Džejn
24.08.06,08:22
Ahojte

Chcem sa iba uistiť, že to robím správne.
Keď nakupujem pitnú vodu pre zamestnancov, môžem si z toho uplatniť odpočet DPH? Teda je to správne ak účtujem 501,343/211?
Poraďte prosím.
Vďaka.
ANNAP
24.08.06,06:28
ja si myslím, že áno, veď aj zo stravy pre zamestnancov si uplatňujeme odpočet
DPH, iné by bolo keby si nakupovala zo soc.fondu. tam nemaš nárok na odpočet
Džejn
24.08.06,07:36
Ďakujem.
Ešte k tej 501 - je to správny účet? Môžem to charakterizovať ako spotreba materiálu?
apsgroup
24.08.06,07:41
Nemám s tým skúsenosti, ale ja by som asi použila účet 527, ako stravné.
Jana Acsová
24.08.06,07:41
Argumentom pre uplatnenie odpočítania dane nie je zdroj, z ktorého sa výdavok uhrádza.
Danila
24.08.06,07:57
Ak máš vypracovanú internú smernicu pre poskytovanie ochranných nápojov na pracovisku, na ktorom si to vyžaduje pracovné prostredie, v zmysle ustanovení ZP, zák.272/1994, zákona o bezpečnosti a ocrane zdravia pri práci / ak smernicu nemáš, tak si ju vypracuj/ je to daňový výdavok, ktorý účtuješ 527,343/211, 221.
Džejn
24.08.06,07:59
Viem, že to nie je argument. Ibaže mám pochybnosť, lebo zákonník práce síce hovorí o dodržiavaní pitného režimu, a že zamestnávateľ je povinný zabezpečiť ho. Ale platí to i v prípade keď ide o administratívnych pracovníkov? Ja som mala za to, že sa jedná iba o pracovníkov, ktorí pracujú na priamom slnku. Takže som to účtovala na účet 513. A teraz som sa dozvedela že by som mala mať nárok na odpočet. Tak si to overujem ešte pred podaním daň.priznania. Ak použijem účet 527 tak si myslím že nemám nárok na odpočet DPH. A celú sumu včetne DPH musím naúčtovať na účet 527. Alebo sa mýlim?
Danila
24.08.06,08:32
Viem, že to nie je argument. Ibaže mám pochybnosť, lebo zákonník práce síce hovorí o dodržiavaní pitného režimu, a že zamestnávateľ je povinný zabezpečiť ho. Ale platí to i v prípade keď ide o administratívnych pracovníkov? Ja som mala za to, že sa jedná iba o pracovníkov, ktorí pracujú na priamom slnku. Takže som to účtovala na účet 513. A teraz som sa dozvedela že by som mala mať nárok na odpočet. Tak si to overujem ešte pred podaním daň.priznania. Ak použijem účet 527 tak si myslím že nemám nárok na odpočet DPH. A celú sumu včetne DPH musím naúčtovať na účet 527. Alebo sa mýlim?Administratívni pracovníci v kanceláriách bez klímy sú pri vyšších teplotách v horúcom pekle. Majú dokonca nárok, aby ich zamestnávateľ za určitých podmienok pustil z práce domov. Nevidím dôvod, prečo by si pri účtovaní na účte 527 nemala nárok na odpočet DPH, keď plníš jednu z dôležitých povinností zamestnávateľa v oblasti BOZ.
daniek
24.08.06,09:52
Administratívni pracovníci v kanceláriách bez klímy sú pri vyšších teplotách v horúcom pekle. Majú dokonca nárok, aby ich zamestnávateľ za určitých podmienok pustil z práce domov. Nevidím dôvod, prečo by si pri účtovaní na účte 527 nemala nárok na odpočet DPH, keď plníš jednu z dôležitých povinností zamestnávateľa v oblasti BOZ.

takto dokonca púšťalo aj drsr svojich zamestnancov nášho dú pretože tí sedia na 7-10 poschodí bez klímy.:D takže by to mali uznať a hlavne pochopiť:D
apo
27.08.06,20:17
Ak máš vypracovanú internú smernicu pre poskytovanie ochranných nápojov na pracovisku, na ktorom si to vyžaduje pracovné prostredie, v zmysle ustanovení ZP, zák.272/1994, zákona o bezpečnosti a ocrane zdravia pri práci / ak smernicu nemáš, tak si ju vypracuj/ je to daňový výdavok, ktorý účtuješ 527,343/211, 221.

Dal som súhlas, ale je to tenký ľad. Smernica určite zvýši pevnosť ľadu po ktorom sa kĺžeme pri ochranných nápojoch. Mám informáciu o firme podobnej doprastavu, že na ubytovni je pitná voda a každý rámo nech sa zásobí a inú vodu zamestnávateľ nedá, lebo zákonník práce vraj dáva povinnosť iba zabezpečiť prístup k zdroju pitnej vody.

Môj súkromý názor všetko prejde ak je to ozaj s mierou a napoje idú len v exponovaných mesiacoch.

apo