KloferHladny
12.02.19,08:22
Upresnenie:
1. Zdravotná poisťovňa v mesiaci 09/2018 vykonala ročné zúčtovanie ZP za rok 2017 a doručila ho zamestnávateľovi.
2. V mesiaci 11/2018 doručil zamestnanec svojmu zamestnávateľovi rozhodnutie Sociálnej poisťovne zo dňa 15.06.2018
o spätnom priznaní invalidného dôchodku (45%). Dátum spätného priznania invalidného dôchodku je od 01.11.2017.
3. Zamestnávateľ podal do zdravotnej poisťovne oznámenie o zmenách v registri zamestnancov (zmena nastala 01.11.2017)
4. Zamestnávateľ podal v mesiaci 12/2018 opravné výkazy za obdobia 01-10/2018 a riadny výkaz za 11/2018
5. Zdravotná poisťovňa v mesiaci 12/2018 doručila opravné ročné zúčtovanie ZP v ktorom priznala zamestnancovi
a zamestnávateľovi preplatok za rok 2017 z dôvodu zmeny sadzby poistného. Preplatok súčasne popukázala
na účet zamestnávateľa.
6. Zamestnávateľ zúčtoval preplatok opraveného ročného zúčtovania ZP zamestnancovi v mzde za obdobie 12/2018.
Má alebo nemá zamestnávateľ povinnosť podať opravné výkazy za 11/2017 a 12/2017 ? Prečo ?
Zuzanka_ba
05.03.19,15:18
Moja skusenost s VZSP je, ze ked raz spatne vyhodia mesacne vykazy ako chybove z dovodu invalida, jedina moznost ako to dat do poriadku je opravit vykazy. Osobne tieto stare roky opravujem aditivnym vykazom, kde minusom odstranim povodny riadok zamestnanca s plnou sadzbou, a plusom ho pridam s polovicnou sadzbou. Tym padom nemusim podavat opravny vykaz za vsetkych zamestnancov.

Ohladom legislativy to podla mna vyzera, ze zamestnavatel je povinny opravit MV ak boli nespravne vypocitane preddavky z dovodu ze bola uplatnena nespravna sadzba. A to bez ohladu na to, ci islo o chybu zo strany zamestnavatela, o chybu sposoenu tym ze zamestnanec neinformoval zamestnavatela, pripadne o chybu sposobenu tym ze rozhodnutie k zdrav.postihnutiu bolo vydane spatne. Nenasla som zatial dovod, preco by to v pripade vysporiadania preplatku v RZZP malo byt inak -mozno ma niekto iny nazor? Rozdiel je v tom ze ak uz bol preplatok vrateny v RZZP, nebudem ziadat o vratenie poistneho resp nebudem zapocitavat preplatok so znizenou sadzbou za sucasne obdobie.

580/2004
§ 20
(1)
Zamestnávateľ je povinný vykázať príslušnej zdravotnej poisťovni preddavky na poistné za príslušný kalendárny mesiac v členení podľa jednotlivých zamestnancov, za ktorých odvádza poistné a za zamestnávateľa (ďalej len „mesačný výkaz“). V mesačnom výkaze je zamestnávateľ povinný uviesť [...] a preddavok na poistné podľa § 16. [...]
§ 16 Preddavok na poistné
(1)
Platiteľ poistného je povinný vypočítať, platiť a odvádzať preddavok na poistné na účet príslušnej zdravotnej poisťovne v každom kalendárnom mesiaci. Preddavok na poistné sa zaokrúhľuje na najbližší eurocent nadol.
(2)
Preddavok na poistné je povinný vypočítať, platiť a odvádzať, ak tento zákon neustanovuje inak,
a)
zamestnanec vo výške určenej sadzbou poistného [§ 12 ods. 1 písm. a)] z príjmu podľa § 13 ods. 1 dosiahnutého v príslušnom kalendárnom mesiaci,
[...]
c)
zamestnávateľ vo výške určenej sadzbou poistného [§ 12 ods. 1 písm. d)] z príjmu každého zamestnanca podľa § 13 ods. 1 dosiahnutého v príslušnom kalendárnom mesiaci, ktorý nie je znížený o odpočítateľnú položku podľa odseku 16,
V paragrafe 12 su uvedene percenta 4 resp. 2 a 10 resp 5 :
§ 12 Sadzba poistného
(1)
Sadzba poistného je pre
a) zamestnanca 4 % z vymeriavacieho základu podľa § 13 ods. 1; ak je zamestnanec
osobou so zdravotným postihnutím, sadzba poistného je 2 % z vymeriavacieho základu podľa § 13 ods. 1
[...]
d) zamestnávateľa 10 % z vymeriavacieho základu; ak zamestnáva osoby so zdravotným postihnutím, sadzba poistného je za tieto osoby 5 % z vymeriavacieho základu podľa § 13 ods. 1,
KloferHladny
13.03.19,08:40
No môj problém je v tom, že mi lietajú eurá:
Vyzerá to približne takto:
Rok 2017:
524/336 100 EUR mesačná platba (v pôvodnej výške 10%)
331/336 40 EURmesačná platba (v pôvodnej výške 4%)

Ročné zúčtovanie riadne(nedoplatok)
524a/336 10 EUR
335a/336 4 EUR
Ročné zúčtovanie som uhradil (14 EUR) a v aktuálnej mzde aj zúčtoval so zamestnancom

Potom zamestnanec doručil invaliditu(spätný výmer). Na poisťovňu sme zahlásili, že bol invalidom od roku 2017. Vykonali sme opravu výkazov a účtovania za rok 2018, jednotlivé poistné poisťovňa vrátila. A súčasne poisťovňa doručila opravné ročné zúčtovanie za rok 2017 (preplatok):
336/524a (zamestnávateľ) 50 EUR
336/333a (zamestnanec) 20 EUR
Tých 20 EUR sme dali zamestnancovi do výplaty
Sumu 70 EUR poukázala na účet.
Teda peniaze a účty sú vyrovnané. Prečo by som mal podávať opravné (aditiívne) výkazy ?? V tom opravnom RZZP už upravili skutočné poistné a odpočítali uhradené preddavky v pôvodnej výške !!

A na záver: Tento prípad sa týka jednej z poisťovní, v inej sa stalo navlas to isté iba v iných sumách, a tam im opravný (aditívny) výkaz nechýba. A ak by som ho aj podal, budú robiť ďalšie zúčtovanie poistného ?