kiski
08.02.19,13:24
Dobrý deň, zaujímalo by ma, ako mám postupovať v prípade, že chceme s manželkou kúpiť nehnuteľnosť, ktorá je zaťažená tromi ťarchami - záložnými právami, z ktorých prvé je pre ŠFRB a zvyšné dve sú pre Prima Banku. Dom chceme kupovať na hypotéku, ale 1/3 ceny mám hradenú z vlastných zdrojov, 2/3 budú hradené cez hypo. Ako to správne ošetriť? Úplný ideál by bolo zbaviť sa tých tiarch ešte pred vyplatením poslednej čiastky, pretože samotnú kúpu chceme realizovať v troch etapách - 1.časť sumy bude ako záloha, 2. časť približne vo výške všetkých dlžných súm na všetkých troch ťarchách a potom 3. zostatková časť. Zaujíma ma, ako to ošetriť, aby vlastne terajší majiteľ po obdržaní tej 2. časti kúpnej ceny povyplácal úvery, kvôli ktorým sú vlastne ťarchy na LV, a vlastne ja už by som kupoval nehnuteľnosť bez tiarch... Inak vlastne len tá 3.časť kúpnej ceny bude hradená cez hypotéku, prvé dve budú z vlastných zdrojov.

Vopred vďaka.
Anina2
08.02.19,16:30
To naozaj chceš taký dom?
Xanti
08.02.19,16:57
Môžeš do zmluvy uviesť, že tie peniaze pôjdu rovno veriteľom dá sa to takto, predávajúci tie peniaze nedostane. Len banky vyčíslia zostatky aby ste vedeli koľko kam poslať penazí. A tretia časť pôjde predávajúcemu ... pred nedávnom kamarátka tak kupovala nehnuteľnosť, trvalo to dlhšie na katastry ale je to možné.
kiski
09.02.19,14:30
A čo je na tom také divné? Je to úplne bežná vec - ľudia, keď stavali domy, tak pôžička zo ŠFRB bola v určitom období výhodná, a doplnili to ešte nejakou menšou hypotékou od banky. Ja v ťarchách problém nevidím, pokiaľ sa dajú vyplatiť a z LV vymazať.
kiski
09.02.19,14:31
Ďakujem za odpoveď, tak nejak to bude musieť zrejme aj prebiehať.
Xanti
09.02.19,16:23
Len musíš aj so svojou bankou, čo ti poskytne hypo komunikovať ... ale je to štandartná zmluva, kde sa platba rozdelí na viac pričom oprávneným príjemcom časti bude jedna banka, časti dalšia , časti predávajúci ...