PORADA.sk
PORADA.sk

Klikne pre zoradenie od najlepšej odpovede: : Zdanovanie pracovného odevu



mata1302
12.02.19, 13:45
Chcem sa opýtať, či je podla Vás správne, ked jedna firmy zdanuje pracovný odev a vo výplatnej páske to zadá ako naturálny príjem???

misoft
12.02.19, 13:57
https://www.autora.sk/zz/2001/311/#IESTA_AS__OCHRANA_PRCE
§147
Ak to povaha práce vyžaduje, aby pri práci bol nariadený pracovný odev, zamestnávateľ ho musí poskytnúť.
https://www.oblecsadoroboty.sk/profiporadna/kedy-mam-narok-na-pracovne-oblecenie/
http://www.uvzsr.sk/docs/leg/395_2006.pdf
Takže - ak je potrebný pracovný odev - nemôže to považovať za naturálny príjem (predpoklad - zamestnanec prevzatie podpisuje, pri ukončení PP odev odovzdáva). Teda ani to nemôže zdaňovať.
Veď by to bol nonsens - príklad - príde nový administratívny zamestnanec, zamestnávateľ mu pre plnenie práce poskytne stôl, stoličku, počítač, papiere a potom si to v jeho výplate zdaní? Veď sú to jeho výrobné prostriedky poskytnuté zamestnancovi, on ich predsa odpisuje.