Adorable
16.02.19,22:45
Dobrý deň,potrebujem poradiť. Máme jedného syna 7,5 roka,prváka. manželova mama je veľmi silne citovo naviazaná na nášho syna, čím si kompenzuje citový chlad a partnerské zlyhanie vo svojom manželstve (nevera, nemanželské dieta). Nič podobné som nepoznala doteraz. najnovšie ho vybera zo školského klubu detí ,kde je so svojimi rovesníkmi z triedy, cez svoje prestávky (učí na rovnakej škole hodiny hudby) pod rôznymi zámienkami (že mu kúpi pitie, na chvíľu,že niekomu syn zahrá apod).keď som vyjadrila,že chcem aby nadväzoval sociálne väzby s rovesníkmi,obzvlast ako jedináčik,tvári sa,že ona nemá problém,že veď aj tak učí.manzelovi vsak rozpráva,že v družine aj tak nič nerobia(robia už úlohy,majú plánovaný aj voľný program,pobyt vonku).manipuluje s celým okolím a zasadzuje rozpor aj medzi nás ako manzelov.triedna ucitelka si všimla,že syn stráca kontakt s deťmi,prestáva sa začleňovat do kolektívu,keďže sedí pri babke 3dni v
tyzdni .manzel však drží stranu matke.robila s ním totiž to isté(je jedináčik),do klubu deti nechodil,mama ho doteraz emocionálne ovláda a manipuluje,čo však on tak nevníma,lebo iné nepozná.obaja sme vysokoškolsky vzdelani.triedna učiteľka začala apelovať na nášho syna,aby bol spolu s deťmi, dostala moju podporu v pevné pravidlá klubu ale manželovi sa to cele nepozdáva,chce vyhovieť svojej mame , za každú cenu.nechcem dopustiť izoláciu môjho dietata v triede,kam bude chodiť 9rokov, zároveň som presvedčená,že sociálne väzby s rovesníkmi sú pre zdravý vývoj dieťaťa nevyhnutné.po skončení vyučovania a klubu už totiž nemá žiadne väzby,učíme sa,večera, spať.prosim o váš názor.obavam sa,že bez konfliktu so svokrou tento problém nevyriešime. S babkou je syn pravidelne v styku kazdy tyzden cez víkendy. dakuje za názor,radu,či ste už o niečom podobnom počuli.
afrikánka
16.02.19,21:56
Vidieť, že ťa to znepokojuje a to veľmi.
Bolo by to také aj v prípade, že by išlo o babku-tvoju matku? Snaž sa to riešiť s pokojom a nadhľadom a hlavne nezabudni, že aj ty máš syna a raz bude aj z teba možno babička.
Zaujímavé podanie otázky..."zavesila" sa na môjho syna...
avalik
16.02.19,22:00
Ak rozhovory s babkou nepomahaju, a nerespektuje tvoje zelanie, aby synovi nenarusala vychovnovzdelavaci proces, asi by som to riesila s riaditelkou.
Kedy syn odchadza zo SKD? S kym odchadza domiv? Nemoze travit niektore dni po odchode zo SKD s babkou? Nemoze mu babka pomahat s ucenim?
alaya1
16.02.19,22:02
Dieta chodi do skoly a aj pocas vyucovania nadvazuje socialne vazby, nie kazde dieta tiez chodi do klubu deti v skole, ale su popoludni doma, napr. aj so starymi rodicmi.

Ja nevidim nic zle na tom, aby stara matka sa venovala dietatu popoludni, urcite to malemu neprinesie izovaciu v triede u deti. Mozno ty mas nie prave najlepsi vztah ku svokre, ale tento vztah by nemal urcite ovplyvnovat vztah medzi nou a vnukom. Aj stari rodicia su velmi doleziti pri vychove deti.

Skus sa na to pozriet, ako na pozitivum. Ak si vsak myslis, ze to nie je mozne tolerovat, povedz svokre, ze si to nezelas.

Ale ak zakazes synovi stretavky, budes ho izolovat od starej matky.
Zelam ti, aby si nasla tu najspravnejsiu cestu, nie pre teba a svokru, ale pre syna.
Adorable
16.02.19,22:07
Ahoj,ďakujem,syn odchádza so mnou o cc 15h na vlak, s babkou je na hodinách hudby 2x týždenne,(babka učí 3dni v týždni do večera flautu + cez vikendy.bohužiaľ,s babkou sa neučí,chce sa s ňou len hrať,pobyt u starých rodičov vníma ako voľný čas.
Adorable
16.02.19,22:18
Sú to svokrine prestávky medzi hodinami flauty,ktoré učí na rovnakej škole.snazim sa nájsť správnu cestu pre všetkých,potrebujem sa určite porozprávať s triedou,aké signály ma ona keď ma potrebu to riešiť.bola to jej iniciatíva,nie moja. O izolacii od babky nemôže byť reč,bývame 4km od seba...praveze sme mali veľký problém v zaciatkoch mať minimum partnerského a rodinného života,bola u nás po narodení syna od 10-19h denne..Je ťažké napísať do pár viet podstatné.babicky sú vždy prínosom tak či onak,tu však ide o vyváženosť vzťahov rôznych druhov.5 min.prestavky predsa nie sú dostatočné na budovanie hlbších kontaktov. Deti chodia do družiny okrem 2 všetky.tie 2maju 2surodencov,mamu na materskej.vdaka za názor.
alaya1
16.02.19,22:24
je to paradox. Tie co babky nemaju , co by za to dali a tie co maju, to prekaza. Zelam, nech sa rozhodnete spravne.
Adorable
16.02.19,22:35
Neviem správne pomenovať tento stav ale je to niečo ako 'docahovanie',stále ti niečo ponúkam,stále vyžadujem tvoju pozornosť,nenechám ti tvoj priestor,lebo je len ten spoločný-ty a ja (akesi dusenie?) Trápi ma to,lebo nechcem nikomu ublížiť ale mám pocit zo signálov,ktoré dostavam,že tu chýba taky zdravy stred.su to signály od cudzích ľudí (triedna,Vychovavatelka),ktori sú v škole a vnímajú stav ako píšem.mozno mám len paniku a potrebujem celej veci viac a do hĺbky porozumieť,keďže sa jedná o najbližšiu rodinu.chcem,aby moje dieťa zdieľalo primerane rovesnicke kamarátstva nielen povrchne, školu na to vnímam z dostupného ako najlepšiu možnosť a z voľného času s deťmi je vyclenovane.k babičke chodí pravidelne.vdaka,aj toto je na niečo dobré,utriast a upokojiť myšlienky;)
Xanti
16.02.19,22:41
Prečo to učiteľka a vychovávateľka riešia len s tebou. Bolo by vhodné ak by zavolali i tvojho manžela do školy, a aby mu povedali ako to vidia oni. Ty chod s ním ale nezasahuj do toho. Možno cudzí ľudia skôr otvoria oči tvojmu mng. ako ty.
Možno si začne i on všímať to čo vidíš ty a zakročí.
buchač
16.02.19,22:45
Jééééésus marihuana...

Učiteľka ? Donedávna som si myslel, že to je len diagnóza na zasmiatie.
Ale hentá osoba by si zaslúžila ísť na liečenie.
Pomenoval by som aj inak...ale to by už bol neslušný výraz. Ale som toho názoru, že jeden výraz vydá za pár viet. ;)
afrikánka
16.02.19,23:00
Ja ťa chápem, som nevesta aj svokra zároveň. Tiež som prešla niečím podobným a celé som to rozuzlila, až keď som sa sama stala svokrou. Hlavne je to o vzťahu dvoch žien, cudzích žien...dnes môžem povedať, že keď som bola mladá a bola nevestou, tak vo mne bol ten väčší zádrhel. Myslím, že je zbytočné, aby si si kazila vzťah s manželom, musíš pochopiť, že on je tiež dieťa a navždy ním aj pre jeho matku zostane, o to viac, že je to jedináčik. Budem úprimná, aspoň nemusíš "súperiť" s jeho súrodencami, to je veľké plus teraz, aj do budúcna.
Čítam v tvojich komentároch o učiteľke, ktorá dala podnet, buď taktická a nechaj to na ňu, ona je tá, ktorá si má počas vyučovania zabezpečiť poriadok.
Nemaj obavy o syna, nebude to trvať dlho a sám sa od babičky odpúta, je to prirodzený vývoj, preto nič neznásilňuj, aby si neskôr nemala sama zo seba zahanbujúci pocit.
Keby ste mali dve deti, možno by si mala celkom iný názor. Nakoniec...načo takýto postoj ku svokre? Ak máš dobrého manžela, tak si váž jeho matku, štatisticky na prvom mieste v rozvodovosti je neznášanlivosť, ohováranie partnerových rodičov, až potom nasleduje nevera a peniaze.