DJL
24.08.06,07:00
Manzelka zamestnanca je na materskej dovolenke, dieta ochorelo.
Ma zamestnanec narok na OCR (platene alebo neplatene),
ak:
1. chore je iba dieta
2. chori su dieta aj manzelka.

Vdaka za nazory.
Nika
24.08.06,05:08
Podmienky nároku na ošetrovné:

uznanie potreby ošetrovania alebo starostlivosti lekárom zdravotníckeho zariadenia z dôvodu
ošetrovania chorého dieťa, chorého manžela, chorej manželky, chorého rodiča alebo chorého rodiča manžela (manželky) (ďalej len "ošetrovanie"), alebo
starostlivosti o dieťa do desiatich rokov veku, ak
dieťaťu bolo nariadené karanténne opatrenie
predškolské zariadenie alebo zariadenie sociálnych služieb, v ktorých sa poskytuje dieťaťu starostlivosť, alebo škola, ktorú dieťa navštevuje, boli rozhodnutím príslušných orgánov uzavreté alebo v nich bolo nariadené karanténne opatrenie alebo
fyzická osoba, ktorá sa inak o dieťa stará, ochorela, bolo jej nariadené karanténne opatrenie alebo v súvislosti s pôrodom bola prijatá do ústavnej starostlivosti zdravotníckeho zariadenia, a preto sa nemôže o dieťa starať (ďalej len "starostlivosť o dieťa")
vznik potreby ošetrovania/starostlivosti o dieťa v období
trvania nemocenského poistenia
po jeho zániku počas trvania nároku na výplatu nemocenskej dávky
v ochrannej lehote
zamestnanec má nárok na ošetrovné, ak nemá príjem, ktorý sa považuje za vymeriavací základ
nárok na ošetrovné zamestnanca nezávisí od plnenia povinností zamestnávateľa platiť a odvádzať poistné na nemocenské poistenie
povinne nemocensky poistená samostatne zárobkovo činná osoba a dobrovoľne nemocensky poistená osoba musí mať zaplatené poistné na nemocenské poistenie v správnej sume od vzniku nemocenského poistenia do konca kalendárneho mesiaca predchádzajúceho kalendárnemu mesiacu, v ktorom vznikla potreba ošetrovania/starostlivosti o dieťa, a to spravidla v lehote do konca kalendárneho mesiaca, v ktorom vznikla potreba ošetrovania/starostlivosti o dieťa (výnimky, ak potreba ošetrovania/starostlivosti o dieťa vznikne v kalendárnom mesiaci, v ktorom vzniklo poistenie prvýkrát alebo v ochrannej lehote)
povinne nemocensky poistená samostatne zárobkovo činná osoba a dobrovoľne nemocensky poistená osoba – pri posudzovaní podmienky zaplatenie poistného na nemocenské poistenie sa toleruje suma dlžného poistného na nemocenské poistenie ku dňu splatnosti poistného v úhrne nižšia ako 100 Sk
DJL
24.08.06,05:33
Podmienky nároku na ošetrovné:

uznanie potreby ošetrovania alebo starostlivosti lekárom zdravotníckeho zariadenia z dôvodu
ošetrovania chorého dieťa, chorého manžela, chorej manželky, chorého rodiča alebo chorého rodiča manžela (manželky) (ďalej len "ošetrovanie"), alebo
starostlivosti o dieťa do desiatich rokov veku, ak
dieťaťu bolo nariadené karanténne opatrenie
predškolské zariadenie alebo zariadenie sociálnych služieb, v ktorých sa poskytuje dieťaťu starostlivosť, alebo škola, ktorú dieťa navštevuje, boli rozhodnutím príslušných orgánov uzavreté alebo v nich bolo nariadené karanténne opatrenie alebo
fyzická osoba, ktorá sa inak o dieťa stará, ochorela, bolo jej nariadené karanténne opatrenie alebo v súvislosti s pôrodom bola prijatá do ústavnej starostlivosti zdravotníckeho zariadenia, a preto sa nemôže o dieťa starať (ďalej len "starostlivosť o dieťa")

vznik potreby ošetrovania/starostlivosti o dieťa v období

trvania nemocenského poistenia
po jeho zániku počas trvania nároku na výplatu nemocenskej dávky
v ochrannej lehote
zamestnanec má nárok na ošetrovné, ak nemá príjem, ktorý sa považuje za vymeriavací základ
nárok na ošetrovné zamestnanca nezávisí od plnenia povinností zamestnávateľa platiť a odvádzať poistné na nemocenské poistenie
povinne nemocensky poistená samostatne zárobkovo činná osoba a dobrovoľne nemocensky poistená osoba musí mať zaplatené poistné na nemocenské poistenie v správnej sume od vzniku nemocenského poistenia do konca kalendárneho mesiaca predchádzajúceho kalendárnemu mesiacu, v ktorom vznikla potreba ošetrovania/starostlivosti o dieťa, a to spravidla v lehote do konca kalendárneho mesiaca, v ktorom vznikla potreba ošetrovania/starostlivosti o dieťa (výnimky, ak potreba ošetrovania/starostlivosti o dieťa vznikne v kalendárnom mesiaci, v ktorom vzniklo poistenie prvýkrát alebo v ochrannej lehote)
povinne nemocensky poistená samostatne zárobkovo činná osoba a dobrovoľne nemocensky poistená osoba – pri posudzovaní podmienky zaplatenie poistného na nemocenské poistenie sa toleruje suma dlžného poistného na nemocenské poistenie ku dňu splatnosti poistného v úhrne nižšia ako 100 Sk
Vdaka za odpoved, ja by som to potreboval vysvetlit tak nejako lopatisticky sposobom ano/nie:) .
Z hore citovaneho mi vyplyva, ze ak to lekar potvrdi, vsetko je OK bez ohladu na to, ze doma je aj manzelka na materskej?-zamestnavatel to vie, bude sa cudovat, preco su obaja rodicia doma.
Tweety
24.08.06,06:28
Manzelka zamestnanca je na materskej dovolenke, dieta ochorelo.
Ma zamestnanec narok na OCR (platene alebo neplatene),
ak:
1. chore je iba dieta
2. chori su dieta aj manzelka.

Vdaka za nazory.
Samozrejme, že má nárok , ak bude potvrdenie od lekárka, niet o čom diskutovať. V zákone nie je žiadne obmedzenie,ktoré by tomu v takom prípade bránilo.:cool:
Majka_Betka
30.10.08,14:12
dobry den prosim poradte mi ochorelo mi dieta a chcem pri nom zostat doma, len neviem ci si mam nahlasit dovolenku, alebo si radsej dat vypisat OCR? Dakujem
Chobot
30.10.08,14:57
dobry den prosim poradte mi ochorelo mi dieta a chcem pri nom zostat doma, len neviem ci si mam nahlasit dovolenku, alebo si radsej dat vypisat OCR? Dakujem

Vieš čo, buď si zober dovolenku alebo sa daj vypísať na OČR. Je to čisto len na tebe, ako sa rozhodneš. Dovolenka je finančne výhodnejšia.
veronikasad
30.10.08,15:11
dobry den prosim poradte mi ochorelo mi dieta a chcem pri nom zostat doma, len neviem ci si mam nahlasit dovolenku, alebo si radsej dat vypisat OCR? Dakujem
Náhrada za dovolenku je vo výške priemerného zárobku za predchádzajúci štvrťrok. Výška ošetrovného je 55 % denného vymeriavacieho základu za predch. kal. rok, ak pracovný pomer trval.Ošetrovné vypláca od 1. dňa sociálna poisťovňa. Rozhodnutie je na tebe ...
Majka_Betka
30.10.08,18:02
Dakujem vam za rady skusim to s tou dovolenkou, ked mame paragrafy a OCRky tak nam to kratia na bonusoch... predsa nemozem nechat chore dieta same doma... no nic, dakujem a pekny vecer
viktora
02.11.08,21:17
Dobrý večer,chcem sa poradiť-som na rd, platím si dnp-od štvrtku ma strašne boli zub-v piatok som už nevydržala a bola som na pohotovosti..zub mi otvorili...ale aj tak mám stále bolesti, omnoho menšie-ale aj tak..mam pocit akoby som mala zapálenú kosť..bolesť mi bije do ucha..je možné, aby bola so mnou sestra na očerke?platí si dnp. Alebo sa mám radšej dať vypísať na pn?-A dalšia otázka-vypíše mi to zubárka alebo obvodný lekár...? dakujem moc...
Chobot
02.11.08,22:33
Dobrý večer,chcem sa poradiť-som na rd, platím si dnp-od štvrtku ma strašne boli zub-v piatok som už nevydržala a bola som na pohotovosti..zub mi otvorili...ale aj tak mám stále bolesti, omnoho menšie-ale aj tak..mam pocit akoby som mala zapálenú kosť..bolesť mi bije do ucha..je možné, aby bola so mnou sestra na očerke?platí si dnp. Alebo sa mám radšej dať vypísať na pn?-A dalšia otázka-vypíše mi to zubárka alebo obvodný lekár...? dakujem moc...

Pokiaľ ti to vypíše tvoj obvodný lekár, tak môže byť s tebou aj sestra na OČR.

Môžeš sa vypísať aj na PN, aj oboje môžeš - PN je tvoja záležitosť a OČR je sestrina vec.
viktora
03.11.08,07:57
Dakujem...myslela som že to prejde..ale ta bolest sa dnes nedá vydržať..najprv navštívim zubára..
Ak som dobre pochopila-to zn., že ja môžem byť pn a súčasne sestra so mnou na očr? aj tak sa dá??
Chobot
03.11.08,08:12
Dakujem...myslela som že to prejde..ale ta bolest sa dnes nedá vydržať..najprv navštívim zubára..
Ak som dobre pochopila-to zn., že ja môžem byť pn a súčasne sestra so mnou na očr? aj tak sa dá??

Pokiaľ si na RD, tak v prípade práceneschopnosti môžeš poberať nemocenské dávky, pokiaľ si dobrovoľne nemocensky poistená a máš na dávky nárok. Pokiaľ si neplatíš dobrovoľné poistenie, tak nebudeš mať nárok na nemocenské dávky a samotná PN-ka ti je na nič - veď neprítomnosť v práci nemusíš dokladovať.

Ale pokiaľ si tak chorá, že potrebuješ starostlivosť a uzná to aj tvoj ošetrujúci lekár, môže k tebe na dobu tvojej choroby niekoho prideliť vo forme ošetrovania člena rodiny. Vtedy tá osoba bude mať v práci ospravedlnenú neprítomnosť a poberať nemocenské dávky.