majus1
14.02.19,15:15
Dobrý deň, tento rok som si začala robiť sama jednoduché účtovníctvo v MRP programe. Potrebovala by som poradiť krok po kroku, ako postupovať pri zaúčtovaní 80% nákladov z prijatej faktúry. Nahodila som do programu prijatú faktúru za internet a telefón s celou sumou a potrebujem to rozdeliť aby mi do účtovníctva išlo len 80%. Predtým som používala Alfu, tam to išlo priamo nahodiť, ale v MRP to neviem. Keďže som začiatočník, tak by som vás poprosila napísať to krok po kroku.

//a ešte ma napadlo niektoré faktúry z minulého roka mi boli zaplatené až v januári, musím ich nahodiť z minuloročným dátumom aby mi ich na konci roka zaúčtovalo, alebo len vydanú faktúru mám uhradiť cez peňažný denník?
Ďakujem za odpovede
Žabinka
14.02.19,15:24
účtovanie 80%:
https://faq.mrp.sk/Vizualny-system-Jednoduche-uctovnictvo/Uctovanie-80-napr-nakup-PHM-odpocet-DPH-vo-vyske-80-470
faktúry r.2018 majú byť zaúčtované v r.2018 a ak nebudú uhradené do konca roka tak sa zaevidujú v pohľadávkach..

doplnenie:
prepáč, nevšimla som si že ty sa nepýtaš na 80% DPH.. tento link sa týka platiteľa DPH a keďže si nie platiteľ DPH, musíš postupovať inak:
prijatú faktúru musíš v peňažnom denníku rozdeliť na dve časti, jedna časť 80% pôjde do VOZD napr. kód pohybu 29 a druhá časť 20% pôjde do VNZD s kódom pohybu 39..
majus1
14.02.19,17:29
ten link som našla, ale neviem čo tam mam nastavené, lebo napr. vôbec tam nemám okienko odpočet v plnej výške, alebo keď zadávam čiastky nedá sa mi vstúpiť do tých okienok, ktoré sa majú opraviť podľa toho postupu ... mám verziu jednoduché účtovníctvo 8.2,
Žabinka
14.02.19,19:16
doplnila som odpoveď..
kukučka
14.02.19,21:14
Už som aj zabudla ako vyzerá MRP, ale postup je rovnaký, účtuješ dve položky, 80% a 20%, len ALFA tie sumy preráta za teba a uľahčí ti prácu. V každom programe ideš najprv do nastavení firmy a keďže si nastavila že si neplátca DPH, do tých koloniek ťa nepustí.
Keď sa snažím pochopiť načo sa pýtaš, nadobúdam dojem, že neovládaš základy účtovníctva a mala by si čo najskôr doplniť vedomosti. K tomu tvrdeniu ma vedie to, že miešaš spolu doklady dvoch účtovných období. Minuloročné faktúry zaúčtuješ do minulého roka a ostanú v pohľadávkach, nevstupujú do príjmu a neplatíš z nich daň. Potom urobíš prechod do nového roka a až tu zaúčtuješ úhrady faktúr a až tu sa stávajú tvojím príjmom a prirátajú sa k novoročným uhradeným faktúram. Dúfam, že som to napísala zrozumiteľne.
majus1
15.02.19,06:23
nie som účtovníčka, len sa snažím naučiť sa robiť túto agendu sama pre seba a mám v tom ešte trošku chaos.
majus1
15.02.19,06:28
Ďakujem, takže v MRP to musím prepočítavať ja, nerobí to program, dobre som to pochopila? Lebo akonáhle tam zadám % tak mi to sumu len navyšuje, takže si musím z každej faktúry vyrátať 80% to dať pod kod 29 a zvyšných 20% dám pod kód 39. % nezadávam, už len výslednú sumu? a do odpisov tým pádom bude ťahať len tých 80%.
kukučka
15.02.19,07:29
Držím palce, neboj sa opýtať, je tu dosť ľudí ochotných poradiť.
Žabinka
15.02.19,07:40
áno tak..
majus1
15.02.19,08:20
Ďakujem :)