Ja57
13.02.19,05:58
Dobrý deň. Chcem vás poprosiť o radu . Spolu so sestrou sme spoluvlastnici záhrady. Ja vlastním 5/6 a sestra 1/6. Záhrada susedí s rodinným domom ktorého vlastníčkou je sestra. V 90 rokoch si sestra postavila na záhrade pivnicu tak, že pivnica je pristavená k domu. Povolenie drobnej stavby bolo vydané na mamu, ktorá v tom čase bola väčšinovou vlastníčkou. Povolenie si sestra nedotiahla do konca,nedala si spraviť GP ani neohlásila ukončenie stavby na stavebný úrad.Pivnica nie je zakreslená v mape. Celú záhradu užívala sestra. Sestre som navrhol vysporiadanie podielov tak, že jej podiel som navrhol tak, aby mala vo vlastníctve časť okolo domu a aj pivnicu. S návrhom však nesúhlasí a nechce tú časť okolo pivnici. Problém je v tom, že keď sa jej vyčlení plocha okolo domu na údržbu, tak celá polovica pivnici je v tejto ploche. Podľa stavebného zákona bola pivnica postavená ako doplnková stavba k rod. domu a myslím si , že vlastníčkou pivnice je teda vlastník domu- sestra. Ako postavila pivnicu tvrdila, že je to jej stavba a teraz keď som ju oslovil s rozdelením záhrady, tak tvrdí že to nestavala len ona ale aj ja a mama. Ja som tam nebýval tak som nepotreboval pivnicu.V dedičstve po mame nebola pivnica prejednaná, lebo nebola zapísaná na katastri . Neviem teda ako by som mal ďalej postupovať aby som doriešil túto situáciu.

Ďakujem za odpovede.
Mária27
14.02.19,08:23
Príslušenstvom bytu sú podľa OZ vedľajšie miestnosti a priestory určené na to, aby sa s bytom užívali. Vedľajšie priestory ako neobytné miestnosti, ktoré sú mimo bytu, možno využiť kýmkoľvek podľa dohody.
Za vlastníka stavby sa považuje zvyčajne ten, kto dal stavbu postaviť na vlastné náklady, aj ked stavba nie je evidovaná a stojí na cudzom či spoločnom pozemku.

Pri delení pozemku by mala samozrejme pripadnúť vlastníkovi domu tá časť pozemku, ktorá je k domu priľahlá.Tak by si mal predložiť písomne sestre návrh na zrušenie a vyporiadanie spoluvlastníctva. Toto zohľadní aj súd pri prípadnom vyporiadaní jeho prostredníctvom.