ichromekova
10.02.19,22:09
Som na rodičovskej dovolenke, syn má 2 roky a 4 mesiace. Na materskej dovolenke bol manžel, ja som nemala nárok, nakoľko som bola študentkou VŠ. Hoci som aj SZČO, no neplatila som si odvody na nemocenské poistenie. Počas rodičovskej dovolenky som bola 2 mesiace zamestnaná na skrátený pracovný pomer, na dobu určitú do 10.01.2019.
Od 11.01.2019 som len na rodičovskej dovolenke, zároveň som SZČO - neplatím nemocenské poistenie.
Som v začiatočnom štádiu tehotenstva a potrebujem poradiť, ako postupovať, aby som neprišla o materskú dovolenku.
Do obdobia platenia 270 dní sa počíta aj zamestnanie na skrátenú pracovnú dobu?
Ak si začnem teraz platiť minimálne nemocenské poistenie a 3 mesiace pred nástupom na materskú dovolenku sa zamestnám ( s vyššou mzdou) u toho istého zamestnávateľa, čo som bola zamestnaná na skrátený pracovný úväzok, aké obdobie mi pôjde do základu na výpočet materskej dovolenky? Bude sa mi výška materskej počítať z tejto hrubej mzdy za posledné 3 mesiace, alebo aj za tie 2 mesiace so skrátenou pracovnou dobou a za obdobie, čo budem dobrovoľným platiteľom? Aké obdobie sa mi bude počítať? Ďakujem.
veronikasad
10.02.19,21:24
Do 270 dní nem.poistenia sa započítavajú všetky obdobia v posledných dvoch rokoch, teda aj obdobie skráteného úväzku.

Aby si mala materské z aktuálneho vymeriavacieho základu zo zamestnania, musí poistenie trvať bez PN aspoň 90 kal.dní.
veronikasad
10.02.19,21:24
aké minimálne nemocenské poistenie si chceš platiť ? Ako dobrovolne poistená osoba ?
Katy a R
10.02.19,21:30
plán je dobrý - keďže máš 2 mesiace poistenia;), tak by si to mala tak ako si napísala stihnúť? Samozrejme, neviem presne, nakoľko je začiatočné štádium;)
Potrebuješ mať v súčte 270 dní poistenia (aj ukončeného hocijakého) do dňa pôrodu. dobre zrátaj. A potom druhá podmienka - kvôli výške VZ MINIMÁLNE 90 dní plateného poistenia - teda ten nový PP s lepším platom - do nástupu na MD. Počítať sa potom bude z tohto posledného poistenia.☺
ichromekova
10.02.19,21:46
áno, ako dobrovoľne poistená osoba
ichromekova
10.02.19,21:55
Ďakujem, čiže keď budem teraz platiť ako dobrovoľne poistená osoba a za posledných 90 kal. dní pred nástupom na materskú budem zamestnaná, budem mať vymeriavací základ z tohto obdobia (keď budem zamestnaná). Aj keď budem zamestnaná v tej spoločnosti, čo som bola na skrátený pracovný úväzok? Ďakujem.
Katy a R
10.02.19,22:01
ale veď tam si už ukončila PP? - či? No a máš možnosť uzavrieť nový PP?
ichromekova
10.02.19,22:02
Ďakujem veľmi pekne, super pomoc.
ichromekova
10.02.19,22:11
Tam som mala len na dobu určitú - niečo som vypomáhala. No a je možnosť, že by so mnou uzatvorili nový PP na dobu určitú - znova výpomoc, pravdepodobne do nastúpenia na materskú dovolenku.
veronikasad
10.02.19,22:43
Ano, ale ako dobrovolne poistená osoba sa musíš prihlásiť na celý balík poistenia v SP, najmenej z minimálneho vymeriavacieho základu (aktuálny min. VZ je 477€ mesačne). Nedá sa prihlásiť len na nemocenské poistenie.
veronikasad
10.02.19,22:45
Asi lepším riešením by bolo nastúpiť do firmy teraz s vyšším vymeriavacím základom a ak máš rizikové tehotenstvo, po 90 kal.dňoch nastúpiť na PN-ku. Pracovať môžeš v súbehu s poberaním rod.príspevku na syna.
veronikasad
10.02.19,22:57
Kedy máš predpokladaný termín pôrodu? Doplň presné obdobie trvania prac,pomeru na skr.úväzok.
ichromekova
10.02.19,23:32
Ešte aspoň 3 mesiace nechcem dať syna škôlky, chcem byť s ním doba. Ďakujem veľmi pekne za vyčerpávajúcu odpoveď.
veronikasad
11.02.19,07:38
Potom to musíš riešiť dobrovolným poistením, alebo aspoň dohodou s pravidelným príjmom.
ichromekova
11.02.19,07:47
Ďakujem, pekný deň.
Katy a R
11.02.19,09:41
ešte upozornenie, to dobrovoľné poistenie potom nezabudni zrušiť, keď uzavrieš PP (ak nechceš naďalej platiť dôchodkové). Lebo nemocenské ti zrušia automaticky, ale dôchodkové len na základe odhlášky! (aby si nemala dlhy!)