baculacik
15.02.19,11:42
Z katastra prišiel papier, že je potrebné v darovacej zmluve doplniť národnosť a rodné priezviská darcu aj obdarovaného. Je potrebný úradne overený podpis?
Katy a R
15.02.19,10:47
zavolaj na kataster (tomu, kto to vybavuje) - možno bude stačiť, keď to tam priamo opravíte (a žiadny dodatok)
Aspoň ja som tak spravila - tiež som pri jednej osobe som zabudla napísať rodné priezvisko. (všimla som si až po podaní - doma! A tiež som sa bála, že to bude na dlhé lakte )
baculacik
15.02.19,10:58
Ďakujem. Skúsim zavolať v pondelok, dnes už nik nedvíha :)
Mária27
15.02.19,12:35
Od októbra musí byť oprava vykonaná dodatkom. Nie národnosť ale štátna príslušnosť je povinná. Overuje sa podpis prevádzajúceho - to ste už urobili, ale katastrálni úradníci sú nevyspytateľní a požiadavky majú rôzne. Najlepšie spýtať sa priamo toho, kto to vybavuje.
baculacik
17.02.19,11:20
zajtra zavolám a uvidím čo je potrebné. V každom prípade ďakujem
baculacik
18.02.19,11:08
tak som sa dovolala a overenie je potrebné, len pre info ;-)
Mária27
18.02.19,11:16
ďkp
JUDr. Vöröšváry, advokát
19.02.19,13:12
Dobrý deň,

V zmysle poslednej novely zákona č. 162/1995 Z.z. Zákon o katastri nehnuteľností a o zápise vlastníckych a iných práv k nehnuteľnostiam (katastrálny zákon) č. 12/2018 Z.z. účinnej od 1.10.2018 je potrebné vykonať opravu iba písomným dodatkom k Vašej darovacej zmluve, tzn. možnosť zmluvu opraviť počas stránkových dní na katastri osobne už nie je.
Vzhľadom k tomu, že písomný dodatok ku zmluve je súčasťou zmluvného dojednania na základe ktorého kataster vkladuje práva k nehnuteľnostiam, je potrebné aby podpis darcu na ňom bol úradne osvedčený rovnako ako na darovacej zmluve.

Pripájam právnu úpravu:


zák. č. 162/1995 Z. z.

§ 42 Spôsobilosť zmlúv, verejných listín a iných listín na zápis do katastra

(3) Podpis prevodcu na zmluve, podpis povinného z predkupného práva, podpis povinného v prípade vzniku vecného bremena alebo podpis oprávneného v prípade zániku vecného bremena na zmluve, podpisy spoluvlastníkov na zmluve o zrušení a vyporiadaní podielového spoluvlastníctva alebo pri vyporiadaní bezpodielového spoluvlastníctva manželov musia byť osvedčené podľa osobitných predpisov ak sú tieto osoby zastúpené, ich podpis na splnomocnení musí byť tiež osvedčený. To neplatí, ak je účastníkom zmluvy štátny orgán, Slovenský pozemkový fond, obec alebo vyšší územný celok, Železnice Slovenskej republiky alebo ak ide o zmluvu o prevode nehnuteľnosti vyhotovenú vo forme notárskej zápisnice alebo autorizovanú advokátom.

(4) Ak zmluva po podaní návrhu na vklad obsahuje chyby v písaní, počítaní a iné zrejmé nesprávnosti, účastníci konania môžu vykonať opravu len dodatkom k zmluve. Ak je zmluva vyhotovená vo forme notárskej zápisnice, chyby v písaní, počítaní a iné zrejmé nesprávnosti sa opravia postupom podľa osobitného predpisu.
baculacik
20.02.19,08:19
Ďakujem pekne