiel PZ? Lebo takto mi to znie, akoby len chodili "pokecať" s pár znalcami, rodinou a koniec...

K 2.), tabuľky som nejako okrajovo videl, čítal som zákan a viem, že ich konečný plat závisí od mnohých zložiek - tuším, že je ich okolo 10 a z toho je funkčný plat len jednou zložkou a ten je daný. Sú tam osobitné, osobné, apod. zložky, ktoré môžu kompletne zmeniť "tabuľkový" plat, a teda preto sa pýtam. Viem, že slúžia, dokiaľ im vek dovolí, keďže sa toto zamestnanie je ohraničené vekom, len sa mi to nechcelo hľadať v zákone, tak či náhodou neviete, ale nevadí, pozriem si to.
misoft
05.02.19,17:38
Vyšetrovateľ je od slova vyšetrovať. Takže na nejaké obyčajné zatýkanie stačí aj radový policajt. A keď už idú zatýkať - tak je to už fakt vážne. Na zločincov ťažkého kalibru vyrazí NAKA, alebo PMJ.
0verlord
05.02.19,17:38
Áno, táto stránka patrí medzi tie, ktoré som čítal, preklikal som tie odkazy a nedozvedel som sa nič konkrétne. To som spravil ako prvé, lenže je to štylizované skôr všeobecne, a teda nič konkrétne som sa nedozvedel.
Ide mi o také veci, že či napríklad zatknutie podozrivých z danej činnosti vykonáva vyšetrovateľ alebo sa na to poverí iná zložka PZ, apod. Tieto veci tu obsiahnuté nie sú. (Je to prakticky zhodné z odpoveďami v MINV a https://www.istp.sk/export-pozicie/60508/vysetrovatel-oddelenia-vseobecnej-kriminality-odboru-justicnej-policie-okresneho-riaditelstva-policajneho-zboru.

Plat by sa jednal o okresného policajného vyšetrovateľa, ale pomohol by mi akýkoľvek reálny plat. Teda, ak by to čítal niekto, kto náhodou pracuje na krajskom oddelení a napísal by: "Zarábam x€ a som na kraji." Tak by som aspoň zhruba vedel. Ide o to, že som si prečítal platové veci v zákone a ich platy sú dané mnohými zložkami a som zvedavý na reálny plat. Tabuľkové nenapovedia reálne čísla.
ivka70
05.02.19,17:40
Terezia13
05.02.19,17:52
myslím si, že tu na špekulácie - teraz myslím pracovnú pozíciu vyšetrovateľa - nie je vôbec priestor, pracovnú náplň - ak už bude uchádzač prijatý, určí zamestnávateľ a platové podmienky tiež určí zamestnávateľ v medziach zákona
0verlord
05.02.19,19:43
Ja som dúfal, že aspoň nejaký policajt alebo blízky policajta by mohol vedieť niečo bližšie, tak ešte chvíľu to nechám a uvidíme. :D
0verlord
05.02.19,19:44
Toto fórum by mi v živote nenapadlo pozerať... :D
Len tam prakticky sa dohadujú, kto má pravdu a vidno, že ani jeden z nich tam nie je zamestnaný, ja by som skôr potreboval odpoveď od nejakého terajšieho policajta.
dmc
06.02.19,06:42
Omacku a napln prace vysetrovatela PZ si mozes najst na internete - ja ti tu napisem realne veci priamo s praxe.

Vysetrovatel: v praxi reale rozlisujeme _ skrateny vysetrovatel - ten ktory vykonava skratene vysetrovanie a potom vysetrovatel .

Vysetrovatel pre skratene konanie - podmienou je dostojincka hodnost (podporucik a vyssie- dostojnicka skola PZ) Skratene vysetrovanie sa vykonava o precinoch alebo tam kde horna hranica trestu je do 3 rokov -po lopate - su to menej zavazne treste ciny - vykonava sa na Obvodnych oddeleniach.

Vysetrovatel: Musi byt absolventom vysokej skoly + dostojnik. Vysetrovatel vykonava svoju cinnost na Okresnom riaditelstve a vyssie - cize aj na Krajskom riaditelstve-......

Najvyssie stoja vysetrovatelia NAKA - organizačná zložka Prezídia Policajného zboru vznikla dňom 1. decembra 2012 ako nástupnícky útvar dovtedy samostatných úradov boja proti korupcii a boja proti organizovanej kriminalite Prezídia Policajného zboru.

Co robia. Zakladna cinnost - po prijati oznamenia (osobne oznamenie, telefonicky, vysielackou od hliadky PZ a podobne) o tom ze bol spachany trestny cin . Ak je z oznamenia jasne ze ide o pripad pre vysetrovatela - tento sa dostavi na miesto cinu a dokumentuje si ho to znamena ze zavola napriklad kriminalistickeho technika ktory zaisti stopy, vysetrovatel vykona obhliadku miesta cinu (zapisnica) vypocuje oznamovatela a svedkov, zasiela stopy na vyhodnotenie (pribera znalcov) zacina trestne stihanie, znasa obvinenie, vypocuva svedkov a obvinenych a nakoniec predklada spravu /navrh prokurature.

Po lopate a v reale (zabudni na filmy) - vecsinu presedi za pocitacom a vypocuva a vykonava pokyny od prokuratora, nahana znalcov , obvinuje, dava navrh na väzbu a podobne. Priklad - nastupis za vysetrovatela - vyfasujes 20 ks roznych spisov (chodia aj postou a aj su odstupene z inych utvarov) kde mas lehoty na vybavenie a ides. Kazdy spis si musis nastudovat - stanovit si plan a postup - ak lehoty presvihnes mas problem. Je to casto umorna a stresova praca.

Plat: Samozrejme - vysetrovatelia su na tom lepsie ako radovy policajti. Maju vyssiu platovu triedu a maju aj vyssie priplatky.

Treba vsak povedat aj to ze za vysetrovatelasa nedostanes hned (teda zvecsa) ale az po urcitej praxi v PZ a az po tom ako si spravis dostojnicky kurz (na ten ta musi vyslat nadriadeny -a ked ta nevysle -mas smolu) Ak by si zacinal hned na vysetrovacke ako novonastupujuci policajt tak by si mal cca 750 -850 €. Policajtom vsak stupa plat postupne - kazde 3 roky ide 6 percent vysluha a + mas osobne ohodnotenie. Pocitam ze 10 rocny vysetrovatel na okresnej urovny ma plat cca 1000 -1100 € a viac.

Do kolkych rokov sluzia ??? Podla platneho zakona policajt ma narok na vysluhovy dochodok po 25 rokoch......... a to je cca 35 percent z platu....takze cca 400-450 €. (starsi to mali vyhodnejsie) Cim viac rokov nad 25 budes sluzit tym sa bude vysluhovy dochodok zvysovat...
ivka70
06.02.19,06:45
zabudni, na net ti to ani jeden nenapise, ak nikoho nepoznas osobne, kto by bol ochotny o tom hovorit, smola
dmc
06.02.19,06:47
neber zaujemcovi iluzie.......vias ako ich je malo :):):)
lujza.j
06.02.19,07:04
Toto som fakt kedysi robila brr:D
dmc
06.02.19,09:55
veru - kto nerobil....nevie :)
lujza.j
06.02.19,11:03
Ja sice"len"skrateneho vysetrovaka...ale u mna o to horsie...mega zly a velky obvod...takze spisov:eek: bolo to hned na zaciatku ako sa vymyslelo skratene vysetrovanie....toto je robota bud to chce niekto robit a bavi ho to...alebo nie...nik za neho robotu neurobi....vratenie z dov.masaker....z krmitka sa vyvalia nove spisy...ktore tam cakali 2-3 tyzdne...alebo pn....a stihaj zakonnu lehotu....iba...že...bý to bolo dnes ineé......:)-viac fizlov menej spisov
0verlord
06.02.19,14:24
Ďakujem, presne takéto niečo som si predstavoval, že mi niekto napíše a objasní realitu. Tie "omáčky" a všeobecné veci som si prečítal na oficiálnych stránkach, apod.

Ten nástupný plat nie je až taká hrôza, len úprimne som čakal, že po 10 rokoch by prišli aj "lepšie" peniaze. Aspoň preto, lebo som v zákone videl tie všetky zložky, čo tvoria plat policajta.

Ďakujem veľmi pekne za tvoju reakciu, myslím, že mi dosť pomohla a pomôže.
dmc
06.02.19,14:29
Pamätam si jednu poradu s krajskym riaditelom - kde sme sa dotazovali na zvysenie platu........ jeho odpoved....... Ked ste chceli dobre zarabat - nemali ste ist k Policii. :)
0verlord
06.02.19,20:00
:D To musel byť zaujímavý človek, keď takéto veci hovoril. :D
Len som počul od otca, ktorý máva nejaké stretnutia s tými policajtmi, čo "šlapú chodník" a zastavujú autá a na jednom mali pre poisťovňu/banku povedať platy a títo policajti (často mladí chlapi) uviedli všetci nad 900€, tak som si myslel, že vyšetrovatelia sú na tom lepšie a teda platy začínajú na nejakých 1200€ a vyššie. :)
0verlord
06.02.19,20:03
Dobre, ďakujem. Skúsim ešte "popátrať" v okolí a možno nájdem nejakého adepta, ktorého sa povypytujem. :)
dmc
07.02.19,12:16
zabudni na to ze nastupis k PZ priamo na miesto vysetrovatela - preto je odpovedat na tvoje otazky takmer nemozne
0verlord
07.02.19,12:22
Tak to sa ešte rozhodnem, že či pošlem niekomu neznámemu číslo, ale myslím, že by to šlo. :D Len by ma ešte zaujímalo, že prečo si myslíš, že som niečo zmazal, pretože ja som nemazal nič. :D A nevyznám sa tu dobre. Mám skúsenosti s fórami, tak sa riadim inštinktom. :)
A pozeral som a my sme si písali (cca 5 správ každý), že? Tuším 2 roky dozadu.
0verlord
07.02.19,14:20
Ja viem, ale zaujímalo ma aj to, že napr. po 5-10 rokoch plat, aby som vedel, že či sa do toho "oplatí" púšťať.
misoft
07.02.19,14:22
Zle položená otázka!
Najskôr sa sám seba spýtaj, ČI NA TO MÁŠ predpoklady!
afrikánka
07.02.19,15:30
Ja si to nemyslím, ja to s určitosťou viem!!!
Zmazal si aj prvý komentár ku tvojej otázke, kde som sa ťa na ten zaujímavý "fakt" pýtala. Následne si si upravil profil. Hlavne, že si si zase úspešne pokecal.
0verlord
07.02.19,15:35
O čom hovoríš? Nezmazal som žiaden komentár, nezmazal som profil a jediné, čo som na profile upravil bolo tuším pohlavie (včera). Tak neviem, že prečo ma zas očierňuješ. Napísal som ti sem niečo zlé? Nie. Napísal som ti niečo zlé pred dvomi rokmi? Nie.
0verlord
07.02.19,16:09
A čo je na tom obrázku/fotke zavinené mnou? Ja som tebe a ani nikomu inému nič nezmazal, veď to ani nejde, nie?
afrikánka
07.02.19,16:57
Spýtaj sa tety tendy a uja Sembera, ja končím debatu.
0verlord
07.02.19,17:15
Aha, takže ty si myslíš, že tieto účty sú moje? Nie sú. Neviem, že prečo si to myslíš, ale nemáš ma prečo obviňovať.
Takže by som od teba poprosil verejné ospravedlnenie. Ak nevieš za čo, tak za to, že na základe tvojej "domnienky", ktorá nie je ani len trochu pravdivá, mi tu kazíš povesť.
afrikánka
07.02.19,17:31
afrikánka
07.02.19,18:35
Vidím opatrenia, tak ešte raz!
Tento nick podvádza, pri zadaní otázky mal na profile 76 príspevkov a 72 bodov!!!
Upozornila som na to, ale vstupná kontrola nereaguje?
0verlord
07.02.19,18:43
To by som práve chcel! Len na to potrebujem vedieť, čo sa v práci robí, najlepšie mi asi poradil dmc a ešte niekto (tuším). :D A nebudem klamať, plat je tiež dôležitý, lebo to porovnávam s inou prácou, a preto sa s týmto obraciam sem, aby som si vedel do budúcnosti vybrať. :)
0verlord
07.02.19,18:48
Prepáč, ale čo je veľa, to je veľa...
Naozaj neviem, že ako si na takéto niečo prišla, ale napíšem ti sem svoju aktivitu, aj keď ťa do nej nič nie je... Registroval som sa sem 10.09.16 (viď. môj profil), aby som sa spýtal otázku ohľadom voľby školy, okrem toho som odpovedal len do jedinej témy (ak sa nemýlim) ohľadom precvičovania učiva s deťmi cez ich prázdniny alebo víkendy, už neviem a potom som sem dva roky (možno viac, možno menej) ani len neprišiel. Prišiel som sem pred pár dňami, keď som prakticky okamžite založil túto tému (teda otázku) a odpovedal do nej na komentáre a reakcie ľudí. Nič viac, nič menej. Tak už sa, prosím, ukľudni, ty na mňa nemáš prečo útočiť.

edit: A aby som bol presný včera alebo predvčerom som spravil JEDNU zmenu na profile, vyplnil som jedno políčko ohľadom seba a uložil. To je všetko.