brankogranko
20.02.19,07:30
Zdravím,
Nastúpil som do práce na trvalý pracovný pomer s dobou určitou (1rok), kde som požiadal o vyplácanie príspevku na doplnkové dôchodkové sporenie. Personalistka ma odbila, že vzhľadom na uvedenú dobu určitú nie som kmeňový zamestnanec, preto si nemôžem žiadať o vyplácanie DDS. V kolektívnej zmluve je uvedené, že zamestnávateľ bude poskytovať mesačne peňažný príspevok kmeňovým zamestnancom.
Vopred ďakujem za radu a ospravedlňujem sa, ak to už bolo niekde v minulosti prejednávané.
Tweety
20.02.19,06:38
Kmeňoví zamestnanci, to sú stáli zamestnanci s PZ na dobu neurčitú.
brankogranko
20.02.19,07:29
Má to oporu niekde v zákone, alebo je to len Váš názor?
Jedná sa o pozíciu štatutára. Mať zodpovednosť, to áno, ale požívať isté benefity už nie?
Tweety
20.02.19,08:58
Pracuješ cez agentúru?
misoft
20.02.19,09:26
Zamestnanec a kmeňový zamestnanec je pojem, ktorý sa často používa. Aký je rozdiel. Kým zamestnancovi na PP na dobu URČITÚ môže byť PP znova predĺžený na ďalšiu dobu, ale aj NEMUSÍ byť predĺžený (vtedy už nie je zamestnancom po uplynutí doby). Kmeňový zamestnanec je v PP na dobu neurčitú (t.z. natrvalo) a znamená to, že zamestnávateľ už nemusí riešiť predĺžovanie nového PP (resp. predĺžovanie) - podľa toho i to DDS sa takto rieši (pretože s tým sú tiež problémy s prihlasovaním a odhlasovaním. U kmeňového po prihlásení toto už nemusí tak často riešiť.
DDS nie je BENEFIT. Je to doplnkové poistenie - TVOJE poistenie a zamestnávateľ ho za teba odvádza.
Vyjasni si pojem benefit.

A ešte poznámka: u "kmeňových" zamestnancov sa ráta s kariérnym postupom. Ty - ako štatutár - zatiaľ si na najnižšom rebríčku, pokiaľ nebudú s tebou spokojní, PP po uplynutý doby sa ukončí (nepredĺžia zmluvu).
mimotemy
Syn šiel pracovať do automobilky - (vtedy) tri roky pracoval na dobu určitú s predĺžovaním. Po uplynutí (podľa ZP) sa mu zmenil stav na dobu neurčitú a stal sa "kmeňovým" zamestnancom - a zároveň začal jeho kariérny postup. Kým tri roky bol len "operátor výroby" (rozumej montér) - teraz už ako vyškolený zamestnanec je preradzovaný na nové linky a nové modely automobilov (momentálne pracuje na linke Audi Q8, alebo Porsche Cayenne), má pod sebou svoju pracovnú skupinu, za ktorú zodpovedá (ale nie je ešte vedúci smeny - možno i to raz bude :D)
Oliwa
20.02.19,10:13
Kmeňový zamestnanec je ten, o ktorom "náčelník kmeňa" rozhodne, že ho prijme do svojho kmeňa, aby preňho pracoval. :D
kvjetecko
20.02.19,10:25
ak je príspevok zamestnávateľa, tak samozrejme je to benefit. preto to od zamestnávateľa žiada. keby nechcel príspevok, môže si sporiť sám do ponožky alebo sa na to vykašľať.
Taynee
20.02.19,12:44
Ako máte zadefinovaný príspevok na DDS zo strany zamestnávateľa v internom predpise?
Jana Motyčková
20.02.19,13:37
Definícia kmeňového zamestnanca nie je v žiadnom zákone a ani sa v žiadnom zákone sa tento pojem nepoužíva. Ak sa používa v kolektívnej zmluve, či internom predpise, mal by tam byť definovaný.
misoft
20.02.19,14:00
BINGÓÓÓ :D:D:D
brankogranko
25.02.19,13:01
Nie, nepracujem cez agentúru. Som riadnym zamestnancom, s pracovným pomerom na dobu určitú. Chcel som si prispievať na doplnkové dôchodkové poistenie, ale zamestnávateľ mi príspievať odmietol s tým, že nie som kmeňový zamestnanec. Preto sa pýtam, či to má niekde oporu v zákone. Či majú personalisti s nejakým prihlasovaním a odhlasovaním problém je z tohto pohľadu irelevantné. Ak nie je nikde v zákone jasne definované (a ja som doteraz nič také nenašiel) kto je a kto nie je kmeňový zamestnanec, tak je to potom na ľubovôli personalistky, koho za kmeňového zamestnanca považuje a koho nie. A s tým teda nesúhlasím. Ja môžem rovnako oponovať, že sú len buď kmeňoví zamestnanci alebo dohodári. Chcel som poznať jasnú definíciu, nie dohady ako by to asi malo byť. A keďže vidím, že oporu v zákone to nemá, tak je to právna medzera a podľa toho sa aj zariadim.
brankogranko
25.02.19,13:07
Problém je v tom, keď kmeň náčelníka nemá a začne rozhodovať o tom, či nový náčelník bude z ich kmeňa alebo nie. Náčelník prešiel istou formou výchovy a nechcel hneď vykopávať vojnové sekery, ale teraz vidí, že pár sqow asi pošle do večných lovísk.