Tatiana64
11.02.19,20:58
Budem Vám zato vďačná, keď mi pomôžete. Uzatvorila som DoPČ na upratovacie práce. Jedná sa o odvetvie stavebnej činnosti. Upratať kancelárie a ostatné miestnosti, kde sa vyrába a práši /- nie je to na prácu každý deň po 2 hodiny, ale podľa čistoty. Takže každý deň je iný, čo sa týka počtu odpracovaných hodín. Jeden deň 4 hodiny, na další sú to 2 hodiny. Závisí veľmi aj od počasia.. S riaditeľstvom so sa dohodla na pevnej mesačnej sume, aj keď som vedela, že počet hodín mesačne mi presiahne viac ako 40 hodín. Dochádzka sa vedie elektronicky tzv. dochádzkovým systémom. Takže v danom mesiaci mám odpracovaných aj 50 až 55 hodín mesačne. Dohoda bola uzatvorená na pevnú čiastku mesačnú, takže upratujem nie preto, aby som ich mala preplatené viac hodín ako určuje zákon, ale aby bolo čisto. Lenže mzdárka, už druhý mesiac mi nepreplatila danú dohodnutú mzdu s odôvodnením, že aj keď mám odpracovaných viac ako 40 hodín , ale týždenne mi to nesedí, lebo niekde nemám odpracovaný daný týžden plných desať hodín, a ostatné týždne v danom mesiaci aj kde mám viac ako 10 hodín - tak mi berie do výpočtu iba 10 hodín. Vôbec mi to neberie hodiny spolu za mesiac, lebo by porušila zákon. Je jej výpočet správny, že mi to kráti? Aj keď v skutočnosti mesačne odpracujem viac? Veľká vďaka za každú odpoveď.
veronikasad
11.02.19,20:04
Postup mzdárky je správny, na dohodu o pracovnej činnosti nemôžeš odpracovať viac ako 10 hod. týždenne a teda si ani nemôžeš presúvať hodiny z jedného týždňa na druhý.
Je aj v tvojom záujme, aby si týždenný fond pracovného času dodržiavala
Tatiana64
11.02.19,20:07
Tak to si má nepotešila. Takže keď sa bude blížiť druhá hodina, v prostriedku budovy nechám metlu a idem domov, ako nám hovorí zákon.
veronikasad
11.02.19,20:10
píšem o týždennom fonde pracovného času.
veronikasad
11.02.19,20:11
alebo sa so zamestnávatelom dohodni na uzatvorení pracovného pomeru na kratší pracovný čas, odvody sú rovnaké, tam môžeš mať preplatený nadčas.
Tatiana64
11.02.19,20:17
Ja ťa rozumiem. Ale ked prvý týždeň - je práca na osem hodín,druhý týždeň je práca napr. na 12 hodín. Je správne, že mi počíta odpracovaných iba 18 hodín?
veronikasad
11.02.19,20:18
ano, je to správne. Nemôžeš odrobiť viac ako 10 hod.týždenne, najmä keď máte elektronický dochádzkový systém.
Tatiana64
11.02.19,20:27
Ja mám HPP - chcem si iba privylepšiť na DoPC a pomôcť rodine - ale asi s tým seknem, keď nepustí zákon. Ale aj tak Ti ďakujem. Som múdrejšia, vďaka Ti, chcela som si to upresniť od refundovaných a veciam znalým v tejto oblastí,, aby som nikomu neublížila.
veronikasad
11.02.19,20:35
kludne môžeš mať ďalší pracovný pomer na kratší pracovný čas, problém by sa vyriešil. Tam sa môžu hodiny presuvať, aj preplatiť príp. nadčas.
Tatiana64
11.02.19,20:50
Ďakujem.