nikula
15.02.19,10:28
Dobrý deň, prevzala som účtovníctvo firmy .... našla som v záväzkoch niekoľko neuhradených došlých faktúr z roku 2010 a 2011. Riešim, čo s nimi ďalej. Konateľ firmy si nespomína, že by ich niekedy platil a zároveň "nechce upozorňovať" dodávateľa na to, že niečo nie je uhradené. Takže zatiaľ sa to z roka na rok presúva bez úhrady. Ako mám postupovať ďalej? Nechať to tak, kým sa niekto neozve alebo odpísať záväzok???
Jeden záväzok je voči bývalej konateľovej firme, ktorá už nepodniká. Ako by bolo dobré toto poriešiť? Odpísať alebo dať len úhradu???
KloferHladny
16.02.19,13:05
Pokiaľ to obchodná zmluva neriešila a nie je rozhodnutie súdu, potom už sú premlčané. V prípade sporu má konateľ na súde možnosť vzniesť námietku premlčanosti. Daj si konateľom podpísať súhlas so zrušením záväzku a účtuj 321/648. Zdanené to už malo byť v predchádzajúcich rokoch (over si to), takže príslušná časť 648 účtovaná v roku 2018 sa musí v DPPO vybrať zo základu dane (znížiť základ dane)
nikula
17.02.19,07:02
Čo myslíte pod tým, že zdanené v minulých rokoch? Odpis neuhr. zaväzku sa nerobil.
A ešte tak.... pri jednej faktúre mi konateľ tvrdí, že musela byť uhradená, lebo inak by mu nedodávali ďalší tovar, ale nie je tam žiadna úhrada. Tiež to tak riešiť?
Jarka 1
17.02.19,09:04
Záväzky, ktoré sú viac ako 360 dní po splatnosti treba postupne tri roky dodaňovať v DP. To nie je len tak, že niekto nezaplatí svoj záväzok a hotovo. Je to povinnosť zo zákona.
KloferHladny
18.02.19,11:04
1. Pod tým zdanené v minulých rokoch myslím to, čo Jarka 1.
2. Ak konateľ tvrdí, potom nech dá doklad (vyžiada od dodávateľa)
nikula
18.02.19,12:31
OK, aj ja si to tak myslím, že sa to malo postupne odpísať, ale čo teraz v prípade, že sa tak neurobilo? Predošlá ekonomka to neriešila.... Ja by som to chcela vyčistiť, ale nechcem sa tiež unáhliť a urobiť chyby.... takže sa chcem poradiť, aké bude správne riešenie tohto problému
nikula
18.02.19,14:47
Ak to dám v tomto roku do výnosov a nebudem ponížovať základ dane?to by bolo najrozumnejšie
KloferHladny
18.02.19,21:16
Záväzky sa nedajú "postupne odpisovať", iba "postupne dodaňovať" Účtuj a zdaňuj tak, ako som napísal vyššie.
nikula
19.02.19,13:04
ok, takže ak sa postupne nedodaňovalo za tie roky a chcem sa toho zbaviť, tak to môžem celé zaúčtovať do výnosov na 648 s tým, že sa nebude upravovať ZD?
KloferHladny
22.02.19,10:07
áno, alebo ešte zváž možnosť podať dodatočné DPPO