Naza
13.02.19,11:52
Dobrý deň, poprosím o radu. Za minulý rok nemám vôbec uplatnené príspevky od zamestnávateľa do druhého dôchodkového piliera. Problém je, že po materskej dovolenke, som sa zabudla odhlásiť zo Soc. poisťovne na poberanie tohoto príspevku, takže od októbra 2012 do cca marca 2018 mi platili príspevky aj zamestnávateľ a aj Soc. poisťovňa. (Nevedela som o tom, že treba niečo také spraviť). Čiže som mala zdvojené platby. V Soc. poisťovni mi povedali, že pokiaľ nebudem mať tento "dlh" splatený, tak sa mi nebude šesť rokov, možno viac nič pripisovať. To je v poriadku, ale mne sa zvýšil plat a ako to teraz môžem riešiť, lebo na tom vlastne škodujem.
Čo by ste mi poradili, niekto, kto sa v tom vyzná?

Ďakujem veľmi pekne
Katy a R
13.02.19,11:09
ten dlh ti odpíšu presne - takže ak máš teraz vyšší plat - splatíš ho skôr . Tých 6 rokov to bol len odhad;) možno to bude 6, možno 5, možno 8 - sama si to presne vyčísli podľa tvojich VZ
- možno ešte zisti, či sú za to aj nejaké sankcie?
Naza
14.02.19,07:02
Ďakujem veľmi pekne za odpoveď. Ešte Vás poprosím o vysvetlenie, čo je skratka VZ.
Ďakujem
Katy a R
14.02.19,08:48
vymeriavací základ, z ktorého sa vypočíta a platí poistné.
- si pozri presne na výpise z účtu, z toho II. piliera - koľko ti SP platila navyše. (a ak by si veľmi chcela - hádam sa to dá aj vyplatiť v hotovosti - ale nezisťovala som)
A ak ten tvoj fond dobre hospodári ? - tak vôbec ne škoduješ, skôr naopak - dostala si zo SP peniaze dopredu - investovala si ich - a teraz ich pomaličky splácaš ☺
Naza
14.02.19,09:07
ďakujem veľmi pekne za odpoveď
Zlata46
14.02.19,09:47
A ak je dotyčná napr. policajtka, ako to vyrovnajú? Nevymýšľam príhodu, je to skutočnosť....
Katy a R
14.02.19,09:50
zadávateľka píše o SP ... a keď (rôzne systémy poistenia) - hádam sa to dá vyrovnať aj hotovosťou, resp splátkami (v nejakých zvláštnych prípadoch - keď by o dve inštitúcie? ) - určite to majú ošetrené nejako?
Naza
14.02.19,11:27
Nie, hotovosťou sa to nedá vyplatiť, to mi hneď povedali v SP.
Naza
14.02.19,11:56
Ešte by som potrebovala vedieť, ako z výpisu zistím, že ktorá suma je z SP a ktorá od zamestnávateľa? Ďakujem
Katy a R
14.02.19,13:18
pozreš si VZ a vypočítaš (v tvojom prípade ani neuvažuj o vyplatení;) https://www.socpoist.sk/poistne-vun/48012s