ZARA 43
18.02.19,09:18
Moze podnikatel (ak ano akou formou) vyplatit rodinnemu prislusnikovi resp. blizkej osobe (nepodnikatelovi) odmenu za vypomoc tak, aby si mohol tento vydavok uplatnit ako uznatelny? (pr. na zaklade nejakej zmluvy). Ide je jednorazovu zalezitost. Blizka osoba je dochodkovo poistena, teda nejde o nelegalnu pracu resp. moze ist aj o dochodcu.
ivka70
18.02.19,08:30
Treba s nim uzavriet aspon dohodu.
ZARA 43
18.02.19,08:47
dakujem pekne, nepisete ale aku- mam to chapat ako DVP resp. DoBPS (v pripade studenta), ktore zakladaju povinnost odvodu poistneho?
ivka70
18.02.19,08:51
ano
ZARA 43
18.02.19,09:05
dakujem
veronikasad
18.02.19,09:15
Riesis vyplatu spatne za rok 2018? O vykon akej prace ide?
ZARA 43
18.02.19,09:31
Su to rozne drobne prace na prevadzke, suvisiace s jej chodom, napr. vykladanie tovaru z auta, vykopove prace atd . Moze podnikatel vyplatit odmenu (jednorazovo) za vykonanie takemuto rodinnemu prislusnikovi, ktory je inak dochodkovo poisteny, teda nie je to tzv. cierna praca a moze si to uplatnit zaroven ako vydavok podnikatel? Aby to bolo samozrejme oficialne v poriadku a spokojnost na oboch stranach?
veronikasad
18.02.19,09:50
Pokial ide o prace vykonávané v roku 2019 starobnym dôchodcom, je možné s nim uzatvoriť dohodu s odvodovou vynimkou, ak mesacna odmena nepresiahne 200€, odvody nebude platit zamestnanec, zamestnavatel len minimalne (urazove s garancne poistenie). Pri prijme do polovice rocnej NCZD sa mu celá zrazená daň vráti.


K špekuláciám pri znižovaní základu dane v case podávania DP sa vyjadrovať nebudem
kn-alka
18.02.19,10:00
... ale je to čierna práca, nakoľko si za prácu zaplatil, ale neplatil si za nich odvody.
Ak si chce podnikateľ dať niečo do výdavkov, musí ich ZAMESTNAŤ a odvádzať odvody.
Ak je niekto dôchodkovo poistený, môže rodinnému príslušníkovi vypomáhať bez zmluvy, ale BEZODPLATNE, takže zadarmo.
ZARA 43
18.02.19,10:58
Dakujem za uzitocne komentare. Som vo viacerych skupinach, kde si uctovnici navzajom radia a pomahaju svojim klientom. Prispevky su rozne, aj sa sa nad nimi pousmejem, ale nechavam si to pre seba. Vzdy sa vsak najde, kto si potrebuje do niekoho resp. nieco "rypnut". Rozmyslam, ci je to tym, ze si tak dotycny riesi nejaky svoj komplex alebo o co mu vlastne ide. Ak moja otazka a jej objasnovanie vyznela ako spekulacia, potom posledna veta mi vychadza podla vyssie skonstatovaneho. Ospravedlnujem sa, ze otazka bola vobec polozena. Vacsina sa snazi vyuzit vsetky mozne dostupne prostriedky,samozrejme v zmysle platnej legislativy. Zastavam nazor, ze len tzv. samovrah moze robit nelegalne veci, pretoze ten na rozdiel od "vyssieho manazmentu tejto krajiny" je lahko postihovatelny. Bez akejkolvek urazky chcem podotknut ze vela ludi funguje na baze : "Vodu kazem, vino pijem.... a tvarim sa pri tom ako majster sveta. Este raz dakujem a na "upokojenie" dodavam, ze otazka resp. predmet sa tyka roku 2019, kedze dotycny podnikatel ma uz DP davno hotove :)
veronikasad
18.02.19,12:12
Radu ako riešiť rok 2019 si dostala, tak naozaj nechápem tvoj komentár. Na môj komentár pod zadaním temy, či sa to týka roku 2018 si neodpovedala.
veronikasad
18.02.19,12:19
Keď už si tak na mňa vyletela, nedá mi ... Si na porade 6 rokov, porada funguje v duchu hesla "Radíme si navzájom" - kolkým si za toto obdobie poradila ty ?