domacnost
24.08.06,07:53
Na porade som už hľadala, ale nenašla odpoved k môjmu prípadu.

SZČO účtujúca v jednoduch.účtovníctve od r.2003 nakúpila drobný majetok, ako napr. píla, náradie, vozík atd....do 30 tis. s použiteľnosťou viac ako 1 rok. Drobný majeotk je evidovaný v evidencii. V priebehu podnikania v uplynulých rokoch postupne zistil, že niektorí majeotk, ktorí nakúpil už fyzicky neeviduje.(neviem akým pričinením)

-napr. neeviduje pílu v hodnote 5 000,00, ktorá bola kúpená v r.2002.(proste zmizla, pri veľkom množstve si nevšimol, že chýba) dph bola z nej uplatnená a naúčtovaná dňom nákupu do výdav.ovpl.základ dane. Tento rok si chce evidenciu dať na poriadok. Treba pri zmiznutom, pokazenom, nepoužívanom krátkodobom majektu odviesť dph, aby ho môhol z evidencie vyhodiť? Môže to s evidencie len tak bez dokladu vyradiť?

Kedysi platilo,, že ak evidujem a dám si do nákladov nakúp.drobný majetok do 30 tis., tak ak ho do dvoch rokov vyradím predajom, nefunkčnosťou, akým koľvej vyradením som bola povinná odviesť dph. Platí to ešte?
Manual
24.08.06,06:02
Na porade som už hľadala, ale nenašla odpoved k môjmu prípadu.

SZČO účtujúca v jednoduch.účtovníctve od r.2003 nakúpila drobný majetok, ako napr. píla, náradie, vozík atd....do 30 tis. s použiteľnosťou viac ako 1 rok. Drobný majeotk je evidovaný v evidencii. V priebehu podnikania v uplynulých rokoch postupne zistil, že niektorí majeotk, ktorí nakúpil už fyzicky neeviduje.(neviem akým pričinením)

-napr. neeviduje pílu v hodnote 5 000,00, ktorá bola kúpená v r.2002.(proste zmizla, pri veľkom množstve si nevšimol, že chýba) dph bola z nej uplatnená a naúčtovaná dňom nákupu do výdav.ovpl.základ dane. Tento rok si chce evidenciu dať na poriadok. Treba pri zmiznutom, pokazenom, nepoužívanom krátkodobom majektu odviesť dph, aby ho môhol z evidencie vyhodiť? Môže to s evidencie len tak bez dokladu vyradiť?

Kedysi platilo,, že ak evidujem a dám si do nákladov nakúp.drobný majetok do 30 tis., tak ak ho do dvoch rokov vyradím predajom, nefunkčnosťou, akým koľvej vyradením som bola povinná odviesť dph. Platí to ešte? Neviem v akom SW účtuješ. Ale prakticky všetky Sw ponúkajú vyradenie buď predajom, darovaním, likvidáciou, prevodom do osobného vlastníctva. Tak tento krátkodobý majetok takto vyraď do osobnej potreby. To že sa niečo stratilo, to ani neuvádzaj, lebo to mal zistiť pri poslednej inventúre. DPH sa nevracia. Ak vyraďuješ niečo likvidáciou, je treba mať doklad od napr. zberných surovín = potvrdenie, že si im to odovzdala na ekologické znehodnotenie. Niekde dávno som sem dával aj predpis ktorý to nariaďuje, ale neviem ho nájsť.
Pekný deň...:)
domacnost
24.08.06,06:33
Neviem v akom SW účtuješ. Ale prakticky všetky Sw ponúkajú vydadenie buď predajom, darovaním, likvidáciou, prevodom do osobného vlastníctva. Tak tento krátkodobý majetok takto vyraď do osobnej potreby. To že sa niečo stratilo, to ani neuvádzaj, lebo to mal zistiť pri poslednej inventúre. DPH sa nevracia. Ak vyradzuješ niečo likvidáciou, je treba mať doklad od napr. zberných surovín = potvrdenie, že si im to odovzdala na ekologické znehodnotenie. Niekde dávno som sem dával aj predpis ktorý to nariaďuje, ale neviem ho nájsť.
Pekný deň...:)

Manual, ďakujem, ale aj tak tvoja odopved ma neuspokojila a nepresvedčil si ma.

Drobný majetok, ktorí nepoužíva alebo ho aj fyzic.nemá..., ak by som takýto majetok naúčtovala do osob.potreby, tak si myslím, že dph by sa mala odviesť, i ked to je drobný majetok kúpený v r.2003,2004,2005. Preto som sa pýtala na dobu 2 rokov od nákupu až po dobu vyradenia ,vtedy bola povinnosť odviesť dph.

Inventúra drobného-krátkodobého majetk nerobil a ani nevedel, že to má robiť. Robil ju až k 31.12.2005 a vtedy zistil, že mu po niektoré veci chýbajú. Nechal to tak. Účtuje sa v JÚ aj inventúrny rozdiel z takéhoto krátkodobého majetku? Ak by som naúčtovala manko , viem že dph sa z manka neodvádza, a čo s takým náradím, ktoré eviduje fyzicky , ale ho nepoužíva a to preto lebo je nefunkčné , pokazené, staré? Do opravy s tým nepôjde, určite nenájde opravára, ktorý by mu vystavil len tak potvrdenie o opravne, že sa to už nedá opraviť, ked on sám nemá zaujem to dať opraviť. Poradí ešte niekto? Skúšala som hladať aj v odbor.literatúrach, ale nikde som nič nenašla.
Danila
24.08.06,07:38
Nemyslím, že keď chcete robiť v evidencii drobného majetku poriadok, musíš odvádzať DPH. Bol to hmotný majetok, ktorý výškou ceny vstúpil do daňových výdavkov. Že tam bol neporiadok, to je fakt. Ale dnes to riešiť ako krádež, ktorú by si mala nahlásiť na políciu, atď.... a ukázať, akí ste neporiadnici, by som nerobila. Veď píla, náradier a podobné veci podliehajú fyzickému a aj morálnemu opotrebeniu, do opravy to nemusí byť efektívne použitie finančných prostriedkov, a zápis o tom, že manipuláciou sa takýto majetok znehodnotil a bol stanovenou komisiou rozbití, prípadne odovzdaný do ZS / čo môže byť aj teraz/ nie je proti pravidlám/. Doložíš doklad, z evidencie vyradíš, a je to v poriadku.