bocan123
20.02.19,12:03
Počas manželstva som dedil byt po rodičoch. Peniaze z predaja tohoto dedeného bytu som investoval počas manželstva do kúpy našeho daľšieho spoločného bytu. Ako to bude s touto mojou investíciou po rozvode? S manželkou žiadnu dohodu o investovaní týchto penazí spísanú nemám. Dakujem.
Chobot
20.02.19,12:33
Ja ti odpoviem príbehom môjho kamaráta.

Ten vlastnil 2 izbový byt. Potom si našiel priateľku s dieťaťom. Nasťahovala sa k nemu. Keďže 2 izby boli pre 3 ľudí málo, nahovorila ho, aby byt vymenili za väčší. On teda predal byt, a kúpili si spolu väčší byt. On dal na byt všetky peniaze z toho dvojizobového a na zvyšok si zobrali spoločne úver. Manželia neboli. Nový byt nadobudli do podielového spoluvlastníctva - 1/2 a 1/2.

Po niekoľkých rokoch sa rozišli. Ona si nárokovala na vyplatenie z bytu. Samozrejme požadovala 1/2 hodnoty bytu. Ich spor riešili aj právnici a tuším nakoniec rozhodol súd. Chalanisko musel vyplatiť 1/2 hodnoty bytu (po odpočítaní zostatku úveru). Hlavným argumentom bolo, že ona je legitímnym vlastníkom polovice bytu. Je jedno, kto koľko do bytu pri kúpe dal. Mali si vtedy podľa vkladov nastaviť vlastnícke podiely. Keďže tak neurobili, mal smolu. Vtedy bol zamilovaný a na také veci nemyslel.

Vy ste manželia. Ty si predal byt a vložil si peniaze do manželstva - spolu ste kúpili spoločný byt, prredpokladám, že je v BSM 1/1. Takže manželka je legálnym vlastníkom polovice bytu.

Môžeš sa skúsiť súdiť, ťažko povedať dopredu, akú máš šancu. Taktiež treba ale povedať, že každý prípad je individuálny a že keď v tom prípade, ktorý som písal, súd rozhodol v prospech jeho priateľky, u teba to môže byť inak. Teraz ti nikto jednoznačne nepovie, kto je v práve. To by rozhodol jedine sudca.

Skús si pozrieť niektoré rozsudky, kde sa rozhodovalo o vysporiadaní BSM a bytu alebo domu.
Mária27
20.02.19,12:57
Ak si kúpil byt len z tvojho dedičstva, mal byť ten byt v tvojom výlučnom vlastníctve.
Ak ste do bytu dali aj nejaké spoločné peniaze, byt je v BSM, ktoré by ste po jeho zániku po rozvode vyporiadali s ostatným majetkom. Podobne ako byt v BSM môžete vyporiadať majetok aj vtedy, keby mal byť ten byt len tvoj, ale ste ho dali zapísať ako BSM.

Pri vyporiadaní BSM sa použije § 150 občianskeho zákonníka tak, že z masy BSM sa odpočíta tvoja vložená suma, ktorá patrí tebe, zvyšok sa delí napoly. Tvoje peniaze vložené do spotreby samozrejme už v BSM nie sú. Rovnako samozrejme by si mal dokázať, že si do bytu vložil tvoje výlučné peniaze.

§ 150
Pri vyporiadaní sa vychádza z toho, že podiely oboch manželov sú rovnaké. Každý z manželov je oprávnený požadovať, aby sa mu uhradilo, čo zo svojho vynaložil na spoločný majetok, a je povinný nahradiť, čo sa zo spoločného majetku vynaložilo na jeho ostatný majetok. ...
https://www.slov-lex.sk/pravne-predpisy/SK/ZZ/1964/40/20190130
bocan123
23.02.19,15:52
Dakujem za reakciu ...moc nadšený veru nie som :-(
bocan123
23.02.19,15:54
Dakujem! Takže to znamená, ked doložím moju investíciu z dedičstva do kúpy noveho bytu, ktorý je už v BSM, tak mi súd túto investíciu odráta z majetku spoločného, táto suma pôjde len mne z predaja a zbytok sa delí pol na pol? :-) Dajukem za reakciu :-)
Mária27
23.02.19,16:06
tak