steven82
24.08.06,07:21
Dobry den. Potreboval by som poradit v takej to veci... Mam 3 spolocnosti, pricom spolocnost L vlastni akcie spolocnosti A a chce ich predat spolocnosti S. Kedze ide o moje spolocnosti tak ucelom predaja nie je dosiahnut zisk ale spravit to tak aby mi z tejto transakcie nevyplivali ziadne danove povinnosti.
Spolocnost L nadobudla akcie spol. A za istu nadobudaciu cenu C. V sucasnosti ale v uctovnictve uz maju inu uctovnu hodnotu, kedze tam vznikol ocenovaci rozdiel. Ja uvazujem takto, ak pred predajom preuctujem ocenovaci rozdiel z ucta 414 spat na ucet 061. a potom budem realizovat predaj tak kedze obstaravacia cena sa bude rovnat predajnej tak to bude danovo uznany naklad a tym padom zisk z transakcie bude 0. Mozem to takto zrealizovat? Je moje uvazovanie spravne?? Dakujem. Stevo
Lubkka
24.08.06,09:28
U nas je zauzivany nasledovny postup:

- nadobudacia cena akcii je napr 1000sk = 561 / 061 (ak ide o zaknihovane akcie tak datumom zmenoveho vypisu od centralneho depozitara, ak o listinne tak datumom preberacieho protokolu)
- rozpustenie ocenovacieho rozdielu 200sk = 414 / 061 (rovnakym datumom ako predchadzajuci zapis)
- predajna cena 1000sk = 315 / 661 podla zmluvy o prevode akcii

Ide o danovy naklad aj vynos.... vid § 19, 2, f (ak pravdaze pocas roka nebudes mat ine obchody s cennymi papiermi z ktorych by si dosiahol stratu)