detvan1
23.08.06,16:32
Chcem sa opýtať, som živnostník a nie som platca DPH.
Minuly mesiac som doviezol tovar od dodávateľa z ČR. Akú čiastku DPH mám zaplatiť ?Kedy mám zaplatiť DPH ďanovému úradu ? Platí sa to štvrťročne alebo koncoročne ? :confused:
ekopo
23.08.06,16:52
Podľa § 7 ods.1 zákona o DPH je zdanitelná osoba povinná podať DU žiadosť o registráciu pre daň pred nadobudnutím tovaru - keď celková hodnota tovaru bez dane je v kalendárnom roku cez 420.000,-Sk z iných členských štátov.. Dovtedy sa vlastne v Tvojom prípade nič nedeje. Doporučujem podrobne evidovať nákup tovaru z EU s ohľadom na obrat.
Monika Kováčová
23.08.06,17:03
Predpokladám, že na faktúre si mal vyčíslenú českú DPH.:)
To je len doplnenie k predchádzajúcej odpovedi.
Paula
23.08.06,17:05
§ 7
Na začiatok (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty.html#hore)

(1) Ak zdaniteľná osoba, ktorá nie je platiteľom, alebo právnická osoba, ktorá nie je zdaniteľnou osobou, nadobúda v tuzemsku tovar z iného členského štátu, je povinná podať daňovému úradu žiadosť o registráciu pre daň pred nadobudnutím tovaru, ktorým celková hodnota tovaru bez dane nadobudnutého z iných členských štátov dosiahne v kalendárnom roku 420 000 Sk.

(2) Žiadosť o registráciu pre daň môže podať osoba podľa odseku 1 aj v prípade, ak hodnota tovaru bez dane nadobudnutého z iných členských štátov nedosiahla v kalendárnom roku 420 000 Sk.

(3) Daňový úrad je povinný osobu podľa odsekov 1 a 2 registrovať pre daň, vydať jej osvedčenie o registrácii pre daň a prideliť jej identifikačné číslo pre daň bezodkladne, najneskôr do siedmich dní odo dňa doručenia žiadosti o registráciu pre daň; tento deň nesmie byť neskorší ako 31. deň po doručení žiadosti o registráciu pre daň; tento deň nesmie byť neskorší ako 31. deň po doručení žiadosti o registráciu pre daň
detvan1
23.08.06,17:06
ďakujem ale tak podľa tohto nič nenahlasujem, ale v daňovom to musím udať ? a pod čím to udať ?:)
Monika Kováčová
23.08.06,17:08
ďakujem ale tak podľa tohto nič nenahlasujem, ale v daňovom to musím udať ? a pod čím to udať ?:)

V akom daňovom? Daňové priznanie k DPH nepodávaš ak nie si registrovaný. Registrovať sa musíš, ak ten tovar mal v kalendárnom roku hodnotu viac ako 420000,-Sk.:eek:
Písal ti to ekopo aj Paula.
detvan1
23.08.06,17:10
Na zahraničnej fakture som mal cenu v KČ ale bez DPH
Monika Kováčová
23.08.06,17:11
Na zahraničnej fakture som mal cenu v KČ ale bez DPH

Ak si nakupoval od platcu DPH je to véééľkýýý problém.
ekopo
23.08.06,17:13
Bol Čech platič DPH? Podľa tohto asi nie.
ekopo
23.08.06,17:15
Ak si nakupoval od platcu DPH je to véééľkýýý problém.

Len zvýrazním "VVÉÉLLKKÝÝÝ problém":):):)
detvan1
23.08.06,17:20
Obchodný partner je platca DPH, ale na faktúre ju neudal.
Monika Kováčová
23.08.06,17:23
:eek: No ale to treba dať čo najrýchlejšie opraviť. Nerozumiem, ako to mohol urobiť... Veď na to, aby fakturoval na Slovensko bez DPH musí mať vaše číslo IČ DPH. Je to DIČ pred ktorým je skratka SK. Nepýtal sa na to číslo?:confused:
detvan1
23.08.06,17:27
Nie nepýtal sa a ja som mu poslal len moje IČO a DIČ. Na faktúre ani nezadal moje IČ pre DPH, svoje DIČ napísal ako IČ pre DPH CZ.......... atď.
ekopo
23.08.06,17:29
A ešte doplním ermon: český partner musí podávať tkzv. "súhrnný výkaz" s uvedením IC DPH partnera v členskom štáte.
ekopo
23.08.06,17:31
V budúcnosti treba uvádzať jasne "nie som platič DPH" , pretože nie všetci majú jasno v tom, čo je ICO, DIC, IC DPH,.
Monika Kováčová
23.08.06,17:32
Na faktúre musí byť napísané, spravidla niekde dole, na základe ktorého paragrafu je tovar oslobodený od DPH. Býva tam aj poznámka, že odberateľ je povinný zaplatiť daň vo svojej zemi. Pozri si to a napíš čo tam je.
detvan1
23.08.06,17:37
žiadna zmienka o oslobodení a ani o zaplatení dani vo svojej zemi, napísal len " tovar zostáva až do úplneho zaplatenia majetkom dodávateľa a že je zapísaný v obchod. registri.ˇ
Mám od neho žiadať novú faktúru s udaním aj DPH, alebo bez ale s klauzulou a DPH.
Ja som mu vravel cez tel a v objednávke mám napísané že nie som platcom DPH.
KEJKA
23.08.06,18:03
má problém dodávateľ, ale aby boli vzťahy čisté...ešte sa s nim dogä´hodni, či dobre rozumel.,
JanaSys
24.08.06,09:08
V ČR majú jedno číslo pre DIČ a ICDPH, takže ten partner automaticky predpokladal, že keď mu dávaš DIČ, si platca DPH.

Treba to urýchlene opraviť, ale aj on má maslo na hlave - ako to mohol vystaviť bez DPH, bez overenia tohto čísla? U nás majú povinnosť obchodníci dokonca odkladať pri zahraničných partneroch potvrdenie z internetu, že zadané číslo je správne. Bez tohto overenia nesmú dať pokyn na vystavenia FA bez DPH.

Ešte dopĺňam : v ČR majú IČO , DIČ = CZ + IČO a pojem ICDPH nepoznajú. Takže ak ČR firma má DIČ CZ 99999999, neznamená to automaticky, že je platca DPH.