viliammmmm
09.02.19,23:20
Ahojte,dobrý den vsetkym.

Riešime takú vec,potr, by som skôr Obchodno-právnu radu.
Máme dve s.r.o.-čky, budem ich označovať tak ako sú:1.platca Dph a 2.neplatcovská v oboch som konateľom.
Obe spolocnosti maju ako svoju hlavnú podn.činnosť organizovanie kultúrno-spolocenských podujatí

Možem si delit platby podľa toho ako mi to vyhovuje? uvediem príklad.
Máme koncert napr 30.11.2019 v Žiline a moja predstava je,že úhrady by som delil podľa toho čo sa viac "hodí", či je klient platca/neplatca Dph.

Moje výdaje napr:

1.prenajímateľ sály s.r.o.čka ktorú si na koncert prenájimam je platca Dph-dal by som to na tu platcovskú
2.SOZA je tiež platca Dph-tiež dám na tú platcovskú
3.ticketportal čo mi predava listky - to by som chcel dat ne neplatcovskú
4.výlep plagátov v Žiline je firma platca dph-na platcovskú by som dal
5.spot do rádia Frontinus sú platcami-čiže dal by som na platcovskú
6.občerstvenie catering-na neplatcovskú

No a tak by som mohol pokračovať,,,,a neviem, či je to takto možné, nejaké Transferové neviem čo vraj existujú, a ja ako konateľ v oboch vraj si nemôžem na podujatie ktoré organizujem si to deliť podľa toho ako mi je to lepšie.
Onko
10.02.19,01:36
Nie, nemôžeš. Náklady si treba uplatňovať v tej firme, ktorá ich použila na dosiahnutie výnosov. Teda ktorá firma je organizátorom, tá si môže uplatniť všetky náklady, žiadna iná. Ak by ťa napadlo, že budú spoluorganizovať obidve firmy, tak ti hneď odpoviem: v takom prípade by išli všetky náklady pol na pol, nie si vyberať iba čerešničky tak, ako sa ti hodí, aby si obral štát o DPH.
Dáša_
10.02.19,06:00
a jak budeš deliť zisky? koľko lístkov na ktorú firmu?
viliammmmm
13.02.19,07:15
Napadlo,ma ak sa rozdelíme že Manželka bude iba jedina konatelka v 1.s.r.o. DPHčkarska a ja budem jediny konateľ v 2.s.r.o. neplatcovskej?

Za takého stavu by sa na organizovaní podujatia podielali
2-samostatné subjekty......ale dalej o tom neviem nič ciže pevne nádeje si radšej nerobím.

Dik
Onko
13.02.19,19:37
Vôbec nezáleží na to, kto je konateľom. Keď sa budú na podujatí podieľať 2 subjekty, tak si budú deliť 50:50 (napríklad) všetky výnosy, náklady aj dph, pričom platiteľ DPH si môže uplatniť svoj odpočet, neplatiteľ nie. Inak to môže byť trestný čin skrátenia dane, keď si platiteľ odpočíta viac, než má nárok,