Katka0208
20.02.19,18:24
Prosím, potrebujem súrnu radu. Slovenský platiteľ dph chce faktúrovať stavebné resp. montážne práce (spadajú do sekcie F klasifikácie CPA), no nemeckému platiteľovi dph registrovanému pre dph iba v nemecku. Musím tieto služby faktúrovať vrátane dph??? A ak by bol nemecký platiteľ registrovaný i v SR pod slovenským ič dph, v tom prípade by to bola fakturácia bez dph? Resp. ak by som sa ja ako slovenský platiteľ zaregistroval v nemecku,... ? Neviem ako z toho von, ide mi o to, či je nejaká možnosť fakturácie týchto stavebných prác bez dph? Prosím o radu :(
KloferHladny
20.02.19,17:38
Pozri https://podpora.financnasprava.sk/183678-služby-vzťahujúce-sa-k-nehnuteľnosti---miesto-dodania

Otázka č. 2 - Stavebné práce dodané slovenským platiteľom na nehnuteľnosti nachádzajúcej sa v SR
Slovenský platiteľ poskytol pokrývačské práce na nehnuteľnosti nachádzajúcej sa v SR pre podnikateľa, ktorý má sídlo v ČR. Ako ma slovenský platiteľ vystaviť faktúru? Uvedie slovenskú daň?
Odpoveď
Miesto dodania je SR – tam, kde sa nachádza nehnuteľnosť. Z uvedeného vyplýva, že daň je splatná v SR. Slovenský platiteľ vo faktúre uvádza slovenskú DPH. Dodané práce uvádza v daňovom priznaní v riadku 03 a 04. V kontrolnom výkaze sa predmetné služby uvádzajú v časti A1.

Záver: Fakturuješ s DPH. Ak by sa dodatočne registrovali pre DPH, môžu si DPH vypýtať cez prvé riadne daňové priznanie.
Katka0208
20.02.19,17:41
Ale ja faktúrujem služby, ktoré boli vykonávané v nemecku, nie v SR
Tweety
20.02.19,17:44
Miesto dodania je v DE, fakturujeś s prenosom DP.
KloferHladny
20.02.19,17:45
To nie je predmetom slovenskej DPH, ale nemeckej. Musíš pozrieť Nemecký zákon o DPH, či Ti tam nevznikne povinnosť registrácie, daňová povinnosť ...
KloferHladny
20.02.19,17:46
Každopádne vystavíš faktúru bez slovenskej DPH
Katka0208
20.02.19,17:51
Takže tým pádom budem teda faktúrovať bez DPH? Uff... neviem, dnes naraz veľa nakopených problémov a už neviem kadiaľ kam... Len zistiť či sa nemá registrovať v nemecku? Ďakujem krásne za pomoc tu i vedľa :)
mondes
20.02.19,20:19
Keďže nehnuteľnosť sa nachádza v DE, faktúruješ bez DPH s prenosom DP.
Katka0208
21.02.19,05:28
nemyslím, že v tomto prípade platí § 69, keďže Nemec je registrovaný iba pod nemeckým ič dph... či?