RichardBajzik
10.02.19,08:16
Dobrý deň,
plánujem založiť sro pre svoju softvérovú firmu, najradšej by som tak urobil na Slovensku, no stále nemám jasno v zákone o DPH.
Väčšina mojich klientov/odberateľov je z územia mimo EU (USA, Azia, Juzna Amerika). Väčšina klientov/odberateľov sú fyzické/nezdaniteľné osoby. Teda bude sa jednať o B2C (business to customer) transakcie. Ak som pochopil správne, do obratu pre registráciu na DPH sa započítavajú všetky dodané služby, teda aj mimo EU, čiže na DPH registrovaný budem. Budem však účtovať DPH aj klientom mimo EÚ?
Podľa Európskej legislatívy z 2015 je miesto dodania služby tam kde sa nachádza klient. V prípade Írskej firmy to mám aj explicitne potvrdené (miesto dodania služby v prípade digitálneho doručenia sa určuje podľa fakturačnej adresy klienta, IP adresy a ďalších možných mechanizmov).
Sú však aj výnimky. Napríklad Cyprus káže účtovať Cyperskú DPH v prípade doručenia kdekoľvek (do celého sveta).
Z prečítania Slovenských zákonov v tom mám akurát guláš.
Niekto sa už stretol s podobným prípadom? Ako postupoval? Alebo niekto chápe legislatívu lepšie?
Pri sume akú si pýtam za software, tých 20% ušetrených pre mojich klientov môže byť zaujímavých. No a radšej by som platil korporátnu daň u nás, ako niekde v cudzine.
jakubzemko
10.02.19,07:42
Miestom dodania telekomunikačných služieb, služieb rozhlasového vysielania a televízneho vysielania a elektronických služieb, dodaných osobe inej ako zdaniteľnej osobe, je miesto, kde má

a) osoba iná ako zdaniteľná osoba (napr. občan USA), ktorej sú tieto služby dodané, sídlo, bydlisko alebo miesto, kde sa obvykle zdržiava,

b) dodávateľ služby sídlo, miesto podnikania alebo prevádzkareň, a ak nemá sídlo, miesto podnikania alebo prevádzkareň, miestom dodania služby je jeho bydlisko alebo miesto, kde sa obvykle zdržiava, ak

1. dodávateľ služby má len v jednom členskom štáte sídlo, miesto podnikania alebo prevádzkareň alebo bydlisko alebo miesto, kde sa obvykle zdržiava,

2. osoba, ktorej sa tieto služby dodávajú, má sídlo, bydlisko alebo miesto, kde sa obvykle zdržiava, v inom členskom štáte, ako je členský štát podľa prvého bodu, a

3. celková hodnota dodaných služieb bez dane podľa druhého bodu nepresiahne v kalendárnom roku 10 000 eur a súčasne v predchádzajúcom kalendárnom roku celková hodnota dodaných služieb bez dane podľa druhého bodu nepresiahla 10 000 eur.

Predpokladám, že b) sa Vás nebude pravdepodobne týkať a teda miesto dodania bude USA. DPH by sa malo teda platiť v USA, no to ako to je v USA vám neviem povedať.

V prípade dodanie služby zdaniteľnej osobe (napr. firma z USA) je miesto dodania miesto, kde má táto osoba sídlo alebo miesto podnikania, a ak je služba dodaná prevádzkarni zdaniteľnej osoby, miestom dodania služby je miesto, kde má táto osoba prevádzkareň (čiže USA). Opäť si treba zistiť v USA ako vysporiadať DPH v USA.
RichardBajzik
10.02.19,07:51
Dobrý deň,
Ďakujem. V USA a inde si to už ošéfujem. Len nerád by som skončil v base za krátenie DPH alebo niečo podobné na Slovensku :-D
jakubzemko
10.02.19,10:29
No este dodam ze vpripade dodania tychto sluzieb v eu sa vam staci registrovat v jednom state, podavat jedno danove priznanie napr. v SR a spravca dane si uz dph z ostatnymi statmi vysporiada. Co sa vsak tyka tretich krajin, to si treba zistit tam.