Svetluk
06.02.19,12:23
Momentálne som na rizikovom tehotenstve, čiže poberám PN - ku od 10.10.2018. Predpokladaný nástup na MD je 22.4.2019. V zamestnaní mám aktuálne dovolenku tohtoročnú 30 dní a minuloročnú 11,5 dňa. Moja otázka znie, ak ukončím PN - ku koncom februára 2019 a chcela by som čerpať dovolenku do nástupu na MD, bude mi priznaná aká časť z dovolenky? Bude sa mi krátiť, ak áno, tak o koľko? Dúfam, že som sa vyjadrila správne.
ivka70
06.02.19,11:37
So suhlasom zamestnavatela mozes cerpat aj dovolenku, na ktoru ti narok nevznikol, ale je predpoklad, ze vznikne -napr. do konca roka, do konca PP.
Kedze by si kvoli PN neodpracovala cca. 40 dni a spolu s RD by bolo tych dni menej ako 100, ku krateniu dovolenky za rok 2019 nedojde.
Cize ak by zamestnavatel suhlasil mozes pred MD vycerpat celych 11,5+30 dni.
Zamestnavatel vsak s cerpanim dovolenky nemusi vobec suhlasit.
Potom by sa dovolenka prenasala do rokov po RD, lebo ju nebolo mozne cerpat kvoli PN,MD,RD.
Po ukonceni PN by bolo ale nutne nastupit do prace. Preto je treba si tu dovolenku nechat odsuhlasit pred ukoncenim PN.
Svetluk
06.02.19,12:04
Ešte som zabudla dodať, že mám zmluvu na dobu určitú do 31.8.2019, to nebude mať žiadny dopad na moju situáciu? Čiže ak tomu správne rozumiem, tak pokiaľ riaditeľka schváli čerpanie dovolenky, tak nebude problém s čerpaním celej zostatkovej dovolenky. A ako im môžem vysvetliť to, že nebudem mať v tomto roku 2019 odrobených 60 dní? Len teda dovolenkových 41,5 dňa? Alebo sa do odrobených dní započítava už aj MD?
ivka70
06.02.19,12:35
Cerpanie dovolenky aj materskej dovolenky sa pre vypocet naroku na dovolenku povazuje za odpracovany cas.
Do konca augusta vznikne narok na 8/12 rocneho naroku.