Gugel
23.08.06,15:18
Ahojte poraďáci,


prosím Vás súrne o pomoc pri riešení nasledovného problému. Stavebná firma uzatvorila s investorom zmluvu o dielo na dodávku prác. Časť realizovala cca 40 % a dostala sa do likvidácie. Zvyšnú časť zákazky 60 % chce na základe zmluvy o dokončení diela "predať?" "postúpiť?" na inú stavebnú firmu. Ako to mám zaúčtovať? Neviem, to klasifikovať. Je to predaj zákazky alebo jej postúpenie?

Prosím o cenné rady.

ďakujem.
Gugel
24.08.06,06:01
Nikto mi nevie poradiť? Prosím o pomoc.

ďakujem.
mudroš
28.08.06,08:56
Ahojte poraďáci,


prosím Vás súrne o pomoc pri riešení nasledovného problému. Stavebná firma uzatvorila s investorom zmluvu o dielo na dodávku prác. Časť realizovala cca 40 % a dostala sa do likvidácie. Zvyšnú časť zákazky 60 % chce na základe zmluvy o dokončení diela "predať?" "postúpiť?" na inú stavebnú firmu. Ako to mám zaúčtovať? Neviem, to klasifikovať. Je to predaj zákazky alebo jej postúpenie?

Prosím o cenné rady.

ďakujem.
Ťažko sa radí, lebo otázka je nejasná. Pre koho treba účtovať? pre stavebnú firmu, ktorá je v likvidácii?

Predpokladám, že áno.
Bolo by ale potrebné viac informácií. Čo stavebná firma v súvislosti so zákazkou účtovala?
Ak má tých 40% zaúčtované ako nedokončenú výrobu, tak to bude účtovať ako predaj zásob. Inak by to bolo postúpenie práva.
Ná nejaké prijaté preddavky? Ak áno, tak treba účtovať o postúpení záväzku.

Rád by som poradil, ale na zálade informácií v otázke sa nedá dobre poradiť. Je ich málo na to, aby sa dalo poradiť.
Gugel
27.10.06,09:06
Opäť som sa vrátila k mojej likvidovanej firme. Jedná sa o stavebnú firmu, ktorá v súvislosti s danou zákazkou neprijala žiadne preddavky a zároveň neúúčtovala to ako nedokončenú výrobu. Máme len zmluvu o dokončení diela, ktorú formuloval právnik a na základe ktorej, nová firma preberá od firmy v likvidácii časť zákazky (tú nedokončenú).

Účtované mám len dodavateľské faktúry a jednu vyšlú faktúru k tejto zákazke.
Dalo by sa prevzatie zákazky zaúčtovať ako postúpenie pohľadávky??

ďakujem za rady.