Mirkaska
23.08.06,17:03
Bol nejaký problém s PC a pridala som tú istú tému 2x.
Ospravedlňujem sa.
Vďaka

Ahojte,
môžem poprosiť o radu niekoho skúsenejšieho?
Firma XY bude onedlho kolaudovať jednu stavbu, ktorá by sa mala prenajímať podnikateľským subjektom napr. na školenia, rekreačný pobyt pre zamestnancov, pre ubytovanie ich klientov, ... alebo pre súkromné osoby. K dispozícii bude kuchynka, spoločenská miestnosť a podľa toho čo si objednajú - ubytovanie, bazén, sauna.

V súčasnosti je v riešení označenie tejto prevádzky - nie je to ani penzión, ani hotel, ani ubytovanie v súkromí. Firme sa zatiaľ javí najschodnejšia cesta označiť to ako prenájom apartmánov/bytov (v súčasnosti veľmi moderný spôsob rekreácie v rekreačných strediskách v SR).

Spoločnosť chce služby zdaňovať DPH, kvôli odpočtu.
Pozerala som si § 38 z o DPH - či v tomto prípade ide o oslobodené služby alebo v zmysle ods. 3 neoslobodené. pretože neoslobodený nájom je prenájom ubytovacích zariadení - ubytovacie služby. Ubytovacie zariadenia sú vymenované presne - hotel, motel, botel, penzión, turistická ubytovňa alebo chata, kemping a ubytovanie v súkromí. Nikde nie sú uvedené byty, resp. apartmány.

Zdaňuje sa prenájom apartmánov a bytu DPH-čkou alebo nie?

Ďakujem veľmi pekne za radu.
Mirka
Mirkaska
25.08.06,06:08
Môžem uvažovať, že keďže byty/apartmány nie sú ubytovacími zariadeniami v zmysle Vyhlášky o kategorizácii ubytovacích zariadení, ide o prenájom, ktorý je v zmysle § 38 oslobodený od DPH, v prípade prenájmu platiteľovi DPH sa môže prenajímateľ rozhodnúť zdaňovať nájom DPH. OK?
apo
27.08.06,20:59
Bol nejaký problém s PC a pridala som tú istú tému 2x.

Zdaňuje sa prenájom apartmánov a bytu DPH-čkou alebo nie?

Ďakujem veľmi pekne za radu.
Mirka

Základná otázka.
Chcete, aby nájom bol s daňou, alebo bez dane pre osoby neregistrované na DPH?.

Každý platitľ DPH pri nájmoch chce vystavovať faktúry s DPH, aby nemusel počítať koeficien - vtedy keď bráni svoje záujmy. Ak je toto vaša priorita musíte kategorizovať budovu ako hotel. Navidím v tom problém nakoľko v hoteloch sú izby aj apartmány a neviem si dosť dobre predstaviť, že hotel bude inak účtovať izby a inak apartmán.

Ak Váš cieľ udržať pre občanov nízke ceny tak budete počítať koeficient a budobu katagorizujte ako nájomné byty. Nikde nie je stanovené ako dlho má nájom tvať aby to bol byt. Ak by bol nájom iba na 1 až 2 dni asi by to daňovému úradníkovi začalo vŕtať v hlave ako Viktorovi Kubalovi a nech by ste tvrdili čokoľvek vždy bude tvrdiť, že ste chceli štát ošklbať na daniach.

apo
Mirkaska
29.08.06,09:35
chceme aby to bolo s DPH ale zaroven sa chcel majitel vyhnut roznym predpisom tykajucich sa ubytovacich zariadeni - hygiena, ...
a nevie ako to idealne urobit.
Vdaka za odpoved.
apo
29.08.06,10:59
chceme aby to bolo s DPH ale zaroven sa chcel majitel vyhnut roznym predpisom tykajucich sa ubytovacich zariadeni - hygiena, ...
a nevie ako to idealne urobit.
Vdaka za odpoved.

Myslým si, že sa jedná o protichodné požiadavky.

Hotel a podobne je s DPH, ale vyžaduje si to splniť požiadvky pre ubytovacie zariadenie kde je veľký pohyb nájomcov.

Potom už zostáva penzion. Ten podľa mňa je niečo medzi bytom a hotelom. Ak vychádzame z predpokladu, že štandardené hygienické vzbavenie máte, inak by nebolo možné budovu skolaudovať.

Žiaľ ja nedokážem z pohľadu DPH určiť hranicu medzi bytom a hotelom. Túto hranicu stanoveje iýn predpis ako tie s kotrými prichádzam do styku ako ekonóm, účtovník.

Je mi ľúto, viac neviem poradiť.

apo
Mirkaska
04.09.06,13:49
Myslým si, že sa jedná o protichodné požiadavky.

Hotel a podobne je s DPH, ale vyžaduje si to splniť požiadvky pre ubytovacie zariadenie kde je veľký pohyb nájomcov.

Potom už zostáva penzion. Ten podľa mňa je niečo medzi bytom a hotelom. Ak vychádzame z predpokladu, že štandardené hygienické vzbavenie máte, inak by nebolo možné budovu skolaudovať.

Žiaľ ja nedokážem z pohľadu DPH určiť hranicu medzi bytom a hotelom. Túto hranicu stanoveje iýn predpis ako tie s kotrými prichádzam do styku ako ekonóm, účtovník.

Je mi ľúto, viac neviem poradiť.


apo


Ďakujem. Veď to ani nechcem. Kategorizáciu ubytovacích zariadení stanovuje osobitná vyhláška.

Mirka
Kublihova
02.11.06,08:23
dobry deň, ja mám presne ten istý problém. Po konzultácii s daňovým poradcom sa mi podarilo zistiť, kedy je možné aj občanom prenajímať s DPH. Tiež sa chceme vyhnúť koeficientu. Poradil nám, že musíme mať povolenie na prevádzkovanie ubytovacích zariadení. Tzn., že rozšíriť živnostenské oprávnenie o poskytovanie ubytovacích služieb a následný zápis do obchodného registra. Na živnostenskom úrade ohlásiť prevádzku, v mieste prenajímanej nehnutelnosti (apartmánu v rekreačnej oblasti) taktiež ohlásiť prevádzku a dať autorizovať inšpekčnú knihu. Prevádzku treba aj označiť. Asi nejaká tabuľa, ktorá identifikuje vlastníka.
Ubytovacie služby nie sú oslobodené od DPH. Potialto je jasné, čo musíme urobiť, ale aké povinnosti máme (ako prevádzkovateľ ubytovacích služieb)vrámci hygieny a neviem čo ešte - to tiež nevieme a neustále hľadáme niečo, alebo niekoho, kto to vie. Myslím, že svojim charakterom to bude príbuzné ubytovaniu v súkromí. Zatiaľ sa nám o tom nepodarilo zistiť nič bližšie. Ak viete niečo viac, budem túto tému sledovať.
apo
02.11.06,11:20
Ubytovacie služby nie sú oslobodené od DPH. Potialto je jasné, čo musíme urobiť, ale aké povinnosti máme (ako prevádzkovateľ ubytovacích služieb)vrámci hygieny a neviem čo ešte - .

Vaša predpríprava je dobrá, teraz poradím navšíviť Ústav verejného zdravotníctva (bývalá hygiena, je v každom okresnom meste). Tam Vás vyzbroja informáciami čo všetko musíte podľa ich predpisov mať splnené.

No, ale najlepšie je dohodnúť si konzultáciu v nejakom fungujúcom zariadení, aby ste mali informáciu o tom či vôbec chcete isť touto cestou.

apo
Marína
02.11.06,12:32
Okrem iného musíte mať vypracovaný prevádzkový poriadok, ktorý by mal obsahovať:
- identifikačné údaje prevádzkovateľa ubytovacieho zariadenia(názov prevádzky, vlastník objektu, prevádzkovateľ,IČO, vedúci prevádzky, počet zamestnancov-napr.recepcia,údžba,chyžné, počet ubytovacích objektov a kapacita lôžok)
- druh a spôsob poskytovania ubytovacích služieb
- podmienky prevádzky a zásady ochrany zdravia ubytovaných a zamestnancov ubytovacieho zariadenia
- spôsob skladovania a manipulácie s posteľnou bielizňou(musíte mať určenú zvlášť miestnosť)
- spôsob a frekvencia bežného upratovania a celkového upratovania ubytovacieho zariadenia
- postup dezinfekcie a jej frekvencia v zariadeniach na osobnú hygienu
- spôsob odstraňovania tuhého odpadu, frekvencia vyprázdňovania odpadových nádob, ich čistenia a dezinfekcia
Z Ústavu pre verejné zdravotníctvo k vám prídu pracovníčky, ktoré odoberú vzorky vody, dajú na rozbor(ten zaplatíte-cca 2500 Sk). Ak nebude vyhovovať, musíte urobiť opatrenia na nápravu a rozbor sa zopakuje.
Je toho veľa, len teraz si na všetko neviem spomenúť.
mimotemy Prepáčte, teraz som si uvedomila, že sme v DPH.
apo
02.11.06,19:07
Je toho veľa, len teraz si na všetko neviem spomenúť.
mimotemy Prepáčte, teraz som si uvedomila, že sme v DPH.


Áno, áno aj mimo DPH je veľa problémov, ktoré nás nivočia. reštaurácie a ubytovanie je kombináciou veľmi ťažkou, je to akýsi desaťboj.

Prevádzkový poriadok pre verejné stravovanie je celkom pekne krubá kniha. Môjmu klientovi ju vypracoval hygienik na dôchodku.

apo