rasto77747989
08.02.19,08:25
Dobry den.Vlastnim spolu so sestrou rodinny dom po rodicoch v ktorom nik nebyva a stale platim koncesie.Chcel by som vediet ci sa to da zrusit .Ja mam na tej adrese stale prihlaseny trvaly pobyt.Dakujem
kn-alka
08.02.19,07:36
koncesionárske poplatky sa platia, ak je v dome prípojka elektriny, je jedno, či niekto používa, alebo nepoužíva, platiť treba





Opravujem sa:
konces.poplatky sa platia za prípojku elektriny, ak však má osoba - vlastník viac odberných miest, platí len jedno.
Chobot
08.02.19,08:20
Okrem toho domu platíš ešte aj inde poplatky za RTVS? Napr. v byte?
lubko6394
08.02.19,08:41
Keď platíš niekde inde tak nemusíš.
misoft
08.02.19,08:46
Dovolím si oponovať - nepravda!
Zákon 340/2012 §6 ods.1
"(1) Platiteľ podľa § 3 písm. a) platí úhradu 4,64 eura za každý aj začatý kalendárny mesiac. Platiteľ podľa § 3 písm. a), ktorý je evidovaný dodávateľom elektriny v evidencii odberateľov elektriny v domácnosti vo viacerých odberných miestach, platí úhradu len za jedno odberné miesto, ak vznik tejto skutočnosti oznámi a preukáže vyberateľovi úhrady podľa § 9 ods. 6 písm. c)."
Takže - ak vlastnia dom po rodičoch a pritom majú aj iné odberné miesto - za ten dom nie sú povinné platiť koncesionársky poplatok.
ivka70
08.02.19,10:08
na koho je prepisana elektrina, ten plati elektrinu aj v inej nehnutelnosti?
Katy a R
08.02.19,10:13
môžeš na ich stránke tu: https://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=1&cad=rja&uact=8&ved=2ahUKEwiP59_q_6vgAhUSNOwKHRc8AO8QFjAAegQIChAB&url=https%3A%2F%2Fuhrady.rtvs.sk%2F&usg=AOvVaw0Au9Ro_9sQ_gvXQTcIe-zZ
Ale samozrejme - len v prípade, ak je na to dôvod! Čiže ak nie si inde prihlásený ako odberateľ elektriky (ty osobne), alebo nemáš preukaz ŤZP - tak nemáš dôvod na zrušenie. A ešte potom dôchodcovia majú zľavu (platia tuším polovicu) .. popozeraj stránku - sú tam všetky info aj k viacnásobnému odberu ... aj potrebné formuláre...☺
kn-alka
08.02.19,10:14
áno, platí toľkokrát, koľko nehnuteľností vlastní - je na jeho meno písaná elektrina

Teraz som mala prípad, že manžel zomrel, chceli sme dať prepísať na manželku, musela doložiť zmluvu z elektrární, až potom prepísali RTVS.
ivka70
08.02.19,10:25
nemusi platit, ked je vsade jeden poberatel elektriny a oznami daslie odberne miesta RTVS ..... plati iba za jedno, ostatne su nahlasene k tomu jednemu, ale musi nahlasit
ivka70
08.02.19,10:26
https://uhrady.rtvs.sk/domacnosti/caste-otazky

Viac odberných miest

Chcela by som vedieť, keď mám chalupu (rodinný dom) a som aj tam prihlásená na odber elektriny, budem tiež platiť 2x úhradu za služby verejnosti?
Platiteľ, ktorý je evidovaný dodávateľom elektriny v evidencii odberateľov elektriny v domácnosti vo viacerých odberných miestach, platí úhradu len za jedno odberné miesto, ak vznik tejto skutočnosti oznámi a preukáže vyberateľovi úhrady. Upozorňuje, ak odberateľom elektriny je tá istá osoba.
vicktor
08.02.19,12:17
Po rodicoch, nik tam nebyva, ale mas tam trvaly pobyt - na koho je pisany odber elektriny? Ak stale na rodicov, musis prepisat na seba. Ak koncesie platis tam kde realne byvas, potom bud z rodicovskeho bytu alebo realneho bydliska mozes zrusit - vid ivka70. Ale ak inde neplatis, nemozes zrusit koncesie, ani ked v prazdom dome nie je telka. Potom mozete elektrinu prepisat na sestru ak bude suhlasit. Kto je vlastnikom domu?
buchač
08.02.19,16:41
Umbo (Dnes 18:20) Ak by v dome mal niekto pobyt co ma ZTP nemuseli by ste platit
====================
1. Túto nesprávnu odpoveď si už dal ako príspevok
2. Dal som ti preto aj neužitočné.
buchač
08.02.19,19:01
Ak by v dome mal niekto pobyt co ma ZTP nemuseli by ste platit
===============
To si kde prišiel k takejto informácií ?

Lebo v tomto ponímaní vety by sa dalo brať, že sa do domu nasťahuje nejaký podnájomník, ktorý má ZTP a tým pádom sa nebude platiť koncesie ?
buchač
09.02.19,07:47
Platí za RTVS v byte, tá chce, aby platil aj na chalupe
Bratislavčanovi vyrubili deväťročný poplatok za RTVS na chalupe.

https://domov.sme.sk/c/22048998/plati-za-rtvs-v-byte-ta-chce-aby-platil-aj-na-chalupe.html?ref=trz

Takže ono to v podstate nie je sranda.
Jeden nezaplatí a kľudne sa môže stať, že sa dostane do pazúrov exekútora.
misoft
09.02.19,08:12
No - od toho roku sa už nebudú môcť vyhovárať, že hento a toto. Majú možnosť vstúpiť do Katastra, zadať meno, dátum a ihneď budú mať LV k nehnuteľnostiam. Takže ak by to teraz urobili - odkázalo by sa na to, nech si SAMI zistia, kde sú nehnuteľnosti. Inak by sa v takom prípade RTVS dostala do konfliktu so zákonom - neoprávnené obohatenie.
Tie ich lajstrá i tak čochviľu budu bezcenné, nakoľko sa "odburáva byrokracia" - tak nech si to zisťujú SAMI.
buchač
09.02.19,08:49
Áááále trt.

...nájdi mi príslušný link, kde je čo i len zmienka ohľadom koncesií versus kataster.
https://www.google.com/search?client=firefox-b-d&q=zru%C5%A1enie+v%C3%BDpisov
--------------------------
Alebo aj inak.
Som majiteľom viacerých nehnuteľností...niekde sa neplatí a niekde sa platí.

Ako je to možné ???
Katy a R
09.02.19,08:59
misoft - úplne zbytočne sem pletieš kataster! ... jednoducho platí zástrčkový zákon a dôležité je odberné miesto - a to nemusí byť vôbec na majiteľa nehnuteľnosti!. . všetky potrebné info si každý nájde na ich stránke - pripla som ;) . aj aký zákon platí! aj aké sú povinnosti - napr pri viacnásobnom odbere, čo treba pre oslobodenie ...
Katy a R
09.02.19,09:00
juraj, tá odpoveď je (bola) správna! a majú to pekne vysvetlené aj na ich stránke. (stačilo kliknúť☺)
buchač
09.02.19,09:27
Katy

Ten Sember (akože Umbo) tu dal odpoveď.
Na ňu som odpovedal a aj zdôvodnil, kde mal chybu.
Takže zopakujem znova.

Ak idem do dôsledkov v rámci celej vety ?
Nuž ak by mal v dome pobyt niekto s preukazom ZTP, no bol by ako podnájomník, tak by majiteľ neplatil poplatky ???

Nie je pobyt ako pobyt...tu ide o trvalý pobyt.
Rozumieme sa ?
Katy a R
09.02.19,09:32
ešte raz! prečítaj si lepšie stránku! vôbec nejde o trvalý pobyt! .. a tie vaše blbé spory medzi sebou a žalovačky ozaj zadávateľa nemusia zaujímať - založte si svoju tému, kde si budete navzájom vykrikovať tie sprostosti (ja tiež vidím tie prečiarknuté komentáre - a fakt už nechápem, načo toje!)
buchač
09.02.19,09:55
Katy...ja mám preukaz ZTP, takže snáď by som aj mohol niečo vedieť.
Čítam a čítam...

Ak odberateľ elektriny žije v domácnosti s fyzickou osobou s ťažkým zdravotným postihnutím, ktorá má na adrese odberného miesta tohto platiteľa trvalý pobyt, alebo sám je fyzickou osobou s ťažkým zdravotným postihnutím a vznik tejto skutočnosti oznámi a zároveň preukáže vyberateľovi úhrady.

Zvyšok neriešim....aj keby sa dalo.
------------------------------------
OT k tomu "žalovaniu".

Nejde o žalovanie...ja som len konštatoval, že tie praktiky Sembera len doyebabrávajú stránku.

Spory sú pre každého vedľajšie, pokiaľ sa ich netýkajú.
misoft
09.02.19,10:40
Zatiaľ, zatiaľ.... ale časom i RTVS bude musieť akceptovať to, že si informácie budú musieť hľadať sami a nie preháňať ľudí. Kataster je predsa verejne dostupný (alebo sa mýlim?). V katastri sa predsa dá zistiť, kto a čo vlastní (alebo sa mýlim?).
Mária27
09.02.19,11:54
ivka70
09.02.19,14:51
Az na to, ze to s katastrom nijako nesuvisi.
Napriklad koncesionarske poplatky platia aj najomnici v mestskych bytoch - a o tych kataster nic nepise.
Naozaj sem zbytocne pleties kataster.
Podststny je platitel el. energie a tento zoznam verejny nie je, ani nebude.