miofino
07.02.19,22:08
Dobrý večer,

chcela by som sa spýtať, ak je zamestnanec platený úkolovou mzdou je potrebné, aby sme evidovali jeho dochádzku v hodinách alebo stačí ak vyplní iba dátum kedy pracoval? Plus je výpočet mzdy rovnaký ako pri zamestnancovi, ktorý je platený od hodiny, tým myslím, že ak vyrobí napr 100 súčiastok po 4 eur, t.j. 400 eur, z toho vypočítam odvody a daň? Musí byť aj pri úkolovej mzde dodržaná min. hod. mzda alebo min. mes. mzda?

Ďakujem vopred
veronikasad
07.02.19,21:35
Ano, je potrebné evidovať odpracované hodiny. Mesačná mzda ukolovo odmeňovaného pracovníka nesmie byť nižšia ako minimálna mzda v danom stupni náročnosti vykonávanej práce.
pavol54
08.02.19,05:36
Prepáč, ale ak je niekto ľavý alebo lenivý má nárok na vyššiu mzdu za jednotku produkcie ako ten čo pracuje v norme? Napríklad je stanovená norma (z cenovej kalkulácie) na výrobok 2 minuty resp. 0,1 eur 30x 0,1 = 3,0 eur/hod, ak niekto prekročí tak je odmenený počet kusov x cena bežne to býva 45x 0,1 = 4,5 ale sú aj takí čo vzhľadom na svoje rozumové a motorické schopnosti vyprodukovať 10 ks x 0,1 = 1,/hod. Kto má doplatiť do minimálnej mzdy? Predsa úrad práce, lebo s takými po troch hodinách končím.
ivka70
08.02.19,05:46
Skoncit s nim mozes, ved na to mas skusobnu dobu, potom uz nedoplacas nic. :) Zvycajne ani UP nedoplaca, lebo na podporu treba mat odpracovane aspon 2 roky, co pri takom "pracantovi" je skor zazrak ako pravidlo.
pavol54
08.02.19,15:52
Takže aby som bol presný výkon som mu prepočítal na minimálnu mzdu a toľko mal vykázaných hodín, komu sa nepáčilo sám odišiel. Jednak to demoralizuje tých čo plnia normy, a ak by som platil za účasť tak by som mal frontu dlhú ako pri krymskom referende