buba
23.08.06,12:24
robila som dvom zamestnancom RZ a mali nedoplatok aj za zamestnanca aj za zamestnávateľa ako mám postupovať pri vyrovnaní nedoplatku ,?
Dadena
23.08.06,10:38
Neviem aký mzdový program používate. Ale v podstate všetky by mali byť na princípe ročného zúčtovania dane. Takže zamestnancovi dáte generovať mzdu a potvrdíte, že aj so zahrnutím ročného zúčtovania ZP. Na trvalom príkaze, ktorý vygenerujte by sa Vám mala ukázať /zvlášť/ suma nedoplatku za zamestnanca a zamestnávateľa. Overete si však na príslušnej zdravotnej poisťovni aký špecifický symbol pri odvode máte použiť. Napr. ZP Dôvera pri nedoplatkoch za zamestnávateľa má uvedený KS 3558, VS 00IČOorganizácie00, špecifický symbol 992005. Všeobecná zase žiada pri VS iba IČO a špecifický symbol 200599. Pri nedoplatku zamestnanca - teda poistenca VS je jeho rodné číslo a zase Dôvera ŠS 992005 a VŠZP ŠS 200599. Ak to nerobíte v žiadnom mzdovom systéme, vypíšte si sumy aké Vám vyšli pri RZ a overte si ŠS na príslušnej zdravotnej poisťovni.
jankasm
23.08.06,10:54
Ja som to posielala všetko jednou sumou, aj za zamestnancov aj za zamestnávateľa. Netreba to posielať za každého zvlášť, však to majú rozpísané v oznámení, ktoré som im poslala. VS je myslím pre všetky poisťovne klasicky číslo zamestnávateľa ako pri mesačných platbách len každá ZP má vlastný špecifický symbol pod ktorým to treba odvádzať. Do SZP treba dokonca ešte poslať "Avízo o úhrade nedoplatku".
buba
24.08.06,03:51
Viete ja mám taký program, že musím programátorovi všetko polopate vysvetliť, čo mi má urobiť, takže neviem za zamestnanca som mu povedala, nech mi urobí, tak aby to bolo aj cez výpl. pásku a teraz neviem či aj za zamestnávateľa to treba tak urobiť alebo ako
jankasm
24.08.06,05:05
Viete ja mám taký program, že musím programátorovi všetko polopate vysvetliť, čo mi má urobiť, takže neviem za zamestnanca som mu povedala, nech mi urobí, tak aby to bolo aj cez výpl. pásku a teraz neviem či aj za zamestnávateľa to treba tak urobiť alebo ako

Zamestnancom som tie nedoplatky zrazila cez výplatnú pásku, mám tam síce údaj aj o zamestnávateľovom nedoplatku, ale ten je len informatívny.
Ty potrebuješ urobiť toto: zamestnancom zrazíš nedoplatky vo výplate cez výplatnú pásku. Zamestnávateľov nedoplatok neuvádzaš nikde.
A potom na základe oznámenía čo si posielala do ZP si spočítaš sumu nedoplatku zamestnávateľa + zamestnancov pre jednotlivé poisťovne a uhradíš im to všetko spolu jednou sumou.
zubadielko
24.08.06,05:12
ahoj, mám otázku pri nedoplatkoch a preplatkom z RZP je to tak ako pri daniach? Že platby do 100 sk sa nemusia zrážať? Pri jednom zamestnancovi mal zamestnávateľ preplatok 142 sk. Odvediem za mesiac august o túto sumu do ZP menej?
drobeceva
24.08.06,05:13
Prosím Vás, robil už niekto nedoplatky z RZ cez SOFTIP-PACKET? Ak áno,aké prvky ste použili?
jankasm
24.08.06,05:30
ahoj, mám otázku pri nedoplatkoch a preplatkom z RZP je to tak ako pri daniach? Že platby do 100 sk sa nemusia zrážať? Pri jednom zamestnancovi mal zamestnávateľ preplatok 142 sk. Odvediem za mesiac august o túto sumu do ZP menej?

Platby do 100,-Sk sa nemusia odvádzať v tom prípade, že si robil RZZP sám zamestnanec. Pokiaľ si mu robil RZZP ty, ako zamestnávateľ, tak zrážaš aj nedoplatok do 100,-SK.
S preplatkami skúsennosť nemám, ale keďže nedoplatky sa zamestnancom zrážajú a odvádzajú na ZP, tak myslím že preplatok by sa mu mal vo výplatnej páske vyplatiť. A čo sa týka vysporiadania so ZP, ak zamestnávateľovi v sumáre vyšiel v oznámení pre poisťovňu preplatok, asi by som zavolala na príslušnú ZP či si o to môžem ponížiť odvody alebo mi ten preplatok uhradia.
milanr
24.08.06,06:29
Ja mám v tom vyrovnávaní + a - mierny chaos. 1. ZC som urobila RZ vyšiel nedoplatok ZC aj ZĽ. 2. ZC mi poslal Oznámenie s preplatkom ZĽ. Na Oznámení zamestnávateľa pre ZP mi vyšiel celkový preplatok. So ZP sa chcem dohodnúť, či si môžem ponížiť odvod za 08/06. Neviem, čo s tým nedoplatkom 1. ZC, zrazím mu ho v mzdy za 08/06 a čo ďalej ?! Komu vlastne patrí ten jeho nedoplatok ZĽ alebo ZP ? Poraďte som z toho zúfalá !!!
jankasm
24.08.06,07:31
Ja mám v tom vyrovnávaní + a - mierny chaos. 1. ZC som urobila RZ vyšiel nedoplatok ZC aj ZĽ. 2. ZC mi poslal Oznámenie s preplatkom ZĽ. Na Oznámení zamestnávateľa pre ZP mi vyšiel celkový preplatok. So ZP sa chcem dohodnúť, či si môžem ponížiť odvod za 08/06. Neviem, čo s tým nedoplatkom 1. ZC, zrazím mu ho v mzdy za 08/06 a čo ďalej ?! Komu vlastne patrí ten jeho nedoplatok ZĽ alebo ZP ? Poraďte som z toho zúfalá !!!

Ak ti vyšiel na oznámení pre ZP celkový preplatok, urob tak ako si písala, dohodni sa s príslušnou ZP či si môžeš ponížiť odvod alebo ti ten preplatok oni vrátia.
Zamestnancom vo výplatných páskach vrátiš preplatky a zrazíš nedoplatky, tak ako treba.
Ten nedoplatok, ktorý mu ty zrazíš, máš vlastne už premietnutý v tom oznámení pre ZP a máš oň ponížené tie preplatky ktoré ti vyšli v RZ. Takže keď ho zrazíš zamestnancovi už nerobíš ďalej nič, je to vysporiadané.
milanr
24.08.06,09:47
Vďaka za vysvetlenie už to ako tak pochopila. Ten jeho nedoplatok vlastne ostáva ZĽ. A výsledok Oznámenia je všetko dohromady výsledky RZ za ZC aj ZĽ.
Dadena
24.08.06,11:41
Zamestnancovi, ktorý má preplatok na ZP tento v podstate zúčtujete ako plus k výplate a do 30.09.2006 má príslušná ZP povinnosť vprátiť preplatok zamestnanca z ročného zúčtovania poistného po zúčtovaní vzájomných pohľadávok a záväzkov. Ale pozor nezabudnite na to, že ak mal zamestnanec preplatok, je to pre neho iný príjme, a teda bude potrebné, aby si za rok 2006 podal daňové priznanie typu A (samozrejme ak bol po celý rok len čistým zamestnancom). Nemôžete mu robiť ročné zúčtovanie dane ako zamestnávateľ, za predpokladu, že Vás o to požiada a naďalej u Vás pracuje.
endrju
24.08.06,14:53
Zamestnancovi, ktorý má preplatok na ZP tento v podstate zúčtujete ako plus k výplate ...

Toto by som asi cez výplatnú pásku nerobil. Radšej by som to vyriešil cez pokladňu.
Cez výplatnú pásku sa "preháňajú" najmä príjmy podľa § 5 zákona o dani z príjmov.
Preplatok z RZZP je príjmom podľa §8 ods. 1 písmeno k) zákona o dani z príjmov.
Ak tento "nepatrný" rozdiel v charaktere príjmov nie je správne vyriešený v mzdovom programe, môže nastať chaos v potvrdení o príjmoch, mzdovom liste a iných dokladoch súvisiacich so mzdovou evidenciou. :)
Rozhodne by som zamestnancovi nevyplácal preplatok pred vysporiadaním RZZP so zdravotnou poisťovňou. ;)
monika-s
25.09.06,11:02
Čítam, čítam a čo takto konkrétny príklad:

nedoplatok zamestnanca v RZP bol 250,- Sk.

"Klasický" výpočet mzdy: hrubá mzda 10.000
odvody 1.340
daň 207
čistá mzda 8.453

Kde do tohto výpočtu "vopchám" tých 250 Sk a čo mi to ovplyvní?

Poraďte prosím.

Ď.:D
jankasm
25.09.06,11:21
Čítam, čítam a čo takto konkrétny príklad:

nedoplatok zamestnanca v RZP bol 250,- Sk.

"Klasický" výpočet mzdy: hrubá mzda 10.000
odvody 1.340
daň 207
čistá mzda 8.453

Kde do tohto výpočtu "vopchám" tých 250 Sk a čo mi to ovplyvní?

Poraďte prosím.

Ď.:D

Nedoplatok ti ovplyvní len základ dane, tým pádom daň a čístú mzdu. Takže vopcháš ich pred výpočet dane. ;)
monika-s
25.09.06,11:44
Asi takto?

hrubá mzda 10.000
odvody 1.340
základ dane 10000-1340-7568+250 = 1342
daň 1342 * 19% = 254
čistá mzda 8406

Mne už z toho asi chvátá, pomôž mi :confused:
Jozef Mihál
25.09.06,11:55
Východzí stav:

hrubá mzda 10.000
odvody 1.340
nedoplatok z RZZP 250

Výpočet:

Základ dane 10000 - 1340 (odvody) - 250 (nedoplatok z RZZP) -7568 (nezdaniteľná čiastka) = 842

Daň 842 * 19% = 159

Čistá mzda 10000 - 1340 (odvody) - 250 (nedoplatok z RZZP) - 159 (daň) = 8251