Xarksus
10.02.19,21:29
Hľadáme knihu alebo dobre videa, kde je jasne napísané, že keď spraviš to stane sa to a a ke nie tak to a podobne. Videá na nete sú veľmi útržkovité, alebo ako keby vytrhnuté z kontextu. A keď chytím nejakú knihu naslepo, tak to je ako učebnica a to nemusím. Viete mi niekto poradiť ?
tatranka3725
11.02.19,11:38
Pán Hričovský napísal knihu o strihaní stromov - staršie vydanie. Presný názov neviem knihu som podarovala synovcovi. Pán Hričovský spolupracuje s pánom Škorňom redaktorom Farmárskej revue v RTVS. Skúste sa na neho skontaktovať.
ivka70
11.02.19,12:00
FB stranka p. Hricovskeho Rady do zahrady - prof. Ivan Hricovsky, pripadne si na webe vyhladat jeho clanky.

A kniha tu:
https://www.zelenyjezko.sk/Osvedcene-rady-do-zahrady-d23.htm
Chobot
11.02.19,13:09
Ono strihanie stromov zase nie je nijaká jadrová veda. Ja som si pozrel niekoľko videí na youtube z relácie pre domácich kutilov a záhradkárov, kde p. Hričovský ukazoval, ako strihať stromy a kríky. Zatiaľ som sa viac zaujímal o kríky (maliny, ríbezle a černice), ale mal tam videá aj o stromoch. Ak nenájdeš publikáciu, ktorú hľadáš, skús pozrieť tie videá, veľa sa z nich dozvieš.
Xarksus
11.02.19,20:25
Určite ne to netreba mať tri vysoké, ale minimálne skúsenosti nie sú na škodu. prof. Hričovský je bezpochyby veľký odborník a kúpil som si aj jeho knihu čo robiť v záhrade po jednotlivé mesiace. Ale nedokázal som sa cez to prekúsnuť. Pripadalo mi to ako keby som čítal vysokoškolské skripta a to nie je pre mňa. Mylsím, že kniha, aj o záhrade by mala byť pútavá a zaujímavá lebo po nej siahne niekto kto potrebuje radu a nie ako učebnica. Videí je mnoho, ale nenašiel som ( alebo neviem hľadať správne) žiadne ktoré hovorí o prvom jarnom reze jednotlivých stromov. Alebo konkretizuje ktorý tvar koruny ma akú takú výhodu a ako ho dosiahnuť.
buchač
11.02.19,20:35
Xarksus (https://www.porada.sk/member.php?u=195508) (Dnes 21:25) Určite ne to netreba mať tri vysoké, ale minimálne skúsenosti nie sú na škodu....

Niet nad vlastné skúsenosti získané štýlom pokus - omyl.

Inak povedané najlepšia voľba je vlastná prax.
Z videí a kníh sa jeden veľa naučí, ale nožnice, pílka toho ukážu viac.

Ja som v tých počiatkoch, keď bol net v plienkach, vzal na pomoc záhradníka od fachu. Ten mi na mojich stromoch poukazoval postupy a iné múdra. Samozrejme, že zo 2-3 krát stromy vyzerali pomaly jak telegrafné stĺpy, no potom už vyzralo, ako sa patrí...samozrejme, že by sa dalo možno aj lepšie, ale mňa teší aj ten môj výsledok a následná úroda.
Terezia13
11.02.19,20:39
nehľadala by som ani tak knihy ako nejakého skúseného záhradkára v okolí, najlepšie je raz vidieť na vlastné oči, ako niekoľko preštudovaných kníh, ak sa urobí nesprávne strihanie, úroda je na dlhšie "v háji"