gbubliakova
07.02.19,14:50
Dobrý deň,
vystavili sme fa odberateľovi - FO, obaja sme platcami DPH. Fa bola vystavená 20.08.2018, splatná 03.09.2018 - do dnešného dňa nezaplatená, odberateľ neodpovedá na maily, telefonáty. Jedna upomienka bola odoslaná, plánujem odoslať ďalšiu. No plánujem mu zaslať aj výzvu na zaplatenie faktúry, kde sa uvádzajú aj úroky. Ako ich vypočítam? Aký bude úrok a konečná suma do dnešného dňa, teda do 07.02.2019? Keď som googlila, všade mi to vyšlo inak.
V brandži nie som až tak dlho a toto všetko sa ešte učím. S týmto som sa zatiaľ ešte nestretla.
Ďakujem za odpoveď.
misoft
07.02.19,15:13
Mila123
07.02.19,15:14
nestačí predžalobná upomienka?
Mária27
07.02.19,15:56
Prikladám ti tabuľku, kde si dosadíš svoje údaje: sumu, dátumy, sadzbu.

Podľa obch. zákonníka
§ 369
(1) Ak je dlžník v omeškaní so splnením peňažného záväzku alebo jeho časti, vzniká veriteľovi, ktorý si splnil svoje zákonné a zmluvné povinnosti, právo požadovať z nezaplatenej sumy úroky z omeškania vo výške dohodnutej v zmluve, a to bez potreby osobitného upozornenia.
(2) Ak výška úrokov z omeškania nebola dohodnutá, dlžník je povinný platiť úroky z omeškania v sadzbe, ktorú ustanoví vláda Slovenskej republiky nariadením.
(3) Ak záväzok vznikol zo spotrebiteľskej zmluvy a dlžníkom je spotrebiteľ, možno dohodnúť úroky z omeškania najviac do výšky ustanovenej podľa predpisov občianskeho práva.

Podľa nariadenia vlády č. 21/2013
§ 1 Sadzba úrokov z omeškania
(k § 369 ods. 2 zákona)
(1) Sadzba úrokov z omeškania sa rovná základnej úrokovej sadzbe Európskej centrálnej banky1) platnej k prvému dňu príslušného kalendárneho polroka omeškania zvýšenej o osem percentuálnych bodov; takto určená sadzba úrokov z omeškania sa použije počas celého tohto kalendárneho polroka omeškania.
(2) Namiesto úrokov z omeškania podľa sadzby určenej podľa odseku 1 môže veriteľ požadovať úroky z omeškania v sadzbe, ktorá sa rovná základnej úrokovej sadzbe Európskej centrálnej banky1) platnej k prvému dňu omeškania zvýšenej o deväť percentuálnych bodov; takto určená sadzba úrokov z omeškania platí počas celej doby omeškania.
(3) Ak veriteľ požaduje úroky z omeškania v sadzbe určenej podľa odseku 1 , použije sa tento spôsob určenia úrokov z omeškania počas celej doby omeškania.


Za základnú úrokovú sadzbu sa považuje sadzba hlavné refinančné operácie, ktorá je od matca 2016 rovná nule. Úroky z omeškania sú teda určené 8%.