Monicka1984
06.02.19,20:53
Chcela by som sa Vás spýtať, či mi viete poradiť. Minulý rok sme s manželom kúpili pozemok, o cca 3 mesiace neskôr sme ho predali, čiže v ten istý rok a za tú istú čiastku. Chcem sa spýtať, či musíme podať daň z nehnuteľností FO, ak áno aké tlačivo potrebujeme a ci ho musíme vypisovať obaja. Dnes som bola na daňovom a pani mi povedala, že musíme s manželom podať daňové priznanie a kazdy si to musi sám priznať. Aj keď som bola celý rok na rodičovskej ( teda nepodavam daňové priznanie) a manžel si to musí priznať vo svojom ročnom zúčtovaní aj keď je živnostník. Pozemok však nekupoval a nepredával na podnikateľské účely aby si ho v daňovom mal priznať. Vopred ďakujem za akúkoľvek odpoveď.
Terezia13
06.02.19,20:04
na stránke Finančnej správy
https://www.financnasprava.sk/sk/obcania/zivotn/predaj-nehnutelnosti#OslobodeniePrijmuZPredajaNehnutelnos ti
časť
Predaj nehnuteľnosti nadobudnutej kúpou

Ak daňovník predá nehnuteľnosť, ktorá bola obstaraná kúpou, pričom neuplynulo viac ako 5 rokov odo dňa jej nadobudnutia do vlastníctva, príjem dosiahnutý z takéhoto predaja nie je od dane oslobodený, považuje sa za zdaniteľný príjem a zaraďuje sa medzi ostatné príjmy z prevodu vlastníctva nehnuteľnosti podľa § 8 ods.1 písm. b) zákona o dani z príjmov.

ak vám pracovníčka povedala, že musíte podať obaja, určite vás informovala správne a radšej sa podľa jej rady držte, daň zaplatiť musíte, tento predaj nie je oslobodený
Anik
06.02.19,20:21
Terka má pravdu je potrebné podať DP typ B aj keď si na rodičáku, každí zo svojej čiastky. Daň nezaplatíte nakoľko sa uvedie aj v príjmoch aj vo výdavkoch rovnaká suma
Monicka1984
06.02.19,20:33
Dakujem, tak musíme spraviť 2x daňové, každý za seba? Ja typu B a manžel bude podávať dve tlačivá DP? Jedno ako SZČO a druhé ako FO? Keďže pozemok nebol písaný na podnikanie?
Anik
06.02.19,20:48
Nie manžel bude podávať iba jedno v tom B zahrnie aj príjmy z podnikania aj ten príjem podľa §8 za ten pozemok
Monicka1984
06.02.19,20:52
Aha, myslela som si, že nemôže miešať príjmy SZCO s ostatnými príjmami ako FO. Ďakujem za pomoc a radu
Katy a R
06.02.19,21:32
Monicka - ide o daň z príjmov, nie daň z nehnuteľnosti. Ak teda ste predali za to isté, čo ste kúpili - daň z tohto dôvodu nebude, ale povinnosť podať DP áno. Ak ale ide o majetok v BSM - tak je len na vás, ako si rozdelíte tento príjem - záleží len od vašej dohody. môžte na polovice, alebo iný pomer, alebo spraví len manžel , alebo len ty ... spravte tak, ako je to pre vás najľahšie a navýhodnejšie. A DP sa vždy podáva jedno - zo všetkých zdaniteľných príjmov☺
Monicka1984
07.02.19,07:31
Ďakujem za radu, máš pravdu, podám len ja DP a priznám celú nákupnú cenu a uvidím čo mi povedia na úrade. Snáď to bude OK. Ešte raz ďakujem za Vaš čas.
Anik
07.02.19,10:08
no ak to máte v BSM tak potom radšej nech to prizná v DP manžel v prípade, že by si na Teba potreboval uplatniť odpočítateľnú položku a ty by si okrem rodičovskej nemala žiaden iný zdaniteľný príjem,
martinez
07.02.19,10:26
Ja by som si dovolil trochu oponovat. Ano, manzel poda 1 danove priznanie, kde uvedie vsetky zdanitelne prijmy. To co Ti vsak povedali na danovom urade je pravda, ale zabudli dokoncit vetu slovnym spojenim "ak sa nedohodnu inak".

v §4, ods.8 zakona o DzP je napisane:
Príjmy uvedené v § 6 ods. 3 a § 8, ak § 8 ods. 16 neustanovuje inak, ktoré plynú manželom z ich bezpodielového spoluvlastníctva, sa zahŕňajú do základu dane v rovnakom pomere u každého z nich, ak sa nedohodnú inak; v tom istom pomere sa zahŕňajú do základu dane výdavky vynaložené na dosiahnutie, zabezpečenie alebo udržanie týchto príjmov.

Cize, ak sa dohodnete s manzelom, ze prijem z predaja bude zahrnat do zakladu dane iba on, tak bude podavat DP iba on a Ty nemusis! Toto rozdelenie je vyhodne iba vtedy, ak Vam vznika z predaja zisk a potom ked si to rozdelite, mozete si kazdy uplatnit nezdanitelnu cast zakladu dane a vysledna dan je nizsia. Ak Vam vsak nevznika zisk a Ty si bola na rodicaku a nechces podavat danove priznanie, v klude to mozete zahrnut do danoveho priznania manzela...

Len pre usmernenie: piseme si tu teraz povinnosti vyplyvajuce zo zakona o dani z prijmov... nepiseme tu o dani z nehnutelnosti...
Katy a R
07.02.19,10:31
áno - už tu má napísané, že deliť si môžu ako chcú;) ... len ťa poopravím trošku - že z pasívneho príjmu si nikto nemôže uplatniť NČZD ;)
Katy a R
07.02.19,10:37
nielen INÝ zdaniteľný ;) .. aj nezdaniteľné idú do príjmu manželky ☺ ( s konkrétnymi údajmi sa dá lepšie poradiť)
Anik
07.02.19,10:50
máš pravdu, ale RP do toho nejde-PN, MD,opatrovné,invalidný dôchodok sa do vlastného príjmu manželky započítavajú - možno som na niečo zabudla tak môžeš doplniť
Katy a R
07.02.19,10:56
- skrátka všetko, všetúčko tam ide - okrem príjmov, ktoré sú presne vymenované v zákone☺
Monicka1984
07.02.19,11:51
No veru nemám okrem rodičovskej žiadny iný príjem a manžel si uplatňuje odpocitatelnu položku na mňa. No ale manžel nechce miešať pozemok do podnikania, ktoré s tým nič nemá spoločne.
Katy a R
07.02.19,11:52
veď nič nebude miešať - je to samostatná kapitola (§8) !! už som ti písala že v jednom DP sú všetky zdaniteľné príjmy (a z celého sveta). A vlastne tam napíše len rovnakú sumu aj do príjmu aj do výdavkov ČZD=0 ☺ o akej sume sa vlastne bavíme?
Monicka1984
07.02.19,11:57
Aha, myslela som si, že jedno DP je ako SZČO, kde sa eviduje všetko čo nadobudol, predal ako SZČO.
kn-alka
07.02.19,11:58
Monicka - a pozrela si sa do toho daňového priznania typu B? To daňové priznanie nie je pre podnikateľov, je to pre všetkých, ktorý majú rôzne príjmy.

Nájdeš tam kolonky, do ktorých musíš zaradiť príjmy. Nebudú sa miešať, každý príjem má zvlášť vlastnú kolonku.
Monicka1984
07.02.19,12:02
Pozerala, len som nad tým rozmýšľala, či to nebudú brať ako položku k podnikaniu.
Katy a R
07.02.19,12:09
monicka - a kto robí manželovi DP? .. tak mu ho aj teraz normálne spraví - aj s týmto príjmom a basta . radšej to nerieš;)
Monicka1984
07.02.19,12:11
Oki a dik za radu