Erik31
12.02.19,08:54
Dobrý deň, zakladal som živnosť, ako je to prosím vás s DIČ musím ho mať? treba o neho požiadať? môžem fakturovať bez neho? Ďakujem
ivka70
12.02.19,08:15
Každý podnikateľský subjekt musí požiadať o registráciu elektronicky u správcu dane (daňový úrad), ktorý mu následne pridelí daňové identifikačné číslo (DIČ) a vydá doklad o pridelení DIČ. Lehota na podanie žiadosti o registráciu je 30 dní odo dňa získania povolenia alebo oprávnenia na podnikanie.

https://www.mhsr.sk/podnikatelske-prostredie/zivotne-situacie-podnikatelov/oznamovacie-povinnosti-po-registacii-podnikania/danovy-urad
bodliak
12.02.19,08:21
už z otázky je zrejmé, že nerozumie ani rozdielu medzi ičom a dičom.
veronikasad
12.02.19,08:21
DIC uz nevybavuje Zivnostensky úrad?
ivka70
12.02.19,08:26
To neviem, odo mna to chcel DU priamo, aj ked tam neslo o podnikanie na zivnost, ale na ine povolenie.
kn-alka
12.02.19,08:32
nepamätám si, či automaticky, alebo treba zaškrtnúť políčko, že áno, chcem, aby živnostenský nahlásil aj na DÚ.
Žabinka
12.02.19,08:36
ja neviem, tiež myslím, že to vybavuje živnostenský úrad..
akurát som sa zamýšľala nad tým..
je novovzniknutý živnostník.. musí komunikovať elektronicky, chce cez dohodu a splnomocniť iný daňový subjekt.. do žiadosti v dohode má uviesť svoje DIČ, ktoré ešte nemá.. a elektronicky oň požiadať nemôže, lebo nemá podpísanú s DU dohodu..:eek: zaujímavá situácia..:rolleyes:
kn-alka
12.02.19,08:40
NIE, žiadosť o pridelenie DIČ sa nežiada elektronicky.
kn-alka
12.02.19,08:42
Ak si dobre pamätám, živnostenský úrad nahlasuje vznik živnosti, DÚ ti do 30 dní na doporučene na adresu zašle tvoje DIČ a kartičku s DIČ.

Pre istotu ja zasielam svojich klientov so živnostenským listom na DÚ, aby ho zaregistrovali a uistili, že mu tú kartičku zašlú.

Keď už budeš mať pridelené DIČ, môžeš vyplniť dohodu na elektronické podávanie, ktorú takisto osobne zanesieš na DÚ. Od tej doby už všetko len elektronicky.

Fakturovať môžeš už teraz, na faktúre uvedieš len IČO.