julior21
20.02.19,19:48
Asi pred 18ctimi rokmi sme kupili polhektarovy oploteny pozemok.Vtedy nas vobec nenapadlo dat si na novo vymerat pozemok ci sedi s oplotenim.O niekolko rokov pozdejsie sme sa rozhodli ze si postavime chatu.Kedze uz tam bola vybetonovana plocha a na nej unimobunka a poda bola vedena ako orna,musel som dat vynat urcitu plochu na stavebny pozemok,vsetko bolo ok chata stoji kolaudacia prebehla ,teda prva.Minuly rok sme k chate pristavili priestor 2x6m,vsetko s geometrickym planom,dalsia kolaudacia ok.Ja cely spokojny,ze mam vsetko pravne tak ako ma byt,az do chvile kym sused z pravej strany zacal uvazovat o predaji svojho pozemku,ktory ma rovnaku vymeru ako moj. Zhodou okolnosti geodet,co mi robil dva geometricke plany,aj pri chate,aj pri pristavbe.Prve meranie pri vynatku mi robil iny geodet.No konecne k veci.Prvy geodet mi pri merani vravel ,ze susedov pozemok mierne zachadza do mojho,podla oplotenia.Nejak som to neriesil kedze vravel o nejakom metri no na dlzku asi sto metrov,no teraz ked to chce predat,chcel som dat aj ten rozdiel do poriadku a dohodli sme sa ze to vymeria tak ako to ma byt,avsak realita ukazala uplne nieco ine,moj pozemok je az 10 metrov v jeho,takze cela chata podla katastra by mala byt u neho a z lavej strany sused siaha az do polovice mojho pozemku.Sam si kladiem otazku ako je to mozne preco ma nik skor neupozornil ze je to az taky rozdiel a merali to dvaja geodeti?Z akeho bodu vobec vychadzali pri merani ?Teraz vobec neviem co mam robit,sused geodet tvrdi,ze si to povymiename,no co na to sused z lavej strany,ak nebude suhlasit,a ak hej,chata oznacena na katastri,vobec nebude sediet z realitou.Tie pozemky su dva obdlzniky,ktore by mali ist mierne sikmo k ceste,no realne idu kolmo,v podstate keby sa mierne pootocili,vsetko by sedelo no to sa na katastri neda .V podstate vsetci mame trojuholniky u susedov,z vrchu ma jeden sused u mna,zo spodu ja u neho a tak je aj vedla u druheho suseda a ja neviem co dalej,viete niekto poradit čo mam robit? Ja som uplne bezradny,fakt sa da len dohodnut medzi susedmi?Parcely ktore sa nam križuju su parcely typu E posielam aj orientačne ortofoto Dakujem.
Mária27
20.02.19,19:48
Parcela registra E je parcela zapísaná v katastri, ale jej hranice nie sú v teréne viditeľné (na rozdiel od parciel registra C, ktorých hranice sú v teréne viditeľné). Pri týchto parcelách sú veľmi často nezrovnalosti.
Je možné požiadať príslušnú správu katastra o opravu chyby v katastrálnom operáte, nebýva s tým problém. Zmena na C parcely je môžné urobiť geometrickým plánom na obnovu pôvodnej parcely. Geodeti sa v tom vyznajú.
julior21
21.02.19,22:04
Ďakujem za reakciu,no môj geodet nevidi len to že sa musime ako susedia vysporiadat medzi sebou
Mária27
22.02.19,07:01
a čo vidí?
vicktor
22.02.19,07:52
Necital som cele zadanie ...
Ja som pred 20 rokmi kupil pozemok na stavbu RD. Este pred kupou som zavolal geodeta na premeranie, vsetko OK. Pred rokom som poziadal o inu nevyuzivanu parcelu za plotom. Statna firma dal podmienku vsetko zamerat a geodet novou metodou pomocou GPS spravil take vykresy, ze moja parcela "je inde", cela ulica je posunuta, novozamerane parcely sa krizia so starozameranymi.
Jarka 1
22.02.19,08:00
No, vidím, že nie som sama s takýmto problémom. Na katastri sú z toho paf. Z toho, že by sa teraz zrazu mali riešiť celé ulice. Geodetovi to odmietli prijať a už tri mesiace čakám, ako sa to vyrieši. Takže sa nedá ani kolaudovať, lebo niet lajstra z katastra.