Zuzka_79
21.02.19,11:21
Začali sme prenajímať nehnuteľnosť (krátkodobé nájmy)... Na obecnom úrade sme sa riadne nahlásili ... Chceli sme na Daňovom úrade požiadať o pridelenie DIČ ale odtiaľ nás poslali preč - že to nie je potrebné ...

Chcem sa Vás spýtať, ako vystavím teraz Faktúru keďže nemám pridelené IČO ani DIČ aby to bol riadny účtovný doklad, ktorý si môžu dať ubytovaní do nákladov resp. uplatniť u zamestnávateľa (kvôli ubytovacím poukazom).

Už sa dlhodobo snažíme túto problematiku krátkodobých prenájmov rozlúsknuť a zatiaľ sa nám nedarí ...

Ďakujem za odpovede
kn-alka
21.02.19,10:36
Zuzka_79
21.02.19,10:49
Na daňovom úrade sme boli ako prvé - vypísala som tlačivo na udelenie DIČ - pani mi povedala, že prílohou k tejto žiadosti musí byť nájomná zmluva (nakoľko sa jedná o krátkodobé prenájmy) som jej nemala akú nájomnú zmluvu doložiť.
Povedala mi, že ja sa mám nahlásiť len na príslušnom obecnom úrade (tam mi dali potvrdenie o ohlásení daňovej povinnosti za ubytovanie).
Túto otázku o registrovaní som položila aj na Obecnom úrade a naviedli ma presne taký istý postup ako mi bolo povedané na DÚ.

Je mi jasné, že príjmy budú musieť byť uvedené v Daňovom priznaní.

Jediná moja otázka, ktorá ostáva nezodpovedaná je, že ako vystavím doklad o zaplatení....
kn-alka
21.02.19,10:52
tak už teda máte to DIČ, alebo nie? IČO nebudete mať, len to DIČ
Kováczová
21.02.19,11:48
Tak toto by celkom zaujímalo aj mňa. Aké náležitosti by mal mať účtovný doklad (faktúra), ktorú prinesie zamestnanec s tým, že by si uvedenú faktúru chcel uplatniť v rámci zavedenia zákona o úhrade za rekreáciu? Musí účtovníčka skontrolovať, či osoba, ktorá vystavila faktúru za ubytovanie má nejaké oprávnenie na ubytovacie služby, príp. či má odvedenú daň za ubytovanie mestu-obci, a pod.? Ďakujem.
Onko
21.02.19,19:22
Tu ide o to, že Vy chcete poskytovať krátkodobé prenájmy, čo je živnosť, a vyššie uvedený odkaz sa týka prenájmu na základe nájomnej zmluvy, čo živnosť nie je. Preto Vás DÚ poslal preč, lebo najskôr si treba vybaviť živnosť a k nej dostanete IČO a DIČ.
Zuzka_79
22.02.19,04:56
Ja však pri prenájme nehnuteľnosti poskytujem len základné služby, na takéto takéto podnikanie nie je potrebné živnostenské oprávnenie.
Na Obecný úrad som písala pani na daňové túto problematiku a tá mi odpísala " treba len vyplniť tlačivo ohlásenie daňovej povinnosti za ubytovanie, na základe ktorého Vám vydáme potvrdenie o registrácii poplatníka pre účely dane za ubytovanie". Takže problematiku ohľadom registrácie mám vyriešenú..

Jediné čo ma zaujíma aký doklad im ja vystavím... Aby im hlavne zamestnávateľ preplatil ten príspevok na rekreáciu.
ivustek
23.02.19,19:16
napíšte dopyt na FS /že chcete poskytovať prenájom nehnuteľnosti formou krátkodobého prenájmu- či je povinná príloha nájomnej zmluvy , nakoľko tých zmlúv bude viac / odpoveď máte do jedného dňa.

Potom s každým záujemcom uzavriete zmluvu o prenájme, vystavíte prijímový doklad. Ale registrácia je k tomu potrebná, musí byť DIČ.
Xanti
23.02.19,19:30
No aké základné služby poskytneš? Poskytneš upratovanie? Poskytneš postelné prádlo? Poskytneš osušky?
Ak si odpovedala áno tak tieto služby môžeš poskytovať len ako szčo. Tj. musíš si otvoriť živnosť, poriešiť hygienu, schválenie možno aj hasičov. Zmenu účelu využitia stavby.
Miso84
24.07.20,14:49
Dobry den,
Tak ako to prosim Vas riesite s tymi poukazmi a nemoznostou vystavit fakturu?
Dakujem,
mona091
24.07.20,21:28
Ja to vnímam tak, že najprv treba rozlíšiť, či je, alebo nie je potrebná živnosť. Ak prenajimas, a pred odovzdaním a po prevzati predmetu nájmu upratujes, vymienas posteľnú bielizeň, prípadne iné, to je už živnosť, ak len odovzdavas kľúče, ale upratujú si nájomníci sami, aj sami si zaobstarajú čistú posteľnú bielizeň, vtedy to vnímam ako prenájom bez poskytovania iných služieb, a vtedy stačí DIČ. Ak máš živnosť, FA vystavujes, ak živnosť nemas, tak FA nevieš vystaviť. Neviem, ake sú potrebné doklady pre zamestnávateľa, ale pamätám, že akceptovali iba doklady od podnikateľov, ktorí súčasne boli aj platiteľmi ubytovacie dane, netuším, či je možná akceptácia nájomnej zmluvy od súkromnej osoby
Miso84
25.07.20,05:01
Dakujem za odpoved. Tiez to chapem tak, ze ako nezivnostnik nemam ako vystavit fakturu a preto poukazy sa v tomto pripade vyuzit nedaju.