Janka 66
11.02.19,08:46
Dobrý deň, zdedila som po matke pozemok, takže som mala štvrtinu. Nakoľko zomrel mamin brat, ktorý bol slobodný, bezdetný tak sme po ňom dedili opäť, ale s tým že na dedičskom pojednávaní nás informovali aby sme parcelu nedelili ale podpísali jednej z nás. Ten podiel sa mal deliť medzi troch. Dali sme to na tetu/maminu sestru/, s tým že ak by parcelu predávala do 3 dní nás musí po predaji vyplatiť. Teta ide parcelu predať....Pýtam sa: môže predať aj moju časť keď s tým nesúhlasím a moju časť by som si chcela ponechať? Som spoluvlastníčka na tej parcele v jednej štvrtine a chcela by som si ponechať aj tu časť po maminom bratovi. Peniaze nechcem......Je to v zákone že musím dostať peniaze a nie parcelu? Prečo by to mal dostať niekto cudzí keď to je naše po rodičoch . Teta mi navrhla aby som si to všetko od nej odkúpila, no ja jej pozemky nepotrebujem, mne stačí len moja časť čo mám. Ďakujem
dmc
11.02.19,07:59
ťažko radiť - ani čihi..ani hota....

Ako spoluvlastnicke ti teta najskor musi ponuknut svoj podiel ktory bude chciet predavat - za rovnakych pomienok. Ak ponuku odmietnes moze ho predat zaujemcovi.

Ak nesuhlasis s predajom tetinho podielu tak naco ste sa potom dohadvali na nedicskom konani o tom ze ak sa preda tak vas vyplati do 3 dni ?

Dnes tak - zajtra naopak.
Mária27
11.02.19,08:00
Janka 66
11.02.19,08:59
Ďakujem....myslela som s,i že by sa môj podiel nemal dať predať, nebola som si istá....
Janka 66
11.02.19,09:12
Notárka trvala, aby to prešlo na jedného z nás. Je to 7 rokov, dcéra plánuje na danej parcele stavať dom a ten podieľ by sa jej hodil...nie peniaze. Preto som si myslela že keď mi patrí tá zdedená časť, tak radšej pozemok ako peniaze.
Teta mi ponúkla aby som odkúpila jej časť....
misoft
11.02.19,09:55
No to je predsa logické - nemôže predávať niečo, čo jej nepatrí.
Janka 66
11.02.19,10:02
lenže ona tvrdí že môže .....preto som zostala zaskočená.
Povedala že mi moju asť vyplatí, ale aby som nečakala že sa mi tá časť pozemku vráti....Nevedela som, že ako by som mala postupovať potom keby mi prišli peniaze na účet ktoré nečakám. Mne ide o pozemok, dcéra by tam chcela stavať....
Chobot
11.02.19,10:56
Myslím, že v tom máš strašný hokej a ani sama sa nevyznáš, či si niečo zdedila alebo nie. Z takto napísaného zadania sa nedá rozumne odpovedať. Veď nevieme, či si nakoniec po strýkovi zdedila len nejaký podiel, alebo či to celé bolo prepísané na tetu. Aký podiel vlastne máš na tej parceli? A aká veľká je vlastne tá parcela? Si vôbec spoluvlastníkom? Máš tam nejaký podiel?

A ak aj máš podiel, ešte zďaleka nie je isté, či tam tvoja dcéra bude môcť postaviť dom.

Takže ak chceš presne poradiť, budeš musieť bližšie objasniť skutkový stav, najmä zodpovedať na otázky:
- aká je celková výmera parcely?
- ako je parcela definovaná v územnom pláne?
- aký je tvoj podiel na parcele? Koľko z toho je po mame a koľko je po strýkovi?
- čo ide teta predať? Celú parcelu? Má kupca, čo by to kúpil celé? Alebo iba niektoré podiely?

To, že vlastníš nejaký podiel, neznamená, že máš konkrétnu parcelu. Ak by tvoja dcéra chcela tam stavať, najprv by ste museli vyčleniť tvoj podiel. Je možné tú parcelu rozdeliť na viac častí tak, aby vzniklo viacero stavebných parciel? Aby každá parcela mala vlastný prístup z verejnej komunikácie? A je tam vlastne verejná komunikácia - t.j. riadna cesta?
Onko
11.02.19,11:17
Pozemok má viac vlastníkov, zadávateľka Janka má 1/4 podiel, po jej ujcovi sa dedil asi druhý 1/4 podiel a mala z toho nárok na 1/3, teda 1/12 z celého pozemku. Lenže celú 1/4 po ujcovi napísali na tetu s tým, že len ak by ju predávala, tak by po tretine peňazí vyplatila ostatným dedičom.

Janka si teraz nárokuje na svoju tretinu podielu na pozemku po ujcovi.

Ak teda platí to, čo je uvedené, a zodpovedá to notárskej zápisnici o dedičskom konaní a listom vlastníctva, Janka sa ten 1/12-tiny pri dedičskom konaní a na ten podiel nie je možné si uplatňovať žiadny nárok. Má právo iba na peniaze, ale to len v prípade, že teta podiel predá. Nerieši to žiadny zákon, je to výsledok toho dedičského konania, na ktorom sa dedičia dohodli. Už je to tetin podiel, nie Jankin.

Janka má na tetine podiely iba predkupné právo, teda ak ich chce teta predať, musí ich prednostne ponúknuť spoluvlastníkom, ale nemožno si nárokovať iba tú 1/12, keď má teta kupcu na celú 1/4, alebo aj 1/2, tak nie je možnosť si predkupné právo uplatniť len na časť toho, čo sa predáva.

Ešte musím upozorniť, že ide o jeden pozemok s viacerými spoluvlastníkmi, nikto nevlastní nejaký konkrétny kus zeme, každý vlastní svoj podiel na každom kúsku toho pozemku, všetci ho môžu užívať rovnako. Ak by ktokoľvek chcel časť pozemku užívať výhradne, napr. stavbou, museli by ostatní vlastníci s týmto súhlasiť, alebo by sa museli všetci dohodnúť na rozdelení pozemku na samostatné pozemky vo výhradnom vlastníctve, alebo to rozdelenie dosiahnuť súdnou cestou.
Janka 66
11.02.19,11:19
Je možné že v tom vidíte hokej....Ja v tom mám úplne jasno.
Skutkový stav je taký, že celková výmera je 2812m2. Parcela je definovaná ako Ečková, dala som si na Ocú žiadosť o Cčkovú. OCÚ sa vyjadril že si mám dať žiadosť a pri najbližšom územnom plánovaní obce žiadosti vyhovejú. Žiadosť som podala.
Môj podiel? 1/4tina, sesternica 1/4tina a teta má 2/4 nakoľko sme súhlasili že nech tu poslednú 1/4 napíšu na ňu. To sme nevedeli že sme si ju mohli rozdeliť. Poslúchli sme notárku, čo už.
Po mame mám 1/4 to je 703m2 a po strýkovi z tej poslednej 1/4 tretinu to je 234m2. Spolu mi patrí 937m2. Toto by dcére stačilo...nepotrebujeme využiť predkupné právo...je to pekná plocha. Na parcelu sa dá dostať z viacerých strán, takže nikoho by sme neblokovali. Už len tetu prehovoriť aby moju časť nepredávala 234m2, ale dala mi časť pozemku. Veď pre boha nič nechcem čo je jej...dožadujem sa len svojho podielu a to nie po finančnej stránke ale po fyzickej. V roku 2012 ked bolo dedičstvo som ani netušila že dcéra bude mať o pozemok záujem...
Janka 66
11.02.19,11:22
Teta ide predať celé 2/4tiny čo má na LV. Teda vrátane aj mojej časti a že potom ma vyplatí....
Katy a R
11.02.19,11:35
keďže si aj upresnila - tak teta ide predávať len svoj majetok, nie tvoj . Lebo tvoja je len tá 1/4 z prvého DK, nič viac! Ty si dobrovoľne uzatvorila dohodu na tom druhom dedičskom konaní, že tá časť celá pôjde na tetu. Takže nemôžeš hovoriť, že je to tvoje! A teta ti chce predsa vyplatiť zodpovedajúcu čiastku - presne podľa tej dedičskej dohody.
Ale ak máš záujem - odkúp ty od nej - keď nechceš, aby to predala cudziemu.
A ešte - ty nemáš vo vlastníctve ohraničenú 1/4 pozemku - ale z každého metra máš 1/4.
aj u nás na katastri prejdu prevody bez ponuky spoluvlastníkovi - ževraj je to OK - som nesledovala, či sú nejaké zmeny.
Janka 66
11.02.19,11:50
viem že nieje ohraničená 1/4tina. Je to spoločná parcela. Jediné čo som chcela vedieť že či je možné tú časť dostať späť -nie vyplatený podiel. Ale ked to nejde, na budúce budem opatrnejšia. Aj tak ďakujem za Váš čas.
Katy a R
11.02.19,11:54
v podstate by ti to MOHLA darovať tú 1/12 pozemku - ak sa vieš s ňou dohodnúť ? -- potom ťa nebude musieť vyplácať. (škoda, že ste takú dohodu uzavreli)
Janka 66
11.02.19,12:18
Mohla, ale nechce....škoda....
Katy a R
11.02.19,12:24
no vieš - pozri na to z druhej strany - kupec zrejme chce získať väčšinový podiel, inak to nekúpi vôbec? neskúsiš pouvažovať o odkúpení celej jej časti?
Janka 66
11.02.19,12:32
prejdeme to s rodinou ešte raz...ďakujem.
Jedno mi je ľúto, že som na toto DK pristúpila, no neznalosť už ma teraz neospravedlňuje....Ide tu o iné parcely a pozemky - je ich veľa ......Už vidím o čo všetko som ukrátila moje deti....
Janka 66
11.02.19,12:41
Ozaj viete mi poradiť prečo notári tlačia na ľudí, nech sa nekúskujú parcely, nech to má len jeden vlastník? Potom nastane takýto problém.....pritom my sme už parcely mali, nevytvárali sme novú parcelu, len by sa to bolo pripočítalo už k naším m2. No my sme to museli dať na jedného....
Chobot
11.02.19,12:53
Aha, teraz je v tom jasnejšie, resp. je to lepšie popísané.

Takže - tvoja je 1/4. Teraz je otázne, čo ide predať teta. Ide predať podiel 2/4 z celku? A z toho by ti mala vyplatiť tvoj podiel. Alebo našla kupca a chce predať celú parcelu?

Lebo je ťažké uveriť, že by našla niekoho, kto chce kúpiť len tie 2/4.

Tvojou pôvodnou otázkou je ale, ak som dobre pochopil, či môžeš požadovať ten tvoj podiel po strýkovi, ktorý ste napísali na tetu.

Po právnej stránke ste na dedičskom konaní uzatvorili dohodu dedičov, kde ste celý podiel prenechali tete. V súlade s notárskou zápisnicou o dedičstve tento podiel nadobudla teta s tým, že ak to predá, tak vás má vyplatiť. Preto možno konštatovať, že dedičské konanie už skončilo a právny stav je zavŕšený. Nemáš nárok požadovať svoj podiel, toho si sa vtedy bohužiaľ vzdala. Máš právo len na finančné vyrovnanie, ak teta predá ten podiel po strýkovi.

Získať svoj pôvodný podiel by si mohla jedine na základe dohody s tetou, ktorá by ti mohla ten tvoj podiel darovať. Inak nie. Teraz už nemôžeš požadovať ten tvoj podiel.

V podstate je teraz väčšinovým vlastníkom parcely, vlastní celú polovicu.

Na toto si sa už síce nepýtala, ale doplním to ešte:

Ak by si ty chcela umožniť dcére stavať, najprv by ste sa aj tak museli všetci vlastníci dohodnúť a pozemok rozparcelovať. T.j. museli by ste vyčleniť, ktorá časť bude koho. To môže urobiť geodet, ktorý rozdelí parcelu na viac častí. Vo vašom prípade by to boli asi 3 časti. Inak ani jedna z vás s pozemkom nič neurobí.

Ak teta chce niečo predať, môže predať max. svoj podiel, t.j. 1/2. Ale najprv to musí ponúknuť vám dvom. Ak neodkúpiš, potom môže predať tretej osobe. Ale ten človek s pozemkom nič neurobí - nemôže tam stavať, lebo vlastní len ideálnu 1/2-u. Ak by chcel stavať, zase by len musel iniciovať rozparcelovanie.

Pozitívom je, že aj 1/4 je ešte dostatočne veľká na výstavbu domu. Za predpokladu, že tam je možné stavať a že sa dohodnete na rozdelení. A stále je možnosť dokúpiť podiel 1/4, ktorý vlastni sesternica.

Pozor na ten prístup - pre stavebné povolenie prístup neznamená, že sa dostaneš na pozemok z nejakej poľnej cesty. V súčasnosti je potrebné, aby sa na pozemok dalo dostať z verejnej komunikácie. t.j. riadnej cesty. Či to je možné tak rozdeliť, aby každá novovzniknutá parcela mala prístup z verejnej cesty, neviem. To by trebalo poznať situáciu.

A zaujímalo by ma, komu chce teta predať ten podiel? Kto má záujem o spoluvlastníctvo?
vicktor
11.02.19,12:54
Celkom jasno v tom nemas - teta vlastni 1/2 uplne sama a v tom nie je ziadna tvoja cast. Iba si myslis ze by mala / mohla byt.
vicktor
11.02.19,12:59
Parcely sa nesmu kuskovat aby nevznikli male skvarky, je stanovena hranica. Ale vasa parcela ma 28a, tu nedoslo k realnemu deleniu, iba k zmene vlastnickych podielov.
Preco to notarka tak zariadila ... je kamoska s tou tetkou?
Janka 66
11.02.19,14:38
To sa uz nedozviem....jedno je iste dcerka mohla mat o 2 are vacsi pozemok a teraz on prisla mojou naivitou...tak či tak nemam chuť s ňou bojovať. Možno raz pochopi že bola nespravodliva
Janka 66
12.02.19,06:43
úplne cudzia osoba, mladý chlapec ktorý skupuje všetky okolité pozemky. Stretli sme sa spolu. Mne povedal aby som mu odpredala moju časť za 5,00€, že všetko povybavuje a potom to rozparceluje a popredá. Už chcem vidieť ako mi to predá späť za 5.00€ , aj keď mi to sľubuje.Už raz som sa oklamala, no druhý krát blbá nechcem byť. Okolo nás už poskupoval 7030m2, preto oslovil aj tetu a sesternicu. To by mal ešte o 2109m2 viac. Plánuje tam s výstavbou RD...S tetou sa rozprávať nedá a on je až moc prešpekulovaný....teda tak na mňa pôsobil
vicktor
12.02.19,08:06
Mala si navrhnut ze ty od neho kupis za 6.
Oliwa
12.02.19,09:16
Na inom mieste píšeš, že teta to ide prepísať na syna. To je tá úplne cudzia osoba, mladý chlapec, ktorý skupuje všetky okolité pozemky, či ako tomu rozumieť? Alebo teta to najskôr chce prepísať na syna a ten to potom predá tomu investorovi?
https://www.porada.sk/t314190-kedy-sa-da-napadnut-dedicske-konanie.html
Sorry, ale taký chaos v témach a informáciách - to sa len tak nevidí...
Janka 66
12.02.19,09:24
Nie, nie je to syn ktorý skupuje parcely. Je to cudzia osoba.
Na syna ide prepísať ostatné pozemky,ktoré sa nachádzajú mimo tejto parcely. Len som chcela vedieť že či jej syn bude mať povinnosť ak by sa ostatné nehnuteľnosti potom predával - vyplati nás?...
Oliwa
12.02.19,09:40
Ak ste to "dali na tetu", tak na LV je zapísaná teta. Takže žiadnu "Tvoju časť" predávať nechce, ale svoju - tú, s prepisom ktorej ste súhlasili. To, že ste sa dohodli na finančnom vyrovnaní, je druhá vec. A že Ty tie peniaze nechceš, lebo by sa Ti hodili viac tie 2 áre pôdy, o ktoré by si rozšírila pozemok Tvoja dcéra - je situácia, ktorá sa dala pri troche predvídavosti očakávať. Pôda je veľmi vzácna komodita...
A teta to ide predať, alebo prepísať na syna - ako píšeš v inej téme?
https://www.porada.sk/t314190-kedy-sa-da-napadnut-dedicske-konanie.html
Janka 66
12.02.19,10:01
parcelu kde chce stavať moja dcéra ide predať cudzej osobe. Ostatné zdedené parcely ide prepísať na svojho syna. Mňa zaujíma či on bude mať potom povinnosť nás vyplatiť keby niečo z parciel predal. Ona áno, tak to zapísali na DK
vicktor
12.02.19,10:43
Dcera chce stavat, ale na tetkinom...?
Tetka nieco preda, nieco daruje synovi - ten nebude mat povinnost vyplatit vas.
Nieco o napadnuti DK napisala Maria, ale zrejme ta to nezaujalo.
vicktor
12.02.19,10:46
Opytaj sa ho. Ocakavam ze odmietne.
Ked ty nieco predas, budes sa s nami delit?
Janka 66
12.02.19,10:55
nie na tetkinom...na mojom. Ja mám na LV 7árov, tetkine som chcela len 2áre pridať. Čítala som od Márii...
Chobot
12.02.19,11:01
Tu už máš odpoveď na tvoju otázku.

https://www.porada.sk/t314190-kedy-sa-da-napadnut-dedicske-konanie.html

Nezakladaj už viac tém, robíš tu neporiadok. Potom sa točíš dokola v troch témach na tú istú vec.
vicktor
12.02.19,11:05
Uz tu niekto napisal ze sa vyjadrujes chaoticky: "parcelu kde chce stavať moja dcéra ide predať cudzej osobe" - vsak tvoje predat nemoze, tak co z toho vyplyva? Ze chce predat svoju parcelu, t.j. teda dcera chce stavat na tetkinom.
Snad toto Ivka cim skor zamkne...
Howgh
Oliwa
12.02.19,12:47
Teta Tvoj podiel predať nemôže, ale... Tvoj problém spočíva v tom, že teta chce podľa všetkého predať svoj podiel, ktorý ale Ty považuješ stále za svoj, resp. nárokuješ si naň.
Pozri sa do osvedčenia o dedičstve - ktorej parcely ste sa zriekli v prospech tety. A potom sa pozri na www.kataster.sk, kto je dnes reálne jej vlastníkom. Teta? Ak áno, tak predáva svoj podiel a nie Tvoj. Ak to teta predá a vyplatí Vám peniaze, tak len splní to, na čom ste sa na dedičskom dohodli. Že si si to Ty po 7 rokoch rozmyslela, že radšej ako peňažnú náhradu by si chcela naspäť "svoj" podiel na pozemku, lebo Tvoja dcéra sa rozhodla stavať a tých 200m2 by sa jej hodilo, to neznamená, že máš na to právny nárok. Morálny je o dohode.
Všetko už bolo povedané, len Ty to nechceš pochopiť... A ak Ti prídu na účet "peniaze, ktoré nečakáš" - môžeš byť vlastne rada, že aspoň niekto plní dedičské dohody.
Oliwa
12.02.19,14:33
Už Ti predsa nepatrí, pochop to - súhlasila si, že raz za ňu dostaneš peniaze. Máš ju na liste vlastníctva? Keby si ju mala, nemohla by ju teraz teta chcieť predať. Veď sama píšeš, že teta Ti ponúkla, aby si odkúpila jej časť...
Ja končím...