December22
07.02.19,13:24
Manželka zomrela pred 6 mesiacmi a v spoločnom vlastníctve sme mali nehnuteľnosť v hodnote okolo 100 tisíc eur.
Majetok sme nadobudli ešte pred tým ako sme sa vzali a obaja sme vlastnili polovicu. Keďže sme nemali deti, spadáme do druhej dedičskej skupiny a tak jej rodičia majú nárok na polovicu jej polovice. Aspoň tak to chápem.
Moja otázka je, koľko času mám na ich vyplatenie? Musím im to vyplatiť v hotovosti, alebo mám možnosť to splácať v mesačných splátkach? Ak v hotovosti, koľko času na ich vyplatenie zo zákona minimalne mám ?
Vopred dakujem
Katy a R
07.02.19,12:34
na dedičskom konaní môžte uzavrieť dedičskú dohodu - je na vás, ako sa dohodnete. 4i už nehnuteľnosť ostane tebe a ty ich vyplatíš - tam si dohodnete aj koľko a dokedy, prípadne splátky. Na dohodu samozrejme treba súhlas všetkých ☺
Ak sa nedohodnete - tak ty zo zákona dostaneš polovicu manželkinej polovice a rodičia spolu druhú jej polovicu. A tak sa to zapíše na katastri.
ivka70
07.02.19,12:45
O vyplateni podielu sa mozete dohodnut na dedicskom konani. Nemusis ich ani vyplacat, mozu byt kazdy majitelom 1/8 nehnutenosti a neskor sa dohodnete na odkupeni.