bibo99
15.02.19,11:01
V minulom roku som previedol 1.8. 2018 "svoj" druzstevny byt, do svojho osobneho vlastnictva v zmysle zmluvy o prevode vlastnictva bytu bezodplatnym prevodom. Kedze byt prenajimam ako obcan chcem ho zaradit do obchodneho majetku a odpisovat, aby som zvysil naklady platil mensiu dan. Poziadal som o vypracovanie Prehlasenie o trhovej cene bytu - nezavislu osobu, resp. znalca. Tuto cenu chcem pouzit ako vstupnu ked byt zaradim do obchodneho majetku a zacnem odpisovat (40 rokov), teda pouzijem alikvotne odpisy uz v roku 2018 - 5 mesiacov. Postupujem spravne? Cenu bytu stanovi osoba - znalec teraz avsak so spatnou platnostou k 1.8. 2018
V skutocnosti som clenom stav. bytoveho druzstva uz cca 20 rokov, v ktorom som "mal" svoj byt, ktoreho vylucnym vlastnikom bolo bytove druzstvo a ja som mal s druzstvom len najomnu zmluvu na "svoj" byt. Od 1.8. 2018 som vsak vylucnym vlastnikom bytu ja a chcem rozhodnut o jeho odpisovani, potrebujem vsak vediet vstupnu cenu bytu.
Mária27
11.03.19,09:48
Nájomný družstevný byt si mal preto, že si tam mal členský podiel, čo je minimálne trhová hodnota bytu. Čiže byt bol bezodplatne prevedený len preto, že si ho predtým celý zaplatil.
bibo99
11.03.19,12:37
Dakujem pekne Maria za odpoved, teda clensky podiel, ktory som tri razy platil, lebo sa neustale zvysoval, predstavoval hodnotu cca 20.000€. Platil som este pred prevodom anuitu 2500€, ale ta nie je zahrnuta v zmluve, avsak trhova cena bytu je k datumu prevodu vycislena na 136.000 €. Pises o minimalnej trhovej cene, teda moze byt aj maximalna? Teda nepostupujem spravne, ked chcem byt zaradit do majetku s trhovou cenou?
Mária27
11.03.19,13:50
Pri vstupe do družstva si platil základný členský vklad. Pred výstavbou pri pridelení bytu si platil
ďalší vklad - preddavok ako predpokladané náklady, k tomu si splácal anuitu = štátny úver. Po ukončení stavby si mal preplatok alebo si doplácal.
Podľa obchodného zákonníka (§ 223) Členský podiel predstavuje mieru účasti člena na družstve. Teda viac ako si vložil. To je len pre vysvetlenie.

Hodnota bytu sa vždy berie v trhových cenách, už aj preto, že keď si ho nadobudol za socializmu v Kčs, nebudeš ho teraz predávať za tú istú hodnotu,

Ja neúčtujem, ale si myslím, že treba zaradiť trhovú hodnotu bez ohľadu na to, ako si ho nadobudol a za čo. Či sa to odpisuje a ako , to ti ja už nevysvetlím,