klariz
11.02.19,19:22
Ahojte, Poraďáci
poraďte mi prosím, ako môžem dostať vlastné náklady - za vlastnú prácu aj za prácu svojej rodiny do mojich nákladov ako výdavok v JÚ. Ide o to, že mám v prenájme pozemok s budovou za čo normálne platím vlastníkovi nájom. Sused sa sťažoval, že padá omietka, zo strechy vietor vytrhol škrídle. My sme to všetko vyčistili, opravili. Žiadam od vlastníka náhradu mojich nákladov, ale nemám na nič doklad. Môžem žiadať na základe osvedčeného čestného prehlásenia? Alebo mám smolu, keďže v čase opravy a údržby cudzieho majetku som doklady nevypýtala od dodávateľa a za vlastnú prácu a prácu mojej rodiny nemám doklad Nakoľko neboli u mňa v pracovnom pomere a peniaze som nevyplatila, len som im zabezpečila pohostenie počas prác. Môže mi uznať vlastník PO čestné prehlásenie o výške nákladov s rozpisom prác?
Ďakujem za pomoc vopred.
a_je_to
11.02.19,21:38
Vlastná práca živnostníka a jeho neprihlásených pomocníkov sa nedá vyúčtovať ako vlastný náklad. Ak vznikol problém, bolo treba pozvať vlastníka na ohliadku a dohodnúť sa vopred s ním na odstránení následkov. Či to uznáva ako svoju povinnosť a či to odstráni sám, alebo ti uhradí faktúru za prácu. Vtedy, ak by súhlasil, by si mu to vyfakturoval. Takto dodatočne sa môžeš dohodnúť s ním tiež, ak uzná svoju povinnosť uhradiť ti to. Inak je náhrada práce a snahy neriešiteľný problém pre teba.