jopus2
15.02.19,09:49
Zo susedovho pozemku vyrastá černičie, ktoré mám z dvoch strán garáže vyššie ako po jej strechu. Pozemok pod garážou patrí mne. Problém je v tom, že mi tie kriaky poškodzujú ich popínaním stavbu a zrejme aj jej základy koreňovou sústavou. Vlastník sa o pozemok nestará, iba keď ho na to upozorním, raz za cca 3 roky to dá vyťať. Ja si mám sám vraj garáž obkopať, a odstrániť korene, lebo on sa bojí, že mi môže narušiť jej základy a musel by to platiť. Pýtam sa, je možné vlastníka takéhoto pozemku nejako prinútiť, aby sa celoročne o jeho pozemok staral, ak áno, aké sú možnosti? Podotýkam, že stavba i pozemky sa nachádzajú v intraviláne mesta. Môže zakročiť aj mesto? Chcem požiadať len o odborné rady, až sa niekto chce len vykecať, nebudem na neho reagovať, odporúčam mu napr. pokec.sk, tam bude správne..
pavol54
15.02.19,09:06
No ja som žiadal ou žp: odpovedˇ- je to kompetencii miestnej samosprávy. tam by si mal mať minimálne (bývalo 60 cm dnes je 1 m stavbu od susedného pozemku.) Inak tvoja strecha neprečnieva (NIKDY NESMELA) nad susedov pozemok? či aj ty nezasahuješ do jeho práv
buchač
15.02.19,09:14
Všetko sa odvíja od § 127 Občianskeho zákonníka.
vicktor
15.02.19,09:33
Vsak nemusis cakat kym to pride osekat zasa po 3 rokoch, postriekaj to hocikedy, nevidim tam plot.
Martuk
15.02.19,17:31
no neviem, ak neexistuje plot, ktovie, či zadávateľova strecha vôbec presahuje na pozemok suseda, ktovie, ako vypadá geodetický plán a katastrálna mapa.

Vzhľadom na to, že podľa slov zadávateľa nie je so susedom poriadna reč, v prvom rade by som sa zameral na katastrálnu mapu a prípadné zameranie a vytýčenie geodetom. A následne po vytýčení a prejednaní so susedom by som zvolil vhodný postup.
pavol54
15.02.19,18:14
naivná predstava o účinkoch postrekov, to by si musel použiť snáď neriedený koncentrát glyfosátu. A čo životné prostredie?
Mária27
15.02.19,18:56
OBČIANSKOPRÁVNE VZŤAHY rieši občiansky zákonník hneď v prvých paragrafoch - pozri najmä § 3 až § 6. Rozpory medzi účastníkmi sa majú odstrániť predovšetkým ich dohodou. Ochrany sa možno domáhať na príslušnom (k sporu) orgáne, obci, na súde, alebo primeraným spôsobom zásah sám odvrátiť.
Susedské vžťahy - ako píše buchač - pozri v § 127.

https://www.slov-lex.sk/pravne-predpisy/SK/ZZ/1964/40/20190130
vicktor
18.02.19,06:27
Postreky funguju a zatial ekoteroristi nepresadili ze buriny su chranene.
pavol54
18.02.19,07:46
Eko teroristov zaujíma aby si likvidoval burinu bez chemikálii. Lenže ekoteroristi spravidla neútočia na vinníka ktorý spôsobil zárast ale na majiteľa pozemku (v tomto prípade je to jedna a tá istá osoba). Stačí zablokovať majiteľovi prístup na pozemok a potom ho udať za zaburinenie
bodliak
18.02.19,07:54
Kozy by to s chuťou ekologicky obžrali, ale to by bolo ešte viac sťažností... Ľuďom JB, preferujú chémiu.