DiniMima
18.02.19,10:26
Dobrý deň,
Potrebovala by som radu, vás názor.
Mame podpísanú zmluvu so ZSE o odbere elektriny. V nej mame číslo elektromeru, ktoré nám oni sami zapojili a nám následne oznámili do mailu zákaznícke číslo, ktoré sme mali nahlásiť pri telefonickom uzatváraní zmluvy, ktorá bola vopred prichystana. Za tento elektromer sme platili elektriku vždy správne podľa toho ako nám oni ukladali v zmluve a faktúre. Zistilo sa však ze pravdepodobne elektromer, ktory mame v zmluve a za kt. platíme je nášho suseda. Jeho byt je naň pravdepodobne napojený. On ma zas v zmluve pravdepodobne náš a za ten aj platil. Problém nastáva v tom ze jeho reálna spotreba je pravdepodobne v tom prípade nižšia ako v skutočnosti platil. Elektromer jeden aj druhý sú pred bytovkou v skrinke od ktorej má kľúče správca. Vždy keď bola otvorená sme si kontrolovali elektromer. Nakoľko však nám odkedy sme prevzali byt od developera bolo povedané každému koho je ktorý elektromer, tak sme skontrolovali každý ten svoj, kt. sme mali v zmluve. Nemali sme dôvod pochybovať o tom ci náš je naš. Všetky spotrebiče mame A +++ a snažíme sa aj šetriť. Celý byt však máme všetky byty napojené na elektriku.
Chcela by som Vás poprosiť o radu, názor. Neviem ci sa už niekto s takouto závažnou chybou stretol. Na nete som čítala o prípadoch kedy v zmluve bolo správne číslo elektromeru ale na faktúre odpísali iného elektromer a dokonca museli zaplatiť aj úroky. Príde mi však zcestné aby keď sme poctivo plnili si zmluvu, platili faktúry mali platiť za 3rocny rozdiel aj s úrokmi. My sme žiadnu chybu neurobili a toto je výlučne chyba zse alebo technika ktorý zapájal elektromery. Co sme zistili sme hneď nahlásili ZSE pretože je samozrejme nefer voči susedovi ak sa potvrdí že platil viac ako mal. ZSE by mu malo vrátiť peniaze..
Počula som na toto zatiaľ 3 názory.
Jeden je ze budeme musieť zaplatiť všetko aj s úrokmi. Druhý že len rozdiel. Tretí že je to výlučne ich chyba a nám majú spraviť novú zmluvu a podla nej mame ísť odkedy chybu potvrdí technik.
Myslíte si že ZSE bude v práve ak bude od nás chcieť vymáhať peniaze hoc mi sme si zmluvné podmienky plnili? Chápete ved aj človek keď podpise zmluvu v ktorej má veci na ktorých sa ale ústne nedohodol aj tak ju musí plniť.
Prosím len o seriózne názory, nie sak co ved to zaplaťte. Trojročný rozdiel plus úroky to nieje 5korun ani sranda.
Chobot
18.02.19,10:01
Stalo sa mi podobné, alebo to isté. Onoho času ZS distribúcia menila v bytovke celoplošne elektromery. Dohodli termín, vymenili, podpísal som prevzatie. U dodávateľa potom niekto spravil chybu pri prepisovaní čísla EM a faktúra mi prišla na susedovu spotrebu. Už si nepamätám, ako som na to prišiel a po akom čase, ale bolo to v r. 2014. Ja som si prezieravo urobil pri výmene EM fotky aj toho pôvodného aj toho nového.

Po obdržaní faktúry som ju písomne - mailom reklamoval - tu je mail:

Dobrý deň.
>
>Chcel by som vzniesť námietky voči vyúčtovaniu elektriny (faktúra v prílohe), ktorú ste mi zaslali dňa 26..2.2014. Podľa faktúry bol konečný stav elektromera dňa 12.2.2014 31995 kWh. V tom čase sa uskutočňovala výmena elektromerov, preto som stav dňa 13.2.2014 kontroloval a elektromer č. 3324748 ukazoval stav 31891 kWh, čo je o 104 kWh menej, než je na faktúre. Ako dôkaz prikladám foto elektromera zo dňa 13.2.2014 o 7:40.
>
>Vami uvedený stav na elektromeri nikdy nebol, nakoľko pri demontáži počas výmeny dňa 16.2.2014 bol stav 31908 kWh.
>
>Nie je mi známe, odkiaľ ste údaj 31995 kWh získali, ale tento stav nezodpovedá skutočnej spotrebe.
>
>Prosím o preverenie údajov ako aj samotnej faktúry a zaslanie informácie, odkiaľ ste získali údaj o konečnej spotrebe dňa 12.2.2013.
>
>S pozdravom,

Potom niekto prišiel, preveril to a potvrdili mi, že mám pravdu. Urobili opravnú faktúru mne aj susedovi. Žiadne sankcie, všetko sa dalo do poriadku.

Takže ak si si istý, že je to naopak, napíš reklamáciu dodávateľovi elektriny. Preveria a napravia. Vidím, že ty si na to prišiel až po 3 rokoch. Neviem, ako to vyrieši dodávateľ v tomto prípade. U nás to bolo tuším krátko po výmene, v prvom fakturačnom období. Či ti prepočítajú všetky roky .. alebo len začnú od opravy evidovať novú spotrebu - kto vie. Ale daj to do poriadku čo najskôr.
DiniMima
18.02.19,10:36
Prišlo sa na to po 3rokoch. Lebo čísla elektromerov sedeli aj s tým co je v zmluve aj s tým co je na faktúre. Reálne však byt mame zapojeny na ten elektromer, kt. ma ten druhy v zmluve. Blbé je ze Elektromery za celú bytovku, 4byty, sú v v skrinke pred domom zamknuté a neoznačené. Rozoznávali sme si ich len podľa toho čo je v zmluve so ZSE.
Teraz príde vyrovnanie za 3roky a môžme sa aj zbláznit...
Nahlasili sme to hneď ako sme to zistili..
Ďakujem za názor a radu ;)